içinde

İklim Değişikliği, Daha Kötü Kasırgaları ABD Kıyılarına İtiyor

İklim değişikliği hava modellerini değiştirdikçe ABD kıyılarını vuracak daha kötü kasırgalar, çalışmayı öngörüyor

Yeni bir çalışma, doğu ve Körfez kıyılarının, hava kalıplarındaki değişiklikler nedeniyle iklim değişikliğinin bir sonucu olarak daha sık ve daha güçlü kasırgalarla karşılaşabileceğini ve Florida’nın tehlikede olduğunu uyarıyor.

Bu çalışma, daha önceki çalışmaların aksine, kasırgaların nereye gideceği gibi temel bir konuya odaklanırken, iklim değişikliğinin tropikal fırtınaların sıklığı, şiddeti ve nemini nasıl değiştireceğini önceden tahmin etmiştir.

Çalışmanın baş yazarı ve Pasifik Kuzeybatı Ulusal Laboratuvarı‘ndan bir iklim bilimci olan Karthik Balaguru, yönlendirme akıntılarındaki değişiklikler nedeniyle “her kıyıda, fırtınalar ABD’ye doğru itiliyor gibi görünüyor.” dedi.

Balaguru, Doğu Sahili’nde tipik batıdan doğuya olan yönlendirme akıntısının önemli ölçüde azaldığını hatta daha çok doğudan batıya doğru bile olabileceğini, Körfez Meksikası çevresindeki yönlendirme akıntılarının ise güneyden kuzeye doğru aktığını belirtti.

Çalışmaya göre, en kötü senaryoda iklim değişikliğinin sonucu olarak, yüzyılın sonuna kadar ABD kıyısına vuracak fırtınaların sayısı üçte bir oranında artabilir. Kasırgaların en büyük etkisinin orta ve güney Florida Yarımadası’nda olması beklenmektedir.

Sonuçlar, araştırmacılar tarafından oluşturulan karmaşık fırtına ve iklim simülasyonları tarafından desteklenmektedir.

Hurricane Help: What You Need to Know - The New York Times
Görsel: The New York Times

Çalışma Sınırlamaları

Birçok analiz, küresel karbon kirliliğindeki artışın durduğunu göstermesine rağmen, iklim uzmanları en kötü senaryolara odaklanmanın değeri konusunda farklı görüşlere sahiptir.

Balaguru’ya göre, ısınma miktarı, çalışmasının daha çok güçlüğü değil, yönlendirme ayarlarına odaklandığı için önemli bir bileşen değildir.

Çalışmaya göre, bu yönlendirme akıntılarındaki değişiklikler, Güney Amerika açıklarındaki doğu Pasifik Okyanusu’ndaki ısınma ile ilişkili hava akımlarındaki değişikliklerden kaynaklanacaktır.

Modeller, dünyanın diğer bölgelerine kıyasla doğu Pasifik bölgesinin daha hızlı ısındığını ve farklı küresel ısınma hızları yaşadığını göstermektedir.

Çalışma, çalışmaya dahil olmayan Albany Üniversitesi’nden atmosfer bilimci Kristen Corbosiero tarafından belirtilen birçok önemli yönü eksik ve sınırlamaları bulunmaktadır.

Bu, dünya genelinde El Niño olaylarının artmasına doğru bir eğilim olduğunu anlamına gelir. El Niño, merkezi Pasifik’te doğal olarak meydana gelen ve dünya genelinde hava koşullarını etkileyen bir ısınma olayıdır. Ayrıca, bu çalışma kasırgaların doğum yerini önemli bir faktör olarak göz ardı ederek, Atlantik kasırga aktivitesini azaltan El Niño olaylarını dikkate almamaktadır.

Editör: Doruk Adakoğlu – 10.04.2023

Rapor Et

Katılımcı

Çeviri Haber tarafından yazıldı

Doğrulanmış ProfilÜyelik Yılı

Ne düşünüyorsun?

Yorumlar

Bir cevap yazın

    Dünyanın En Uzun Dağına Çıktım! Everest Değil.

    MK-II ‘Aurora’ uzay uçağı, roket uçuşuyla önemli bir dönüm noktasına ulaştı

    MK-II ‘Aurora’ Uzay Uçağı, Roket Uçuşuyla Önemli Bir Dönüm Noktasına Ulaştı