Aşk ve İnsan

1 dk


7
7 puan
  • Evren var olduğu günden bu güne kadar süregelen, hakkında efsaneler anlatılan, şarkılar, türküler söylenen; hatta uğrunda savaşların çıkmasına ve bazı medeniyetlerin tarihin tozlu raflarında yerini almasına neden olan; kiminin dağları delmesine, kiminin çölleri arşınlamasına sebep olan ve tüm bunlara rağmen peşini bırakmadığımız, her yerde onu aradığımız duygudur AŞK. Peki aşk bir insanda nelere sebep olur ya da psikolojik olarak aşk nasıl bir etkiye sahip? Gelin hep beraber kısaca bunlara bakalım.

Bir Kişiyi Beğenmeniz İçin 4 Dakikanız Var

Aşk ve İnsan

Evet yanlış okumadınız bir kişiyi ilk gördüğümüzde yaklaşık olarak dört dakikada kendisi hakkında karar verebiliyoruz. Londra Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırma bu gerçeği gözler önüne seriyor. Ayrıca bu kısa zaman diliminde ne söylediğinizden çok vücut diliniz, ses tonunuz ve konuşma hızınız çok önemli olduğu anlaşılmış.

Beraber Atan Kalpler

Aşk ve İnsan

Yapılan başka bir araştırmaya göre birbirilerine aşık olan insanların kalp atışları izlenmiş ve ortaya cok ilginç bir durum ortaya konmuş. Buna göre aşık olan insanlar gözlerinin içlerine bakmaya başladıktan yaklaşık üç dakika sonra kalplerinin senkronize bir şekilde atmaya başlandığı görülmüş (sizde deneyin:):))

Baş Ağrısının En Güzel İlacı Kucaklaşmak

Aşk ve İnsan

Başınızın ağrıdığı bir gün ağrı kesici kullanmadan önce sevdiğinize sıkı sıkı sarılmayı düşünün. Neden mi ? Yapılan araştırmalar sonucunda birbirlerini seven insanların kucaklaşması sonucunda aşk hormunu olarak bilinem oksitosin maddesinin salgılandığı, baş ağrısını önlediği ortaya konmuştur.

Benzer Kişilik Özellikleri Olanlar Uzun Zaman Beraber Olamıyor

tumblr_oywwwfWhMp1w2iplho1_400.gif

Zıtlar birbirini çeker lafını hepimiz duymuşuzdur. Bunun aşk içinde gerçek olduğu yapılan araştırmalar ile ortaya çıkmıştır. Benzer kişilik özelliklerine sahip olan insanların uzun süreli bir ilişkiyi sürdüremedikleri ortaya çıkmıştır. Uzmanlara göre iki insanın birbirine benzer yönlerinin olabileceği ancak birbirlerinden birşeyler öğrenecek kadar da farklı özelliklere sahip olmaları gerektiğini söylemektedirler.

Kalp Kırıklığı Bir Deyim Değil

unnamed.gif

Yanlış okumadınız evet kalp kırıklığı bir deyim değil gerçek bir sendrom olarak karşımıza çıkmaktadır. Yapılan araştırmalar sonucunda uzmanlar ayrılık, boşanma, sevilen insanın kaybedilmesi gibi travmatik olaylar sonucunda kalp çevresinde ağrıların oluştuğunu, kalp kaslarında zayıflama meydana geldiğini söylemişler. Kalp kırıklığı sendorumu insanlarda kalp krizine benzetilir ve hızlı kalp atışları ile nefes almada zorluk olarak kendisini gösterir.

Mükemmel Aşkın Formülü

3091885365_1_3_TQf8Dw0q.gif

Hayatta herşeyin bir formülü varsa neden mükemmel bir aşkın formülü olmasın. Uzmanlar ilişkilerde birden çok faktörün rol aldığını söylerler. Aşk gibi girift bir duygunun tutku, bağlılık, şefkat, kendini adama, özel samimiyet gibi faktörleri vardır. Mükemmel bir aşk ise bağlılık, şefkat ve özel samimiyet gibi faktörlerin toplamından meydana geldiği söylenmekte.

Uçuşan Kelebekler Gerçek Olabilir mi

Aşk ve İnsan

Aşık olunca insanlar genelde ellerinin terlediğini, kalplerinin hızlı hızlı çarptığını ve sanki midesinde kelebeklerin olduğunu söylerler. Bu gerçek olabilir. Nasıl mı? Cevabı adrenalin hormonu. Genelde bir çatışma ya da kaçma durumunda salgılanan bu hormon aşık olduğumuz zamanda salgılanır.

Aşk Beynimizi Aktive Eder

Aşk ve İnsan

Araştırmalar gösteriyor ki bir insan aşık olduğunda beynin oniki farklı yerinin aktif olduğu ve durumun bir doz kokain almak ile eş değer olduğu saptanmıştır. 

Romantik Aşk Biterken Kendini Adamış Bir Aşk Devam Eder

Aşk ve İnsan

Yeni bir ilişkiye başlamış olan insanların romantik hallerinin zaman için de nasıl değiştiğini, tartışmalarını ya da birbirlerine laf söylemelerini şaşkınlıkla izleyebilirsiniz. Uzmanlar romantik aşkın belirtisi olan terli el, hızlı kalp atışları ya da uçuşan kelebekler gibi durumların bir yıl içinde ortadan kalktığını ve bu süreci hafif bir şekilde atlatan çiftlerin mükemmel aşka geçiş yaptıklarını söylemişlerdir.

AŞK, HUZUR ve MUTLULUK dolu bir hayat yaşamanız dilekleri ile hep AŞK ile kalın.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla paylaşın!

7
7 puan

Sizdeki Reaksiyonu Nedir?

hahaha hahaha
0
hahaha
korkunç korkunç
0
korkunç
tanrım tanrım
0
tanrım
inekçe inekçe
0
inekçe
o ne o ne
0
o ne
şirin şirin
1
şirin
şaşkın şaşkın
0
şaşkın
zafer zafer
0
zafer
zayıf zayıf
0
zayıf
aşık aşık
2
aşık
lanet lanet
0
lanet
eğlenceli eğlenceli
1
eğlenceli
nefret nefret
1
nefret
beğenme beğenme
2
beğenme
beğen beğen
11
beğen

4 Yorum

İçerik Türünü Seçin
Hikaye
Yerleştirmeli Metin ve Görsel Biçimi
Caps
Özel Caps'ler yapmak için kendi resminizi yükleyin
Görüntü
Resim, Fotoğraf ya da GIF
Ses
SoundCloud ya da MixCloud Yerleştirmeleri
Video
Youtube, Vimeo ya da Vine Yerleştirmeleri
Gif
Hareketli Resim formatı
Anket
Karak vermek veya görüşleri belirlemek için oy kullanma
Liste
Klasik İnternet Listemeleleri
Geri Sayım
İnternetin heyecanlı geri sayımı
Açık Liste
Herkes kendi öğesini göndersin ve en iyisi için oy verilsin
Sıralı Liste
Listenin en iyi öğesini belirlemek için Artı ya da Eksi oy verilsin
Kişilik testi
Kişiliğe dair bazı şeyleri ortaya çıkaran soru dizisi
Bilgi testi
Bilgi seviyesini kontrol eden doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi