“Bilinçli farkındalığı” yüksek insanların daha az acı hissettiğine dair bulgular

3 dk


2
7 paylaşım, 2 puan

Türkçede “ bilinçli farkındalık” olarak ifade edilen “ mindfulness” hali, şimdiki ana yargısız ve açık olarak dikkatini vermek ve  bu anda her ne meydana geliyorsa kabullenmektir. Kişinin içinde bulunduğu ana, çok fazla duygu ve düşünce olmadan odaklanabilmesi şeklinde de tanımlanmaktadır.

 Hem farkındalık hem de bilinçliliği içeren, kabul, yargısızlık ve şimdiki ana odaklanmayı temel alan derin bir farkındalık halidir. Aslında daha derin bir farkındalık halidir. Bilincin bilincinde olmaktır. Bilinçli-farkındalık halinde birey dikkatini an be an nereye yöneldiğinin ve zihninin ne ile meşgul olduğunun farkındadır.

“Bilinçli farkındalığı” yüksek insanların daha az acı hissettiğine dair bulgular

Gelelim bilinçli farkındalık halinin kişi üzerinde neden daha az acı çektiği ile ilgili bulgulara; 

Acı çekmek bizim algımızı sınırlar. Farkındalık bize ne zaman acı çektiğimizi, ne zaman kendimizi eleştirdiğimizi ve ne zaman kendimizi yalıttığımızı hatırlatır ve çıkış yolunu gösterir (Germer, 2009). Eğer yaşadıklarımızın sonucunda daha az üzüntü hissedebilirsek sıkıntılarımız azalır fakat hoşa gitmeyen yaşantılardan daha az etkilenmek nasıl mümkün olur? Yaşam üzüntülerle doludur. Sürekli olarak keyif veren durumları arttırmayı ve sıkıntı verenleri azaltmayı düşünerek yaşamın olası zenginliğini azaltırız. Sevmediğimiz şeylerden kaçınır ve onları göz ardı ederiz ve sevdiğimiz şeylere yöneliriz, oysaki yaşamda olumlu, olumsuz veya nötr her şey geçicidir (Siegel, 201)

Bu savlar da göz önünde bulundurularak ,2018 Temmuz ayında Pain’de yayımlanan araştırma sonuçlarına göre, “bilinçli farkındalığı” yüksek kişiler, diğer insanlara kıyasla daha az acı hissetmektedir.

“Bilinçli farkındalığı” yüksek insanların daha az acı hissettiğine dair bulgular

ABD’deki Wake Forest Universitesi’nden bazı araştırcımacılar, “bilinçli farkındalık” meditasyonu ve plasebo etkisini karşılaştırarak Journal of Neuroscience’da 2015 yılında yayımlanan bir araştırma ile toplanan verileri analiz etti. Yeni çalışmada, “bilinçli farkındalık” seviyesinin acı seviyesinde etkili olup olmadığı ve beynin hangi mekanizmalarının acı hissetme sürecinde etkin olduğu, önceki veriler ışığında tekrar incelendi.

Daha önce meditasyona katılmamış 76 sağlıklı gönüllü, öncelikle güvenilir bir farkındalık testi olan Freiburg Farkındalık Testi’nden geçirildi. Daha sonra, fonksiyonel manyetik rezonans görüntüleme (fMRI) yöntemi ile gönüllülerin beyinleri canlı olarak gözlemlenirken, sıcaklığı 48 santigrat derece olan bir maddeye temas sağlanarak yapay bir acı deneyimi oluşturuldu.

Beyin tarama analizlerinde, yüksek “bilinçli farkındalık” düzeyine sahip bireylerin, acı hissi sırasında olağan durum ağında, merkezi sinirsel bir düğüm olan arka singulat kortekslerinde daha düşük bir aktivasyon gözlendi. Diğer taraftan deneyimlediği acıyı yüksek olarak değerlendiren gönüllülerde, beynin bu kritik bölgesinde daha yüksek bir aktivasyon gözlemlenmiştir.

“Bilinçli farkındalığı” yüksek insanların daha az acı hissettiğine dair bulgular

Olağan durum ağı, arka singulat korteksten, orta prefrontal kortekse kadar uzanıyor ve bu iki bölge birbirleriyle sürekli iletişim halinde bulunuyor. Araştırma, yüksek “bilinç farkındalığa” sahip olmasından dolayı acıyı daha az hissettiğine dair yeni nörobiyolojik bilgiler sunması açısından önemli. Araştırma ekibi, bu bulgunun daha etkili acı terapileri geliştirme ve daha kısa süren “ bilinçli farkındalık” arttırma meditasyonlarını dizayn etmede kolaylık sağlayacağını, bu sayede kronik acı çeken milyonlarca insana da bir rahatlama sağlanabileceğini belirtiyor. 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla paylaşın!

2
7 paylaşım, 2 puan

Sizdeki Reaksiyonu Nedir?

hahaha hahaha
0
hahaha
korkunç korkunç
0
korkunç
tanrım tanrım
0
tanrım
inekçe inekçe
0
inekçe
o ne o ne
0
o ne
şirin şirin
0
şirin
şaşkın şaşkın
0
şaşkın
zafer zafer
0
zafer
zayıf zayıf
0
zayıf
aşık aşık
0
aşık
lanet lanet
0
lanet
eğlenceli eğlenceli
0
eğlenceli
nefret nefret
0
nefret
beğenme beğenme
0
beğenme
beğen beğen
0
beğen

0 Yorum

İçerik Türünü Seçin
Hikaye
Yerleştirmeli Metin ve Görsel Biçimi
Caps
Özel Caps'ler yapmak için kendi resminizi yükleyin
Görüntü
Resim, Fotoğraf ya da GIF
Ses
SoundCloud ya da MixCloud Yerleştirmeleri
Video
Youtube, Vimeo ya da Vine Yerleştirmeleri
Gif
Hareketli Resim formatı
Anket
Karak vermek veya görüşleri belirlemek için oy kullanma
Liste
Klasik İnternet Listemeleleri
Geri Sayım
İnternetin heyecanlı geri sayımı
Açık Liste
Herkes kendi öğesini göndersin ve en iyisi için oy verilsin
Sıralı Liste
Listenin en iyi öğesini belirlemek için Artı ya da Eksi oy verilsin
Kişilik testi
Kişiliğe dair bazı şeyleri ortaya çıkaran soru dizisi
Bilgi testi
Bilgi seviyesini kontrol eden doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi