Adım adım Büyük Patlama ve “Tanrı Parçacığı”

4 dk


2
2 puan

İnsanoğlu yaşadığı dünyanın ve evrenin nelerden oluştuğunu, dünyanın tarihini merak ettiği kadar evrenin de tarihini merak ediyor. Dünyada teknolojimizle olabildiğince geriye gittik, evet dünya denen gezegen bir şekilde oluşmuştu ve atmosferi sayesinde yaşam ve canlılar ortaya çıkmıştı, ilk çağlara, ilkel insanlara kadar… Herşeyin bir başlangıcı vardı, uygarlığın başlangıcı yazı ile oldu, ülkeler topluluklarla doğdu..vs. Hal böyleyken evrenin de nasıl başladığını merak ediyorduk/ediyoruz.

Albert Einstein’ın ortaya attığı görelilik teorisi evrenin büyük patlama ile başladığını iddia ediyordu. Zamanla diğer bilim adamları da Einstein’ la aynı fikirde birleşip evrenin ‘büyük patlama’ ile var olduğunu kabul ettiler. Bu teori kısaca, evrenin küçük bir tekillik ile başladığını söyler ve sonrasında da bugün bildiğimiz kadarıyla 13.8 milyar yıldır da durmadan genişlediğini öne sürer. Çünkü mevcut araç gereçlerle astronomlar evrenin doğum anını tam olarak bilemiyorlar ve Büyük Patlama hakkındaki kavrayışımız; matematiksel teori ve modelleri temel alıyor.

En karanlık nokta şu: kanlı canlı bir kütleye, şekle şemale ve bir yoğunluğa sahip cismin ilk nasıl oluştuğu, nasıl doğduğu. Maddenin en küçük yapı taşı olan atomu oluşturan etmenler ne tür hareketlerle meydana geldi? Onu meydana getiren ilahi bir ‘müdahale’, bir ‘güç’ müydü? Yoksa tesadüfen bir çöp yığınında türeyen küçük uçan sinekler gibi tesadüfen mi ‘madde’ oluştu? İlk an ne oldu? İşte her şeyin cevabı bu soruda saklı… Fakat ne yazık ki en gizemli soru da buHikâyenin detayına ve çoklu evrenlere girip sıkmadan, biz şu CERN’ün yıllardır peşinde olduğu ‘Tanrı Parçacığı’na odaklanalım: ilk ‘bulundu’ iddiaları ortaya atıldığında çok heyecanlandık. Fakat bu heyecan biz ‘sıradan insanlar’da farklı, ‘diğerleri’nde farklı boyutlarda oldu. Neden mi? Onu daha sonra açıklayacağız.

Adım adım Büyük Patlama ve “Tanrı Parçacığı”

Öncelikle ‘parçacık’la kastedilen nedir?

Atom: Maddenin en küçük yapıtaşıdır. Belli bir zamana kadar bölünemez ve parçalanamaz olarak biliniyordu. J. J. Thomson’un elektonu, Ernest Rutherford’un protonu , James Chadwick’in nötronu keşfetmesiyle atomaltı parçacıkların da var olduğu anlaşıldı. Atomlar da daha küçük bir şeylerden meydana geliyordu.  Atom; merkezinde proton ve nötron bulunan ve onun çevresinde belli bir yörüngede hareket eden elektronlar bulunduran bir yapıydı.

İleriki zamanlarda gelişen teknoloji ve bilim sayesinde yapılan deneylerde atomun çekirdeğinde bulunan proton ve nötronlar parçacık hızlandırıcılarda bölündü. Onları oluşturan daha temel parçacıklar ‘kuarklar’ keşfedildi. Birçok önemli fizikçinin çalışmalarının birleştirilmesiyle “standart model” denilen tablo elde edildi.

Adım adım Büyük Patlama ve “Tanrı Parçacığı”

NASA’ya göre; evrenin başlamasından hemen sonraki anda, çevre sıcaklığı yaklaşık 5.5 milyar santigrat derece idi. Kozmoz nötronlar, elektronlar ve protonlar gibi temel parçacıkların geniş bir dizisini içeriyordu. Evren soğudukça bu parçacıklar bozuldular ya da birleştiler. Serbest elektronlar; bulutlardaki yağmur damlacıklarından güneş ışığının saçılmasına benzer bir biçimde ışığın (fotonların) saçılmasına sebep olmuş olabilir. Fakat zaman geçtikçe bu serbest elektronlar bir çekirdekle bir araya geldiler ve nötr atomları oluşturdular.

Şimdi en can alıcı nokta şu, parçacıklar nasıl kütle kazandılar? Peter Higgs’in cevabı ise şu şekilde: Temel parçacıklar her yerde mecvut olan bir alan ile sürekli etkileşim içerisinde kalarak kütle oluşturdular!? Biz hayalimizde canlandıramasak da Peter Higgs’in bu teorisinden 48 yıl sonra 2012 yılında CERN’de yapılan deneylerde bu alanın varlığı doğrulandı. Cern’deki Atlas ve CMS deneylerinde büyük hadron çarpıştırıcısıyla protonlar yüksek enerjide çarpıştırıldı. “Higgs bozonu ile tutarlı” bir parçacığı keşfettiğini açıkladı

Adım adım Büyük Patlama ve “Tanrı Parçacığı”

Higgs bozonu, temel olarak; belli bir alanda (Higgs alanı) mevcut parçacıkların, evrendeki ufak bir hareketlenme ile kümelenerek bir araya gelmesi böylelikle bir ‘enerji’ açığa çıkarmasıdır. 

Her cevap bir soru doğuruyor: evrendeki o ‘hareketlenme’ nedir. İşte bunun fizik dışı bir olayla meydana gelip gelmediği yıllarca NASA’nın da CERN’ün de kafasını kurcalayan, belki de cevabı bulmalarına rağmen baskılar yüzünden paylaşmadıkları büyük bir sır. 

Sanıyoruz parçacığın adının neden ‘Tanrı Parçacığı’ olduğu artık daha net.

Yorum yapmayı unutmayın… 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla paylaşın!

2
2 puan

Sizdeki Reaksiyonu Nedir?

hahaha hahaha
0
hahaha
korkunç korkunç
0
korkunç
tanrım tanrım
3
tanrım
inekçe inekçe
1
inekçe
o ne o ne
0
o ne
şirin şirin
0
şirin
şaşkın şaşkın
1
şaşkın
zafer zafer
0
zafer
zayıf zayıf
0
zayıf
aşık aşık
0
aşık
lanet lanet
0
lanet
eğlenceli eğlenceli
0
eğlenceli
nefret nefret
0
nefret
beğenme beğenme
0
beğenme
beğen beğen
2
beğen
Neutron NK

Efsane

0 Yorum

İçerik Türünü Seçin
Hikaye
Yerleştirmeli Metin ve Görsel Biçimi
Caps
Özel Caps'ler yapmak için kendi resminizi yükleyin
Görüntü
Resim, Fotoğraf ya da GIF
Ses
SoundCloud ya da MixCloud Yerleştirmeleri
Video
Youtube, Vimeo ya da Vine Yerleştirmeleri
Gif
Hareketli Resim formatı
Anket
Karak vermek veya görüşleri belirlemek için oy kullanma
Liste
Klasik İnternet Listemeleleri
Geri Sayım
İnternetin heyecanlı geri sayımı
Açık Liste
Herkes kendi öğesini göndersin ve en iyisi için oy verilsin
Sıralı Liste
Listenin en iyi öğesini belirlemek için Artı ya da Eksi oy verilsin
Kişilik testi
Kişiliğe dair bazı şeyleri ortaya çıkaran soru dizisi
Bilgi testi
Bilgi seviyesini kontrol eden doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi