içinde

MuhteşemMuhteşem HavalıHavalı İnanılmazİnanılmaz

Cumhuriyet Bayramı Kutlu Olsun

Bandırma Vapurunda başlayan Cumhuriyet hikayesi; 19 Mayıs 1919 Atatürk’ün Samsun’a çıkışı, yeni Türk devletinin, Türkiye’nin doğum günü. 3 Ocak 1881’de doğan Atatürk’ün doğum günü bu cumhuriyetin başlangıç günüdür. Bandırma vapurunda başlayan cumhuriyet hikayesi. Türk Milleti’nin uzak Asya’dan bu tarafa doğasında olan, halkın kendisini yönetmek istidadı, isteği büyük Atatürk’ün beyninde uzun yıllar yaşamış ve Samsun’a çıktıktan sonraki süreç içerisinde 29 Ekim 1923’te hayat bulmuştur, bugün 99. senesini kutlamış olduğumuz Cumhuriyet, aslında gençtir. Ancak Türkler için genç bir Cumhuriyet değildir.

Oğuz boylarından bu tarafa yönetim; halk yönetimiydi, yani obanın seçtiği kişi tarafından yönetiliyordu devlet, o bakımdan Cumhuriyet yönetimi yani halkın kendi kendisini yönetme isteği daha uzak Asya’dan bu tarafa Türklerin doğasında mevcuttu. Atatürk bu doğayı hayata geçiren büyük bir lider olarak dünya tarihindeki eşsiz yerini almıştır, düşmanlarca işgal edilmiş Osmanlı devleti, Vatan şairi Namık Kemal’in: “dayamış vatanın bağrına düşman hançerini, yoğimiş kurtaracak bahtı kara maderini” sözleriyle anlatılan umutsuz tavır, büyük kurtarıcı Mustafa Kemal Atatürk’ün: “Dayasın vatanın bağrına düşman hançerini, bulunur kurtaracak bahtıkara maderini” sözleriyle umut bulmuştur.

Türkler hiçbir zaman karamsarlığa,  ürkekliğe düşmemiştir: ‘zulmün topu var, güllesi var, kal’ası varsa, hakkında bükülmez kolu, dönmez yüzü vardır, göz yumma güneşten ne kadar nuru  kararsa, sönmez ebedi, her gecenin gündüzü vardır.” mısralarıyla anlatılan Allah inancı ve umut kaynağı bu milletin harcıdır, işte Cumhuriyet bu harçla yoğrulmuştur. Dört nala gelen gelerek,  Akdeniz’e bir kısrak başı gibi sokulan, bu vatan bizim, bu bayrak bizim, bu bayram bizim. Yeni yüzyıl  Türkiye Yüzyılı bizim.

Türkiye Cumhuriyeti burası; dünya coğrafyasının merkezidir. Burada güneş Asya’dan doğar, Avrupa’dan batar. Yeni yüzyılda bu cumhuriyet enerjinin merkezi olacaktır. Dünya enerjiyi ya direkt ya da dolaylı olarak Türkiye’den alacaktır. Türkiye Cumhuriyeti dünyanın efendisidir. Kutlu olsun Cumhuriyet, kutlu olsun Türkiye Yüzyılı.

Editör: Sümeyye Özmen – 29.10.2022

Bu içerik hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorum yapabilir, oy kullanabilir ya da tepki seçebilirsiniz. Gönderinizi oluşturun!

Rapor Et

Usta

Prof.Dr. M.Fatih Çam tarafından yazıldı

Makale YazarıÖncüÜyelik Yılı

Ne düşünüyorsun?

Yorumlar

Bir cevap yazın

    1. İngiltere modeli uygulanmış olsaydı çok daha iyi olurdu. Hanedanların her zaman koruyucu yönleri vardır ve halka da güven verirler. İngiltere hem hükumete hem de hanedana sırtını dayıyor ve ayrı bir güven hissediyor. Hanedanın tamamen kaldırılması her yönden sorgulanmalıdır diye düşünüyorum. Belki o zaman birçok noktada daha bağımsız olabilirdik. Uzunca bir süredir Abd ve Avrupa üzerimizde baskı oluşyurup bizi yönlendirme ve içişlerimize karışma haddi buldu. Milli şef dönemi ve Fullbright Marshall anlaşmaları ne hazindir. Hanedanın cumhuriyetle beraber varlığını koruması bizi korur muydu bilemem ama 100 yıldır gidişata bakınca birşeylerin eksik olduğunu gözlemlemekteyim.

    İnsanlığın Mükemmellik Arayışı: Plastik Cerrahinin Tarihsel Gelişimi

    Dünya Determinist Midir — Determinizm ve Özgür İrade