Benzer kavramlar arasındaki ince farklar

1 dk


3
4 paylaşım, 3 puan

Günlük hayatımızda farkında olmadan birçok kavramı aynı nesneyi ifade ederek kullanıyoruz. Bazı kavramlar birbirine çok benzer ve aynı kavramlar olarak bilinir. Sık sık kullandığımız bu benzer kavramların arasındaki ince farkı öğrendiğinizde çok şaşıracağınıza eminiz. O halde buyrun hep birlikte inceleyelim.

 1. 1 Meyve suyu ile meyve nektarı

  Benzer kavramlar arasındaki ince farklar

  Meyve suyunda meyve oranı %100'dür. Ancak her meyve , %100 meyve suyu işlemeye uygun değildir. Vişne gibi ekşi tatlara sahip olan meyveler ya da kayısı ve şeftali gibi koyu kıvamlı meyveler doğal yapıları gereği tek başına %100 meyve suyu olarak üretilmeye ve tüketilmeye uygun değildir. Bu tür meyveler, işlenirken belli bir miktar su ile seyreltilir ve tat dengesinin korunması için şeker ilave edilir. Buna da meyve nektarı denir.


 2. 2 Maden suyu ile soda

  Benzer kavramlar arasındaki ince farklar

  İçme suyu niteliğindeki herhangi bir suya karbondioksit eklendiğinde soda yapmış oluruz.  Yani musluk suyuna da karbondioksit eklesek o da soda olacaktır. 

  Maden suyu ise yer altından çıkar ve çıktığı yerin jeolojik özelliklerini taşır ve magmadan aldıkları karbondioksit gazının basıncıyla eryüzüne çıkarlar. Maden suyunun ruhsatını Sağlık Bakanlığı, sodanın ruhsatını ise, Tarım Bakanlığı verir.

 3. 3 Şekersiz kola ile light kola

  Benzer kavramlar arasındaki ince farklar

  Aslında iki ürün de düşük kalorili ürün grubunda bulunmaktadır. Her iki ürün de şekersiz ve ürünleri tatlandırmak için düşük kalorili tatlandırıcılar kullanılmaktadır. Ancak Light'da aspartam ve asesulfam potasyum, Zero'da ise bunlara ek olarak sukraloz kullanılmaktadır.

 4. 4 MR ile tomografi

  Benzer kavramlar arasındaki ince farklar

  MR vücudun yapısal anormaliliklerini tespit etmede kullanılan manyetik alanlı ve radyo dalgalı bir görüntüleme cihazıdır.

  Tomografi (CT) ise bu görüntüleme metodunun tomografi tekniğini kullanmasına verilen addır. Tomografi ile görüntülemede radyasyon kullanılırken, MR ile manyetik alan kullanılır.

 5. 5 Losyon ile krem

  Benzer kavramlar arasındaki ince farklar

  Losyonlar daha yüksek bir su yüzdesine sahiptir  ve  daha basit bir dille ifade etmek gerekirse, su içine yağ damlacıkları ile oluşturulan bir karışımdır.

  Krem ise yüksek bir yağ yüzdesine sahiptir ve temelde yağ içine su damlacıkları ile yağ ve suyun karışımıdır.

 6. 6 Komposto ile hoşaf

  Benzer kavramlar arasındaki ince farklar

  Hoşaf önceden hazır hale getirilen kuru meyvelerden yapılırken, komposto taze meyvelerden yapılır. Bu kadar basittir farkı ancak çoğu kez unutulur. Fransızcada" karışım " anlamına gelen komposto, Ortaçağ Avrupası kaynaklıdır. Hoşaf ise Anadolu tınılıdır. " Hoş ab" yani "hoş su" kelimesinden türetilmiş ve Arapça kökenlidir.

 7. 7 Nezle ile grip

  Benzer kavramlar arasındaki ince farklar

  Nezle: üst solunum yolunun; burun, boğaz ve soluk borusunun viral bir enfeksiyonudur. Hastalık genellikle burun tıkanıklığı, hapşırık, boğaz ağrısı ile başlar ve devam eder. Ateş genellikle 38 derecenin altındadır. Bu belirtiler 8-10 gün sürebilir. 

  Grip de yine üst  solunum yolunun viral bir enfeksiyonudur. Klasik belirtiler baş ağrısı, yorgunluk, boğaz ağrısı, burun akıntısı, hapşırık ve ökuru öksürüktür. Ateş çoğu kez 38 derecenin üzerindedir. Belirtiler genellikle 2-3 günden sonra hafifler.

 8. 8 Anoreksiya ile bulimia

  Benzer kavramlar arasındaki ince farklar

  Anokreksiya düzensiz yeme alışkanlıkları ve besin tüketiminin azalmasıyla beliren bir hastalıktır. Normal kilonun altında olmalarına rağmen kendilerini şişman olarak görürler. Anoreksiya sahibi kişiler genellikle aç olmalarına rağmen yalnızca yaşamaya yetecek kadar yemek yerler.

  Bulimia ise aşırı yeme ve doymama hastalığıdır. Bu yeme bozukluğuna sahip kişiler çok fazla yiyeceği çok kısa bir süre içerisinde tüketirler. Fakat yedikten hemen sonra pişmanlık ve utanç duyarlar sonra da yediklerini vücutlarından zorla çıkarmaya çalışırlar.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla paylaşın!

3
4 paylaşım, 3 puan

Sizdeki Reaksiyonu Nedir?

hahaha hahaha
0
hahaha
korkunç korkunç
0
korkunç
tanrım tanrım
0
tanrım
inekçe inekçe
1
inekçe
o ne o ne
0
o ne
şirin şirin
0
şirin
şaşkın şaşkın
0
şaşkın
zafer zafer
0
zafer
zayıf zayıf
0
zayıf
aşık aşık
0
aşık
lanet lanet
0
lanet
eğlenceli eğlenceli
1
eğlenceli
nefret nefret
0
nefret
beğenme beğenme
0
beğenme
beğen beğen
2
beğen

0 Yorum

İçerik Türünü Seçin
Hikaye
Yerleştirmeli Metin ve Görsel Biçimi
Caps
Özel Caps'ler yapmak için kendi resminizi yükleyin
Görüntü
Resim, Fotoğraf ya da GIF
Ses
SoundCloud ya da MixCloud Yerleştirmeleri
Video
Youtube, Vimeo ya da Vine Yerleştirmeleri
Gif
Hareketli Resim formatı
Anket
Karak vermek veya görüşleri belirlemek için oy kullanma
Liste
Klasik İnternet Listemeleleri
Geri Sayım
İnternetin heyecanlı geri sayımı
Açık Liste
Herkes kendi öğesini göndersin ve en iyisi için oy verilsin
Sıralı Liste
Listenin en iyi öğesini belirlemek için Artı ya da Eksi oy verilsin
Kişilik testi
Kişiliğe dair bazı şeyleri ortaya çıkaran soru dizisi
Bilgi testi
Bilgi seviyesini kontrol eden doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi