içinde

Spotify Wrapped, 2022’ye Yepyeni Özelliklerle Veda Ediyor!

Neredeyse bütün Spotify kullanıcıların heyecanla beklediği Spotify Wrapped 2022 zamanı geldi çattı! Apple Music ve YouTube Music gibi diğer müzik servisleri de kendi yılsonu retrospektiflerini hazırlamış olsalar da Spotify kullanıcıları, içerik oluşturucuları ve podcast yayıncıları için sunduğu kişiselleştirilmiş ve etkileşimli Wrapped deneyimi hala açık ara farkla en iyisi. Devam eden başarısının sırrı ise sadece en iyi şarkıların veya sanatçıların bir özetini sunmanın ötesine geçerek, müzik ve ses hayranlarının keşfetmesi, sosyal medyada paylaşması ve arkadaşlarıyla karşılaştırması için eğlenceli, paylaşılabilir ögeler de içermesidir.

Wrapped deneyimi yıllar içinde popülerliğini artırdı. 2017 yılında yaklaşık 30 milyon Spotify kullanıcısı Wrapped’e erişti; geçen yıl bu rakam 120 milyonun üzerine çıktı. Buna ek olarak, 2021 yılında sosyal platformlarda yaklaşık 60 milyon Wrapped hikayesi ve kartı paylaşıldı.

Kullanıcıların Wrapped’e olan ilgisi sadece verilerin kendisiyle ilgili değil, aynı zamanda Spotify’ın verileri kullanıcılarına kişiselleştirme ve akıllı yollarla sunma şekliyle de ilgili. Örneğin geçen yıl Wrapped, dinleyicilere dinleme davranışlarına göre en iyi iki “ruh hallerini” gösteren bir “Audio Aura” içeriyordu.

Bu yıl da Spotify’ın “Dinleme Kişiliği” adını verdiği yeni özelliğin sosyal medyada oldukça ses getireceği aşikar.

Klasik Myers-Brigg kişilik testinden ve dört harfli kodlarından ilham alınarak yaratılan “Dinleme Kişiliği” özelliği, kullanıcıya Spotify’ın yarattığı 16 kişilik tipinden birine karşılık gelen dört harfli bir kombinasyon da sunuyor. Örneğin, yeni çıkan albümleri hızlı bir şekilde dinleyen ve genellikle trendlerin önünde giden hayranlar kendilerini ENPC ya da erken benimseyen olarak adlandırılırken, dünyanın diğer bölgelerinden müzik dinlemeyi seven hayranlar ENLC ya da gezgin olarak etiketlenebilir.

Wrapped deneyimini yaratan ekibi yöneten Spotify Ürün Geliştirme Başkan Yardımcısı Babar Zafar, “Müzik dinleme şeklimiz bizim hakkımızda çok şey söylüyor ve ‘Dinleme Kişiliğiniz’ size sadece dinlediğiniz müziği değil, bunun müzik zevkiniz hakkında ne söylediğini de anlatıyor” diyor.

İnsanların kişilik tipleri, dinledikleri müziğin yanı sıra yeni müzik keşfetme eğilimleri, dinledikleri şarkıların ortalama yaşı, dinledikleri sanatçıların çeşitliliği ve dinlediklerinin diğerlerine ne kadar benzediği veya onlardan ne kadar farklı olduğu gibi belirli özelliklerin bir kombinasyonuna dayanıyor. Olası 16 Dinleme Kişiliğinin her birine, sosyal medyada yeniden paylaşmak veya arkadaşlara mesaj göndermek için tasarlanmış kendi renkli kartı verilmiştir.

Bu yeni özellik Snapchat ile de entegre edilerek hayranların “Dinleme Kişiliklerini” yansıtan kişiselleştirilmiş bir Snapchat lensinin kilidini açmalarına olanak tanıyor. Snapchat kullanıcıları ayrıca Bitmojiler için Wrapped temalı giysilerden de yararlanabiliyor. Ve yeni bir GIPHY ortaklığı ile kullanıcılar özel Wrapped temalı GIF’lere erişebilirler.

Wrapped 2022’nin bir diğer özelliği de “Ses Günü” adı verilen ve bir kişinin sabahtan akşama kadar dinleme eğilimlerini anlatan interaktif bir hikaye.

Bu arada, Wrapped’in popüler “En İyi Şarkı” özelliği, kullanıcıların en iyi şarkılarını kaç kez dinledikleri ve yılın hangi gününde en çok dinledikleri gibi birkaç bilgi daha sunmak için bu yıl genişletiliyor.

Ayrıca, kullanıcılar en iyi sanatçıları, şarkıları, türleri, podcast’leri ve dinledikleri dakikaların yanı sıra En İyi Şarkılar 2022 çalma listeleri hakkında her zamanki yıl sonu güncellemelerini alacaklar.

Wrapped’i paylaşmanın ve onunla etkileşime geçmenin pek çok yolu olmasına rağmen Spotify, genç kullanıcılarının Wrapped’lerini sosyal medyada paylaşmak yerine ya da buna ek olarak özel paylaşım için telefon ekranlarının fotoğrafını çektiklerini fark ettiği için Wrapped’in tam erişimini takip edemediğini kabul ediyor.

Bu sorunu çözmeye yardımcı olmak için Spotify bu yıl, Wrapped’in mümkün olduğunca çok yerde paylaşılmasını – ve izlenmesini – sağlama çabasının bir parçası olarak çeşitli mesajlaşma platformlarıyla daha derinlemesine entegre oluyor. Kullanıcılar Wrapped’i her zaman sosyal medyada paylaşabilirken, Wrapped 2022, Wrapped’lerini daha özel olarak paylaşmayı tercih eden kullanıcılara daha iyi hitap etmek için WhatsApp, Instagram Direct Messages, Facebook Messenger ve Line ile doğrudan entegrasyonlar ekliyor.

Spotify, bu yılki Wrapped’in bir parçası olarak daha yeni Roblox entegrasyonu olan Spotify Island‘dan da yararlanıyor.

Roblox kullanıcıları, sanal dünyasında Wrapped’ten ilham alan görevlere çıkabilir, oyunlar oynayabilir, sanal alışveriş yapabilir ve aralarında Bizarrap, Black Sherif, CRO, Doechii, Eslabon Armado, Miranda Lambert, NIKI, Stray Kids, SUNMI ve Tove Lo‘nun da bulunduğu 12 farklı sanatçıyla fotoğraf kabini özelliğini kullanabilir.

Şirket ayrıca geçen yıl tanıtılan bir başka özelliği de ikiye katlıyor: sanatçı video mesajları.

Cameo gibi ünlülerin sosyal uygulamalarından ve TikTok‘ta olduğu gibi kısa biçimli videoların popülerliğinden yola çıkan Spotify, geçen yıl 170’ten fazla sanatçıyla birlikte çalışarak hayranlarına yıl boyunca kendilerini dinlemelerine dahil ettikleri için teşekkür ettikleri kısa video mesajları oluşturmuştu. Şirket bu yıl, “Sanatçı Mesajlarınız” adlı video mesaj özelliğini Taylor Swift, Billie Eilish, J Balvin, Måneskin, Shania Twain, Pusha T ve diğer tanınmış isimler de dahil olmak üzere 40.000’den fazla müzisyen ile iş birliği yaptı.

Kullanıcılar TikTok’a benzer şekilde dikey, tam ekran bir arayüzde video mesajları arasında gezinebiliyor.

Spotify, kullanıcıların en iyi sanatçıları arasında “teşekkür ederim” videosu olan en az iki sanatçı varsa bu videoları göreceklerini söylüyor. Başka bir deyişle, bu özellik sanatçılarla en çok etkileşim halinde olan hayranlarla sınırlı. Bu özelliğin hayran etkileşimini artıracağı kesin olsa da, sanatçıların videolarını Spotify’da başka bir yerde (örneğin kendi sanatçı profillerinde olan hikayeler bölümü gibi) yayınlayamaması kulağa biraz garip geliyor. Spotify, kullanıcıların Wrapped’te en fazla 10 sanatçının “teşekkürlerini” görebileceğini söylüyor.

Wrapped ayrıca Spotify’ın mobil uygulamasında, yayıncıların en sevdikleri sanatçıların ürünlerine ve konser biletlerine göz atabilecekleri kendi merkezine de sahip olacak.

Geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi, içerik oluşturucular ve podcast yayıncıları doğrudan Spotify for Artists, Spotify for Podcasters ve Anchor’dan ulaşabilecekleri kendi Wrapped deneyimlerine sahip olacaklar. Sanatçılar akışları, en çok paylaşılan şarkı sözleri, kaç hayranın onları en iyi sanatçılar listesine aldığı, hayranların ‘Dinleme Kişilikleri’ ve daha fazlası hakkında bilgi edinecek. Podcast yayıncıları ise dinlemeler ve takipler, kaç hayranın podcast’lerini ilk 5 veya 10’a soktuğu, genel olarak en iyi bölümleri, listelerdeki yerleri ve daha fazlası hakkında bilgi sahibi olacak.

Elbette Spotify’ın yılsonu değerlendirmesinin bir parçası olarak şirket, hem küresel hem de ülke bazında platformundaki en iyi sanatçıları ve içerik oluşturucuları da vurguladı.

Bu yıl dünya genelinde en çok dinlenen sanatçı Bad Bunny olurken onu Taylor Swift, Drake, The Weeknd ve BTS takip etti. Dünya genelinde en çok dinlenen şarkılar Harry Styles‘tan “As It Was”, Glass Animals‘tan “Heat Waves”, The Kid LAROI‘den “STAY (with Justin Bieber)”, Bad Bunny‘den Chencho Corleone featuring “Me Porto Bonito” ve Bad Bunny’den “Tití Me Preguntó” oldu. Dünya çapında en çok dinlenen albümler ise “Un Verano Sin Ti” (Bad Bunny), “Harry’s House” (Harry Styles), “SOUR” (Olivia Rodrigo), “=” (Ed Sheeran) ve “Planet Her” (Doja Cat) oldu.

Spotify aynı zamanda yılın en popüler podcast’lerini de öne çıkardı; küresel olarak “The Joe Rogan Experience” (yine!), ardından “Call Her Daddy”, “Anything Goes with Emma Chamberlain”, “Caso 63” (Tüm Diller) ve “Crime Junkie” başı çekti.

Eğer siz de Spotify kullanıcısıysanız mobil cihazınızdaki Spotify uygulamanızın güncel olduğundan emin olduktan sonra 2022 özetinize ulaşabilir, sosyal medya hesaplarınızda sevdiklerinizde ve takipçilerinizle paylaşabilirsiniz!

Editör: Fatih Düz – 02.12.2022

Bu içerik hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorum yapabilir, oy kullanabilir ya da tepki seçebilirsiniz. Gönderinizi oluşturun!

Rapor Et

Ne düşünüyorsun?

Yorumlar

Bir cevap yazın

    Beyin Mefhumuna Dair Bilim Dünyasının Son Bulguları

    Harry Potter Evreninde Hangi Cadı Senin Kız Arkadaşın Olurdu?