Dehşet Dengesi Paradoksu

İlk olarak Lester Pearson, yaptığı konuşmasında ‘’Güç dengesinin yerini dehşet dengesi aldı.’’ demiştir... Peki neydi bu dehşet dengesi? 2 dk


1
1 puan

Soğuk savaş döneminin bir kavramı olarak Dehşet Dengesi ya da Karşılıklı Mahvolma politikası, nükleer güce sahip devletler arasında olası bir nükleer savaşta ortaya çıkacak topluca yok olma korkusu doğrultusunda doğan dengedir. İlk bahseden kişi Kanadalı devlet adamı Lester Pearson’dır.

Dehşet dengesi, terimi kullandığımızda çağımızda sadece ABD ve Rusya arasında mevcut olan bir durum olarak aklımıza geliyordu. Bunun sebebiözellikle Sovyetler Birliği’nin 1949 yılında atom bombası yapmasından sonra iki tarafın da birbirlerine üstünlük sağlamak amacıyla silahlanma yarışına girmeleriyle bu tehlikeli yarışın, aynı zamanda dehşetin derecesini artıran bir unsur olmasıydı. Bunun en önemli örneği NATO’nun kurulmasından hemen sonra Sovyetler tarafından Varşova Paktı’nın kurulmasıydı.

Bu kavram, çok çeşitli imha silahları ve bunları taşıyacak füze sistemlerine sahip iki taraftan birinin ilk saldırısına, ötekinin vereceği yanıtın önlenemeyeceği anlayışı üzerine yatmaktadır.Ani bir saldırıda karşı tarafın çok iyi şekilde gizlenmiş olan nükleer silah kapasitesinin tam anlamıyla yok edilemeyeceğinin bilinmesi dehşet dengesinin yarattığı yıldırıyı arttırmaktadır. Dehşet dengesi bir yandan nükleer bir savaşı önlerken, diğer yandan da nükleer silahlanma yarışına yol açmıştır. İlk vuruş yeteneğiyle karşı tarafın tüm nükleer silahlarını imha edebilmek için, karşı tarafınkinden daha fazla sayıda nükleer silah üretmek gerekmiştir. Dehşet dengesini yaratan geniş nükleer silah stoku topyekün savaşı akılcı bir devlet politikası olmaktan çıkartırken, kaza sonucu bir savaşın çıkması tehlikesini büyük oranda arttırmıştır. II. Dünya Savaşı sonrası dönemde atom bombası üzerine kurulu olan denge, Hiroşima'ya atılan bombadan binlerce kat daha güçlü bombaların üretimi sonucu daha da şiddetlenmişti. 

Gelgelelim, Dehşet Dengesi neden bir paradokstur?

Sanıyorum okuduklarımızdan bunun neden bir paradoks olabileceği sonucuna kolayca ulaşmışızdır. Uluslararası veya uluslarüstü örgütlerin nükleer silahlanmanın azaltılmasına yönelik çalışmalarının gün geçtikçe artmasının yanı sıra, uluslararası aktörlerin –ki en büyük aktör olarak devletlerin- ilk vuruş kapasitesinin başarısız olması korkusuyla sürekli olarak silahlanma yarışını artırmaları bir yandan tedirginliği, yani ‘dehşet’i artırıyor, diğer yandan ise bu silahlanmanın şiddetinin arttığı bilincine sahip oldukça –çünkü bu silahlardan bazıları günümüzde dünyayı birkaç defa yok edecek kuvvetindedir- devletler bu seçeneği kullanmaktan kaçınmakta ve bu da bir dengenin oluşmasını sağlamaktadır. Buradan, aslında silahlanmanın korkuyu artırıp devletlerin topyekün bir savaşı göze alamayacak duruma getirmesi bu dengeyi kurduğu için ‘dehşet dengesi’nin tam bir paradoks olduğunu söyleyebiliriz. 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla paylaşın!

1
1 puan

Sizdeki Reaksiyonu Nedir?

hahaha hahaha
0
hahaha
korkunç korkunç
1
korkunç
tanrım tanrım
1
tanrım
inekçe inekçe
0
inekçe
o ne o ne
1
o ne
şirin şirin
0
şirin
şaşkın şaşkın
1
şaşkın
zafer zafer
0
zafer
zayıf zayıf
0
zayıf
aşık aşık
0
aşık
lanet lanet
0
lanet
eğlenceli eğlenceli
0
eğlenceli
nefret nefret
0
nefret
beğenme beğenme
0
beğenme
beğen beğen
0
beğen
Neutron NK

Efsane

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İçerik Türünü Seçin
Hikaye
Yerleştirmeli Metin ve Görsel Biçimi
Caps
Özel Caps'ler yapmak için kendi resminizi yükleyin
Görüntü
Resim, Fotoğraf ya da GIF
Ses
SoundCloud ya da MixCloud Yerleştirmeleri
Video
Youtube, Vimeo ya da Vine Yerleştirmeleri
Gif
Hareketli Resim formatı
Anket
Karak vermek veya görüşleri belirlemek için oy kullanma
Liste
Klasik İnternet Listemeleleri
Geri Sayım
İnternetin heyecanlı geri sayımı
Açık Liste
Herkes kendi öğesini göndersin ve en iyisi için oy verilsin
Sıralı Liste
Listenin en iyi öğesini belirlemek için Artı ya da Eksi oy verilsin
Kişilik testi
Kişiliğe dair bazı şeyleri ortaya çıkaran soru dizisi
Bilgi testi
Bilgi seviyesini kontrol eden doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi