Bir kuyrukluyıldız ve asteroid arasındaki fark nedir?

3 dk


2
2 puan

Güneş sistemimizde, Güneşimizin etrafında dönen veya yörüngede dönen pek çok şey var. Dünya, her 365 günde bir Güneş'in etrafında dönüşü tamamlar. Yedi başka gezegen de Güneş'in yörüngesinin yanı sıra (yörünge gezegenleri) uyduları ve asteroitler ve kuyrukluyıldızlar da dâhil olmak üzere diğer birçok öğenin yörüngesindedir.

Fakat gerçekten asteroid veya kuyrukluyıldız nedir?

Bir asteroid, sadece Güneş'in etrafında dönen bir kayadır. Asteroitler gezegenlerden daha küçüktür, ancak bazıları gerçekten büyük olabilir. NASA'nın en büyüğü Vesta, yaklaşık 329 mil çapında. Bilim adamlarının şimdiye kadar inceledikleri en küçük şey sadece altı metre civarında.

Bir kuyrukluyıldız ve asteroid arasındaki fark nedir?

Güneş sisteminde 780.290 asteroid vardır, ancak hepsi aynı malzemeden yapılmamıştır. Bilim insanları, oluştuğu maddeye göre bunları üç farklı gruba ayırırlar – metalik, taşlı veya daha yumuşak kil benzeri ya da silika içeren kayalardan oluşabilirler.

Hala asteroitler hakkında daha fazla bilgi almaya çalışıyoruz. Japonya’nın Hayabusa-2 uzay gemisi Asteroid Ryugu’ya ulaştı ve NASA’nın OSIRIS-REx misyonu Bennu isimli farklı bir asteroid’e gidiyor. Her görev, asteroit yüzeyinin bir örneğini almayı ve toz ve kayaları Dünya'ya geri getirmeyi planlıyor.

Hayabusa-2 hâlihazırda çok fazla Ryugu ölçümüne sahip. Dünyadaki bilim adamları, asteroidin nasıl oluştuğuna dair daha fazla bilgi edinmek için o arazi sahibinin ölçümlerini inceliyorlar. 21 Eylül'den beri asteroitleri kendi başlarına araştırıyorlar.

Asteroitler çok heyecanlı, ama kuyruklu yıldızlara ne demeli?

Bir kuyrukluyıldız ve asteroid arasındaki fark nedir?

Güneş sisteminde asteroidlerden daha az bilinen kuyruklu yıldızlar vardır ve şu andaki toplam 3,526 olarak bilinir. 

Bir kuyruklu yıldız, bir asteroidin aksine, bir kayadan daha kirli bir buz yığını gibidir. Kuyrukluyıldızın ortası, çekirdek olarak adlandırılır, oldukça küçüktür ve güneş sisteminin dış kısımlarından geçerken donmuş katı kalır. Kuyruklu yıldızlar onları Dünya'nın yakınındaki alandan çok daha soğuk olan Güneş'ten uzaklaştıran yörüngelere sahip olma eğilimindedir. Ama bazen yörüngeleri onları yakınlaştırır.

Sıcacık Güneş'e yaklaştıkça, bu buz ısınır ve doğrudan bir buhar haline dönüşmeye başlar ve kuyruklu yıldızın çekirdeğinden sonra izleyen bir toz ve gaz bulutu yaratır. Buna koma denir ve kuyruklu yıldızın bulanık görünmesini sağlar. Kuyrukluyıldız Güneş'e doğru ilerlerken, toz ve gaz, Güneş'ten akan parçacıklarla itilerek, yüzbinlerce mil boyunca uzayabilen bir kuyruk yaratır. Kuyruk her zaman Güneş'ten uzaklaşır.

Bir kuyrukluyıldız dünyaya yakın olduğunda, bu kuyruk gökyüzünde parlak bir çizgi gibi görünüyor. Sık sık gerçekleşmez, ama ne zaman olursa olsun, bu romantik ve güzel bir manzaradır. Dünyadaki insanlar binlerce yıldır kuyruklu yıldızlar görüyorlar.

Aslında dünyalılar olarak kuyruklu yıldızlara çok yakındık. Stardust heyeti, bir kuyruklu yıldızın kuyruğunun içinden geçerek 2006'da Dünya'ya döndü. 

Genellikle her yıl Dünya'nın yanından geçen birkaç kuyruklu yıldız olmasına rağmen, çoğu sadece bir teleskopla görülebilir. Bir kuyruklu yıldızın gözlerinizle görülebilecek kadar parlak bir komaya sahip olduğu zaman, bu büyük bir şeydir!

Sonuç olarak kuyrukluyıldızlar ve asteroitler arasındaki en büyük fark; bir asteroid, kayalardan veya metallerden oluşur ve bir kuyrukluyıldız, Güneş'e çok yaklaştığında eriyebilen donmuş şeylerden oluşur. 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla paylaşın!

2
2 puan

Sizdeki Reaksiyonu Nedir?

hahaha hahaha
0
hahaha
korkunç korkunç
1
korkunç
tanrım tanrım
2
tanrım
inekçe inekçe
1
inekçe
o ne o ne
0
o ne
şirin şirin
0
şirin
şaşkın şaşkın
0
şaşkın
zafer zafer
0
zafer
zayıf zayıf
0
zayıf
aşık aşık
0
aşık
lanet lanet
0
lanet
eğlenceli eğlenceli
0
eğlenceli
nefret nefret
0
nefret
beğenme beğenme
0
beğenme
beğen beğen
2
beğen
Neutron NK

Efsane

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İçerik Türünü Seçin
Hikaye
Yerleştirmeli Metin ve Görsel Biçimi
Caps
Özel Caps'ler yapmak için kendi resminizi yükleyin
Görüntü
Resim, Fotoğraf ya da GIF
Ses
SoundCloud ya da MixCloud Yerleştirmeleri
Video
Youtube, Vimeo ya da Vine Yerleştirmeleri
Gif
Hareketli Resim formatı
Anket
Karak vermek veya görüşleri belirlemek için oy kullanma
Liste
Klasik İnternet Listemeleleri
Geri Sayım
İnternetin heyecanlı geri sayımı
Açık Liste
Herkes kendi öğesini göndersin ve en iyisi için oy verilsin
Sıralı Liste
Listenin en iyi öğesini belirlemek için Artı ya da Eksi oy verilsin
Kişilik testi
Kişiliğe dair bazı şeyleri ortaya çıkaran soru dizisi
Bilgi testi
Bilgi seviyesini kontrol eden doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi