Biliminsanları, farklı bir evrenden ilk ‘hayalet karadelik’i keşfetti

1 dk


1
1 puan

Yaygın olan bilginin, ışığın geçtiği hız nedeniyle, artık orada bile olmayan şeyleri görebiliyoruz. Uzak bir gökadaya bakarsak, ışığın kendisi bizim yöne ışınlandığında sadece içindeki nesnelerin neye benzediğini görürüz. Eğer galaksi binlerce ışıkyılı uzaklıkta ise, galaksinin bin yıl önce nasıl göründüğünü görüyoruz.

Günümüzde, araştırmacılar ‘artık orada var olmayan kara delikleri aramada’ benzer bir teknik kullanabileceklerine inanıyorlar. Tek fark, kara deliklerin sadece uzun zaman önce değil, evrenin tamamen farklı bir versiyonundan kaynaklanıyor olmasıdır. Vay canına! 

Live Science'ın bildirdiği gibi, Oxford Üniversitesi, Varşova Üniversitesi ve New York Denizcilik Koleji'nden bilim insanlarından oluşan bir araştırma ekibi, şu anda yaşadığımız evrenden önce gelen bir evrende var olan bir kara deliğin arta kalanlarına işaret eden delillere sahip olduklarına inanıyor. Bununla birlikte, görünür ışıktan ziyade, kara delikler, kozmik mikrodalga arka plan radyasyonu veya (CMB) olarak bilinen şeyin ardında bırakılır.

Buradaki fikir şudur ki, bir evren sona erdiğinde ve yeni bir şey başladığında bile, önceki evrenin çürümüş karadeliğinden gelen arka plan radyasyonu kalır. Bunun gibi bir teori, bir çeşit somut veri temeli olmadan desteklemiyor, bu yüzden araştırmacılar “Hawking noktaları” dedikleri için avlanmaya başladılar. Stephen Hawking için isimlendirilen Hawking puanları, araştırmacıların artık tükenmiş olan karadeliklerden gelen artık radyasyonun hala var olduğuna inandığı alanlar. 

Takımın teorisi, araştırmacılar için sıcak bir konuydu; bu “puanların” sadece kozmik fon radyasyonunun rastgele saçılmasının bir sonucu olduğunu iddia eden pek çok kişi vardı.

Mümkün olduğunca çok şüphe uyandırmak için, ekip arka plan radyasyonunun rastgele haritalarını oluşturdu ve benzer noktaları tespit etmeye çalıştı. Rastgele veriler fenomeni tekrarlamadı, bu yüzden araştırmacılar teorilerinin sağlam olduğunu ve Hawking noktalarının gerçekten de kendi evrenimizin önceki versiyonlarından kalan uzun ömürlü kara deliklerin son izleri olduğunu düşünüyorlar.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla paylaşın!

1
1 puan

Sizdeki Reaksiyonu Nedir?

hahaha hahaha
0
hahaha
korkunç korkunç
0
korkunç
tanrım tanrım
0
tanrım
inekçe inekçe
0
inekçe
o ne o ne
1
o ne
şirin şirin
0
şirin
şaşkın şaşkın
1
şaşkın
zafer zafer
0
zafer
zayıf zayıf
0
zayıf
aşık aşık
0
aşık
lanet lanet
0
lanet
eğlenceli eğlenceli
0
eğlenceli
nefret nefret
0
nefret
beğenme beğenme
0
beğenme
beğen beğen
1
beğen
Neutron NK

Efsane

0 Yorum

İçerik Türünü Seçin
Hikaye
Yerleştirmeli Metin ve Görsel Biçimi
Caps
Özel Caps'ler yapmak için kendi resminizi yükleyin
Görüntü
Resim, Fotoğraf ya da GIF
Ses
SoundCloud ya da MixCloud Yerleştirmeleri
Video
Youtube, Vimeo ya da Vine Yerleştirmeleri
Gif
Hareketli Resim formatı
Anket
Karak vermek veya görüşleri belirlemek için oy kullanma
Liste
Klasik İnternet Listemeleleri
Geri Sayım
İnternetin heyecanlı geri sayımı
Açık Liste
Herkes kendi öğesini göndersin ve en iyisi için oy verilsin
Sıralı Liste
Listenin en iyi öğesini belirlemek için Artı ya da Eksi oy verilsin
Kişilik testi
Kişiliğe dair bazı şeyleri ortaya çıkaran soru dizisi
Bilgi testi
Bilgi seviyesini kontrol eden doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi