içinde

HavalıHavalı MuhteşemMuhteşem

Ölümsüzlüğün Sembolü: Zeytin Ağacı

Yeryüzünde yetişen ilk ağaç zeytin ağacıdır.Kökü tarih öncesi devirlere dayanan zeytin ağacının ana yurdu Mezopotamya olduğu tahmin edilmektedir. Oradan Ege Adaları , Akdeniz ve Yunanistan’a yayıldığı tahmin edilmektedir.

Klasik Yunan mitolojisi anlatısına göre Atina kentinin koruyuculuğu için bir yarışma düzenlenir. Yarışmayı düzenleyen tanrıların tanrısı Zeus yarışma şartı olarak kendisine en güzel ve en kıymetli hediyeyi getirene şehrin koruyucusu unvanını vereceğini açıklar. İki büyük rakip vardır: Denizler tanrısı Poseidon ve savaş tanrıçası Athena.

İlk olarak Poseidon hediye olarak, mızrağıyla kayaya vurur, kayadan tuzlu su çıkar. Bu durum herkesi şaşırtır ve beğenileri toplar.

Savaş tanrıçası Athena ise hediyesini vermek için yere vurur, vurduğu kayadan bir zeytin ağacı çıkar. Athena zeytin ağacı için: gölgesinde dinlenebilir, meyvesini yiyebilirsiniz, meyvenin yağıyla yiyeceklerinizi saklayabilirsiniz ayrıca o yağ ile aydınlanabilirsiniz, der. Herkes ağaca hayran kalır. Denizler tanrısı Poseidon bile ağacın üstünlüğünü kabul eder. Böylece Athena hem şehrin koruyucusu ilan edilir hem de şehre ismi verilir.

Poseidon ile aralarında kırgınlık ve düşmanlık olmasını istemeyen Athena, ağaçtan bir dal kırarak Poseidon’a verir. Aralarında husumet kalmaz, günümüzde bile kullanılan zeytin dalı uzatmak deyimi buradan gelir. Antik Yunan‘da zeytin dalının anlamı gelenekleşir ve olimpiyat oyunlarında birinciler zeytin dalı ile ödüllendirilir.

Antik Yunanda yedi bilgeden biri olarak kabul edilen Solon‘un koyduğu kanunlarla zeytin ağacı kesenlere ağır cezalar uygulanmıştır. Tarihte ilk bilinen zeytin kanunu olarak da bilinir. Tıp biliminin kurucusu olarak kabul edilen Hipokrat yıkanamayanlara zeytinyağı ile vücutlarını silmeyi önerir.

Eski Yunan ve Roma uygarlığında kutsal bir aileden gelmenin işareti zeytin ağacının altında doğmuş olmaktır. Zeus‘un çocukları Artemis ve Apollon zeytinlikte doğmuştur. Bu dönemde ölülerin sayısı kadar zeytin ağacı dikilmekteydi.

Zeytin ağacı, Adem ile Havva‘nın yaratılış hikayesine kadar uzanan bir geçmişe sahiptir. Yasak elmayı yiyen Adem ile Havva cennetten kovulur. Hz. Adem 930 yaşında öleceğini anlar. Affedilmeyi dilemeye karar verir, oğlundan yardım ister. Üçüncü oğlu olarak bilinen Şit‘i çağırır. Şit, cennet bahçesine gider. Bahçenin bekçisi Şit’in dileği için iyi-kötü ağacından üç farklı tohum verir tohumları babasının ağzında toprağa gömmesini söyler. Bu olaydan sonra ölen Hz. Adem’i, Tabor Dağı yakınındaki Hebron Vadisine gömerken ağzına bu üç tohumu koyarlar. Üç tohumun koyulduğu yerden üç ağaç çıkar bunlar; zeytin, selvi ve sedir ağacıdır.

Eski Ahit‘teki diğer bir efsaneye göre insanoğlunun dünyaya yaptığı kötülükleri gören tanrı insanlığın başına bir felaket getirmeye karar verir. Hz. Nuh‘a bir gemi yapmasını her canlıdan bir çift koymasını emreder. Gerçekten de gemiye son hayvan koyulduktan sonra büyük bir tufan başlar. Tufan dindikten sonra (bazı kaynaklarda 20 bazılarında 40 gün sürdüğü söylenir) Hz. Nuh suların çekilip çekilmediğini anlamak için güneşe doğru bir güvercin yollar ve güvercin ağzında zeytin dalı ile geri döner. Böylece suların çekildiği anlaşılır. Gemi, Ararat (Ağrı) dağına takılmıştır. Büyük tufanda canlı kalabilen tek canlı zeytin ağacı olarak anlatılır. Ağzında zeytin yaprağı tutan güvercin günümüzde bolluğun, ümidin ve barışın simgesi olur. Zeytin ağacı ise ölümsüzlüğün sembolü olur.

Kutsal kitapların hepsinde zeytin ağacı adaletin, sağlığın, bereketin ,bilgeliğin, bolluğun, zaferin sembolü olarak kabul edilmiştir.

Eski Mısır’da zeytin, tanrısal erdemleri işaret eder. Güneş tanrısı Ra‘nın nimeti olara kabul edilen zeytin ağacı ve zeytinyağı tarih boyunca kullanıldığı gibi barışın simgesi olarak görülüp zeytin ağacına büyük önem verilmiştir. Mumyalama işlemi için zeytin ağacından elde edilen özel yağlar kullanılmıştır.

Mısırlıların zeytinyağı üretmeyi Yunanlılardan ve Filistinlilerden önce bildiği söylenir. 6000 yıl önce aşk tanrıçası İsis‘in zeytin ağacını yetiştirip faydalandığı bilinmektedir. Firavun Tutankamon‘un başındaki taç zeytin yapraklarıyla örülü olup adaleti temsil etmektedir.

”Yani, öylesine ciddiye alacaksın ki yaşamayı

Yetmişinde bile, mesela, zeytin dikeceksin”

Nazım Hikmet

 

 

Editör: Nur Bersun Aynur – 18.11.2022

Bu içerik hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorum yapabilir, oy kullanabilir ya da tepki seçebilirsiniz. Gönderinizi oluşturun!

Rapor Et

Katılımcı

Halime Candemir tarafından yazıldı

Makale Yazarı

Ne düşünüyorsun?

Yorumlar

Bir cevap yazın

    Kuşaklar Arasılıkta Dijitalleşme Çağı

    Sürekli Hasta Rolü Yapmak | Munchausen Sendromu