içinde ,

İnanılmazİnanılmaz

Şanslı Kız Sendromu | Şanssızlığın Panzehiri Mi Yoksa Sadece Bir TikTok Trendi Mi?

Çoğu insan, hayatında zaman zaman karşılaştığı kötü durumların ”kötü şans” yüzünden olduğunu savunur. Aynı şekilde neredeyse hepimiz hayatımızın çeşitli dönemlerinde şans üzerine düşünür, şansa inanırız. Bir öğrencinin önemli bir sınav öncesinde ailesinden ve sevdiklerinden şans dilemesi, bir takım taraftarının tuttuğu takımın maçı kazanması için çeşitli totemler yapması gibi birçok örnek verebileceğimiz şans inancının göstergeleri arasındadır. Peki, şanslı olmak öğrenilebilir bir beceriler arasında mı? İşte bu sorunun cevabını alabileceğimiz bir TikTok trendi : Şanslı Kız Sendromu.

Şanslı Kız Sendromu, tıbbi bir durum değil; bir zihniyet yani bir düşünce biçimi. Bu uygulama, tezahür ettirme ya da çekim yasası gibi işliyor. Viral bir videoda TikTok fenomeni Laura Galebe sürekli olarak şu mantrayı tekrarladığını söyledi: “Harika şeyler her zaman beklenmedik bir şekilde başıma geliyor.”

Galebe, “Bir ay boyunca hayalperest olmayı deneyin ve bana hayatınızın değişip değişmediğini söyleyin” dedi.

Laura Galebe on TikTok

497K Likes, 2.3K Comments. TikTok video from Laura Galebe (@lauragalebe): “The secret is to assume and believe it before the concrete proof shows up. BE DELUSIONAL. #bedelusional #luckygirlsyndrome #affirmations #lawofassumption #manifestationtiktok #manifestingtok #lawofassumptiontok #manifestation”. original sound – Laura Galebe.

Araştırmalar iyimserliğin daha iyi sağlık sonuçlarıyla bağlantılı olduğunu ve sağlığınızı gözeten kararlar alma konusunda sizi daha proaktif hale getirebileceğini göstermiştir. Louis’deki Washington Üniversitesi’nde Psikoloji ve Nörobilim bölümünde öğretim görevlisi olan Tim Bono’ya göre, Şanslı Kız Sendromu’nun temelinde iyimserlik yatmaktadır, ancak bu düşünce yapısı “mantıksız iyimserliğe” dönüşürse sorunlu hale gelebilir.

Bono, örneğin, “her şeyin yoluna gireceğini” düşündüğünüz için dişçiye gitmekten kaçınabilir ya da diz ağrısına rağmen maraton koşmaya devam etmek için kendinizi zorlayabilirsiniz. “Olaylara iyimserlikle ama gerçekçi bir iyimserlikle yaklaşmak önemlidir” diye ekledi.

Ruh sağlığı uzmanları da bu mantra pratiğini bir “sendrom” olarak adlandırmanın yanıltıcı olduğunu söylüyor. Chicago bölgesinde lisanslı bir klinik sosyal hizmet uzmanı olan Arielle Smith, MSW, DSW, LCSW’ye göre, Şanslı Kız Sendromu’nun yakalanmanız gereken bir şey olduğu fikrini sürdürebilir ve sonuçlar istediğinizle aynı hizada değilse kendinizi suçlayabilirsiniz.

“Ya birisi Şanslı Kız Sendromu’na yakalanmazsa?” Smith Verywell’e anlattı. “Bazen o şanslı kişi siz değilsiniz ve bu sorun değil.”

Başarısızlıkları ve reddedilmeleri kucaklamak sorun değil, kazanılması gereken bir hayat becerisidir. 

Şanslı Kız Sendromu ile ilgili videolar ilham verici olabilir ancak Smith başarısızlıklarını da paylaşan içerik üreticilerine dikkat edilmesi gerektiğini söyledi. Smith, sosyal medyanın günlük gerçekliğin tüm yelpazesini göstermeyebileceğini ve olayların her zaman çevrimiçi göründükleri gibi gerçekleşmeyeceğini söyledi. Araştırmalar ayrıca gelecek hakkında hayal kurmanın depresif semptomları daha da kötüleştirebileceğini öne sürmektedir.

New York Üniversitesi’nde psikoloji profesörü olan Gabriele Oettingen, yirmi yılı aşkın bir süredir olumlu fantezilerin insanların hedeflerini ve duygusal düzenlemelerini nasıl etkilediğini araştırıyor. İnsanların gelecek hakkında ne kadar çok hayal kurarlarsa, hedeflerini gerçekleştirme olasılıklarının o kadar az olduğunu bulmuştur. Bunun nedeni, her şeyin kendiliğinden yoluna gireceğini düşünmek veya tezahür ettirmek, insanların hayallerini zaten gerçekleştirmiş gibi hissetmelerine neden olabilir.

Oettingen, Verywell’e “Nereye gitmek istediğimi ve yolumda neyin olduğunu anlamak ve ardından bu engeli aşmak için çaba sarf etmek daha iyidir” dedi.

Zihinsel zıtlık” kullanmanın yardımcı olabileceğini söyledi. Esasen, geleceğiniz için ne istediğinizi düşünmek ve bunu yolunuzdaki engellerle karşılaştırmak, bu hayalleri gerçeğe dönüştürmek için gerekli enerjiyi oluşturmanıza yardımcı olacaktır. Oettingen, “Henüz cennette yaşamıyoruz,” dedi. “Herkesin hayatında engeller olmuştur ve olacaktır, dünyanın en şanslı kızı olsalar bile.”

Smith ayrıca Şanslı Kız Sendromu’nun alternatif bir mantra ile yeniden çerçevelenmesini önerdi: “İstediğim her şeyi elde etme hakkına sahip değilim. Reddedilmeyi kabul edebilirim. Başarısızlığı kabul edebilirim. Beni şanslı kılan şey, kendimi toparlamam ve yeniden denememdir.”

Editör: Rumeysadogan – 19.04.2023

Bu içerik hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorum yapabilir, oy kullanabilir ya da tepki seçebilirsiniz. Gönderinizi oluşturun!

Rapor Et

Ne düşünüyorsun?

Yorumlar

Bir cevap yazın

    Elon Musk, ABD hükümetinin Twitter’daki DM’lere tam erişimi olduğunu söyledi

    Elon Musk’tan Twitter Kullanıcılarını Tedirgin Eden Açıklama: Amerika Hükümeti’nin DM’lere Tam Erişimi Var!

    BuzzFeed Haberleri kapatılıyor. Sıradaki kim?

    BuzzFeed Kapatılıyor Mu?