içinde

MuhteşemMuhteşem İnanılmazİnanılmaz

Şimdi Kış Mevsimidir!

 

Şimdi kış mevsimi! Soğuk içimize işleyince sıcağa daha çok sarılırız. Sıcak olan ne kadar içecek varsa içmeye hazırlanırız. Başta halkımızın en çok sevdiği, her sohbetin aranan içeceği çay ile açılışı yaparız. Isınmak için kurduğumuz sobaların başında çayın demlenmesini beklerken bir yandan da kendimizi demlemeye alırız. Tüm kış boyunca çayın demlenmesi insan da demlenmeli bu dönemde. Yalnız tek bir farkla; çayımızı elimize alıp, yudum yudum içerken içimizi ısıtan çay ile sıcak sohbetlerde eş, dost, arkadaş ile en sıcak konular ne varsa yatırırız fiskos masasına içten samimi hasbihaller edinmek suretiyle.

Mevsimlere göre kabuk değiştiririz biz de. Kış mevsimi ile içimize çekiliriz bu dönemde. Denizler de daha bir sessiz kalır sakin gecelerde. Kaçacak denizler gittikçe azalır, çünkü yalnızlığın bir başka mevsimi ya da ismi gibidir kış mevsimi de.

Şimdi kış mevsimi! Kendi kabuğumuza çekilme vakti… Yağmurlu havalarda kimi gözyaşlarını akıtır istemsizce, kimi kar yağarken özler yaz mevsimini. Hüzün mevsimidir kış mevsimi başka bir deyişle. Duygular daha bir anlam taşır yüreklerde. Müzisyenler, ressamlar, yazarlar ve daha niceleri bu mevsimde çıkarlar en iyi sanatlarını…

Bir de kara kış vardır ki insanın hiç görmek istemediği; sobaya atacak iki odun bulmak zorlaşır, kimine göre şehir büzüşmüştür. Üşüyen bedenler, titreyen eller doludur kimi evlerde.

Hin-i hacet parası varsa eğer cebinde belki sıcak çorba geçer boğazından midelerine…

Sobadan ölen insan haberleri çıkar çoğu zaman TV ekranlarında, ısınmak uğruna bir gecede kömürden zehirlenen hayata veda eden kış günü silsilesinde. Her yer soğuktur bu mevsimde, gök bile ağlar sanki yağmurlarla olan bitenlere. Kar kapıdadır kimi şehirlerde, kimine göre mutluluktur şehrin beyaz gelinlik giymesi.

Şimdi kış mevsimi! Karınca ve ağustos böceği masalı gibi kimine göre yaz boyunca topladığın hasadı yeme vakti ya da halen çalışmaya devam süreci. Dört mevsime seyirci kalmayıp yaşadıysanız eğer; dolu dolu anlarsınız mevsimlerin de ruhu olduğunu. En çok da yaşlılar anlar onun dilinden. Bu senede yaşanacak olan ne varsa yaşanıp ağrıları, acıları, hüzünleri, telaşları, korkuları, yakarışları ya da dinlenmeleri… Ne varsa yaşatıp yerini bahara bırakacak. Tıpkı her nesiller gibi her önceki nesil kendinden sonra gelen nesle bırakır ya.

İşte şimdi sıra kış mevsiminde…

Editör: Merve Gözüdeli – 19.11.2022

Bu içerik hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorum yapabilir, oy kullanabilir ya da tepki seçebilirsiniz. Gönderinizi oluşturun!

Rapor Et

Taraftar

Nurgül Balcı tarafından yazıldı

Edebi hayattan ebedi hayata giden
Edebiyata dair ne varsa
Bu hayatın içinde
Bir yolcuyum yaşıyorum ve yazıyorum

Ne düşünüyorsun?

Yorumlar

Bir cevap yazın

    Daha fazla yorum yükle

    Beynimiz Nasıl Çalışır, Beynimizi Nasıl Güçlendirebiliriz?

    Maladaptive Daydreamer Testi: Ne Kadar Hayalperestsin?