Cehaletin canını ‘okuyun’!

İnsan, ‘okumayı’ su gibi tüketmelidir. Çünkü onun hiçbir yan etkisi yoktur.2 dk


10
1 paylaşım, 10 puan

Cehaletin canını ‘okuyun’!İnsan dünyaya boş bir hazine sandığı olarak gelir. Onu değerli kılan sandığın kendisi değil içindekilerdir. İnsanın en büyük özelliği ise düşünen ve akıl erdiren bir varlık olmasıdır. Düşünen ve akıl erdiren insan, hazineyi bulur? 

O zaman biz bu yazımızı vesile kılarak, hazinenin açık adresini okurlarımıza verelim. Bu hazine, ne mağara içindedir ne de toprak altındadır… Gerçek hazine, kitapların sayfaları arasında elmaslar misali parlamaktadır. Öyleyse insan; bu sayfalar arasında gezinmeli ve en büyük zenginlik olan kitapları hazine sandığına doldurmalıdır.

Şimdiye kadar ne yapmamız gerektiğinden dem vurduk. Biraz da toplum olarak ne yaptıklarımızdan bahsedelim mi? 

Evimizin başköşesinde misafir ettiğimiz renkli kutular içinden dünyayı okumaya çalışıyoruz. Bununla da yetinmiyor, bizden daha akıllı kabul ettiğimiz mobil cihazlar üzerinden bir an olsun ellerimizi çekmiyoruz. Teknoloji bize birçok alanda hizmet sunmasına rağmen onun hizmetlerinden faydalanmak yerine ona hizmet etmeyi tercih ediyoruz.Cehaletin canını ‘okuyun’! Kitapların engin deryasından kanarak içmek varken; insanlar cehalet çölündeki bir damla suyun peşinden koşuyorlar. Düşman üstüne dörtnala koşan süvarinin kılıç kuşanmayı unuttuğu gibi cehalet ile olan savaşımızda en büyük silahımızın kitaplar olduğunu unutur hale geldik. 

İnsanlar sahaf kapılarını aralamayı zahmetli görmemeli 

Cehaletin canını ‘okuyun’!Çocuklarımızı alışveriş merkezlerinde gezdirdiğimiz kadar kitap raflarının arasında gezdirmiyoruz. Taze fidanlarımızı cahilliğin serasında değil; kitapların güneşinde yetiştirelim. Okuma kültürünün taşıyıcısı ve aktarıcıları anne baba ve diğer yetişkinlerdir.O halde neden bir kütüphaneyi evlerimize çok görelim? 

İnsan, ‘okumayı’ su gibi tüketmelidir. Çünkü onun hiçbir yan etkisi yoktur. Okumaktan korkacak tek bir cephe vardır; o da zihinlere prangalar vurmak isteyenlerin cephesidir. Bilmek özgürlüğün başlangıcıdır. Bilginin en zengin kaynağı ise kitaplardır. Bilgiye ulaşmanın yolu okumaktan geçer. İnsanın mezara kadar götürebileceği tek şey, bedeni ve bildikleridir.

Cehaletin canını ‘okuyun’!

Okuma ve yazma temelinin atıldığı yer eğitim ve öğretim kurumlarıdır. Bu kurumların öneminin büyük olduğunu bilmenin yanında, bu dönemin tek başına yeterli olduğunu söylemek gerçeklik çerçevesinin dışında kalır. Bu temelin üzerine kitap okuma alışkanlığını inşa etmezsek, cahilliğin depremi bizleri derinden sarsacaktır. 

Cehaletin canını ‘okuyun’!Hayat uçsuz bucaksız durgun bir denizdir. Cehaletin fırtınası koptuğu zaman bu deniz, coşar ve hırçınlaşır. İşte bu vakit; ‘okumak’ gemimiz, kitaplar pusulamız olacak. Şayet okumazsak, cehalet bizim canımıza okuyacak!


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla paylaşın!

10
1 paylaşım, 10 puan

Sizdeki Reaksiyonu Nedir?

hahaha hahaha
0
hahaha
korkunç korkunç
0
korkunç
tanrım tanrım
0
tanrım
inekçe inekçe
0
inekçe
o ne o ne
0
o ne
şirin şirin
4
şirin
şaşkın şaşkın
0
şaşkın
zafer zafer
2
zafer
zayıf zayıf
0
zayıf
aşık aşık
0
aşık
lanet lanet
0
lanet
eğlenceli eğlenceli
1
eğlenceli
nefret nefret
0
nefret
beğenme beğenme
0
beğenme
beğen beğen
9
beğen

0 Yorum

İçerik Türünü Seçin
Hikaye
Yerleştirmeli Metin ve Görsel Biçimi
Caps
Özel Caps'ler yapmak için kendi resminizi yükleyin
Görüntü
Resim, Fotoğraf ya da GIF
Ses
SoundCloud ya da MixCloud Yerleştirmeleri
Video
Youtube, Vimeo ya da Vine Yerleştirmeleri
Gif
Hareketli Resim formatı
Anket
Karak vermek veya görüşleri belirlemek için oy kullanma
Liste
Klasik İnternet Listemeleleri
Geri Sayım
İnternetin heyecanlı geri sayımı
Açık Liste
Herkes kendi öğesini göndersin ve en iyisi için oy verilsin
Sıralı Liste
Listenin en iyi öğesini belirlemek için Artı ya da Eksi oy verilsin
Kişilik testi
Kişiliğe dair bazı şeyleri ortaya çıkaran soru dizisi
Bilgi testi
Bilgi seviyesini kontrol eden doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi