Astrofizikçiler, uzaylıların yeniden konumlandırılmış yıldızların arkasına saklanmış olabileceğini söylüyor

Astrofizikçi Dan Hooper, sonunda ışıkları korumak için, sürüden uzaklaşan sığırlar gibi gece gökyüzündeki yıldızları sallamak zorunda kalacağımızı düşünüyor.3 dk


Bunun sebebi evrenin sürekli olarak genişlemesi ve yıldızların çekilmesi. Eğer haklıysa, onun mantığı evrendeki tüm rasyonel hayata uygulanabilir -ve uzaylıları bulmamıza yardım edebilirdi. 

Dünya dışı zeki hayata inanan herkese, binlerce yıl sonra neden yabancıları konumlamadığımızı sorarsanız, size doğru yerlere bakmadığımızı söylerler, (veya sahip olduğumuzu ve hükümetin bunu koruduğunu, fakat bu farklı bir hikaye) 

Ama yaşamı nerede arayacağınızı nereden biliyorsunuz? Dünyada sabit duran ve bakışlarımızı dışarı çevirmek, Mısır'daki piramitlere daha iyi bakmak için Florida'da iki metrelik bir merdiveni tırmanmak gibidir. Ve kesinlikle biz, bilimsel araçlar ve sinyalleri uzaya derinlemesine gönderme yeteneğine sahibiz, ama şimdiye kadar şişe içinde mesaj daha güvenilir bir iletişim yöntemini kanıtladı.

Orada her zaman bir uzaylı olmadığı fikri var, ama bunun hiçbir şekilde popüler bir teori olmadığı ortaya çıkıyor. Hooper’ın teorisi, beyaz sayfasına göre, henüz Dyson küreleri olarak adlandırılmamış olan süper serin bir teknoloji ile yapmak zorundaydı. Gelecekte bir galaktik uygarlığı sürdürmenin bir yolunu bulmamız gerektiğini ve gezegenden gezegene giden “Bağımsızlık Günü” filmindeki kötü adamlar gibi kaynakların süzülmesinin muhtemelen sürdürülebilir olmadığını düşünmemiz gerektiğini düşünüyor.

Dyson küreleri bu sorunun çözümü.Gezegenlerin geri kalanını galaksimizde (ve yakındaki 52 diğer galakside) çatlak açmak ve onları Dünya'ya yaptığımız gibi kullanmak yerine, Dyson yıldızları enerji santrallerine dönüştürüyor. Temel olarak buradaki fikir, işleri yapmak için herhangi bir yıldızın ısısının sadece küçük bir kısmını kullanıyor olmamızdır. Bir yıldızın etrafında dev bir bina inşa edersek, enerjisini daha çok kullanabiliriz -kulağa kolay geliyor. 

İşte burada işler tuhaflaşıyor. Hooper’in yakın zamanda yayınlanan beyaz sayfasında şöyle diyor:

“On milyarlarca yıl ve daha uzun zaman dilimlerinde, evrenin genişlemesi, ileri bir uygarlığın, sadece karanlık enerjinin keşfiyle daha da şiddetlenen bir enerji biriktirip tüketebilme kabiliyetini sınırlayacaktır.”

Yani, Dyson kürelerinin nasıl inşa edileceğini anlamazsak, tüm medeniyetimiz on milyarlarca yıl içinde silinebilirdi. Yazı devam ediyor:

“Kalıcı olarak erişilemez hale gelmeden önce mümkün olduğunca çok yıldız güvenliğini sağlamak, horizonun çürümesinin kaçınılmazlığı göz önünde bulundurulduğunda, enerjiyi kullanma yeteneğini en üst düzeye çıkarmaya karar verilen yeterince gelişmiş bir uygarlık evren boyunca genişleyecektir.”

Ve işte bize uzaylıları bulduracak yol budur. Evren yaklaşık 13 milyar yaşındadır ve Dünya’da her zaman mutlu bir saat olduğu gibi evren her zaman bir yerde, eh, her yerde genişlemektedir. 

Belki de uzaylılar zaten yıldızlarının tükenmesiyle uğraşıyorlar ve galaksilerin merkezine doğru geri götürmek için dev iticilere sahip Dyson kürelerini kullanıyorlardır. Benim sözüm olarak almayın – beyaz sayfa’nın yayınladığına göre: 

“Hayatın evrenimizde başka bir yerde evrimleştiği ve Hubble hacmimizde bizimkinden çok daha gelişmiş olan medeniyetlerin zaten var olabileceği elbette mümkündür. Eğer durum buysa, o zaman yıldızların dağılımını değiştirerek ve potansiyel olarak gözlemlenebilir işaretler bırakarak etraflarındaki kozmolojik çevreden yıldız toplamaya başlamış olabilirler.”

Buradaki en büyük fikir, başka uygarlıklar tarafından yapılan Dyson kürelerini araştırmak istiyorsak, hala samanlıkta iğne arıyoruz demektir. Fakat eğer biz yıldızları toplamış gelişmiş bir medeniyetten kanıt emareleri arıyorsak, bu biraz daha kolaydır çünkü aslında biz orada en büyük yıldızı arıyoruz. 

Bir Dyson küre uzay-traktörü ile bir yıldızı hareket ettirmek büyük olasılıkla zaman alıcı bir olay olabilir, bu yüzden bilim adamları doğru yıldızları seçmek zorunda kalacaklar. En büyüklerinden kaçınacaklar çünkü bunlar çok hızlı yanıyor. İşte bu yüzden, çoğunlukla büyük yıldızların tek bir düzeninden oluşan alanları aramalıyız:uzaylılar, tüm yararlılarını medeniyetlerinin merkezine doğru çektikten sonra kalanlar olacaklar.

Yani, eğer uzaylıları bulmak istiyorsanız, tek yapmanız gereken hangi yıldızların eksik olduğunu ve nereye gittiklerini bulmaktır. Asıl soru şudur: neden uzaylılar bizi bulmadılar? Tacos’umuz olduğunu bilmiyorlar mı? 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla paylaşın!

Sizdeki Reaksiyonu Nedir?

hahaha hahaha
0
hahaha
korkunç korkunç
0
korkunç
tanrım tanrım
0
tanrım
inekçe inekçe
0
inekçe
o ne o ne
0
o ne
şirin şirin
0
şirin
şaşkın şaşkın
0
şaşkın
zafer zafer
0
zafer
zayıf zayıf
0
zayıf
aşık aşık
0
aşık
lanet lanet
0
lanet
eğlenceli eğlenceli
0
eğlenceli
nefret nefret
0
nefret
beğenme beğenme
0
beğenme
beğen beğen
0
beğen
Neutron NK

Efsane

0 Yorum

İçerik Türünü Seçin
Hikaye
Yerleştirmeli Metin ve Görsel Biçimi
Caps
Özel Caps'ler yapmak için kendi resminizi yükleyin
Görüntü
Resim, Fotoğraf ya da GIF
Ses
SoundCloud ya da MixCloud Yerleştirmeleri
Video
Youtube, Vimeo ya da Vine Yerleştirmeleri
Gif
Hareketli Resim formatı
Anket
Karak vermek veya görüşleri belirlemek için oy kullanma
Liste
Klasik İnternet Listemeleleri
Geri Sayım
İnternetin heyecanlı geri sayımı
Açık Liste
Herkes kendi öğesini göndersin ve en iyisi için oy verilsin
Sıralı Liste
Listenin en iyi öğesini belirlemek için Artı ya da Eksi oy verilsin
Kişilik testi
Kişiliğe dair bazı şeyleri ortaya çıkaran soru dizisi
Bilgi testi
Bilgi seviyesini kontrol eden doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi