içinde

İnanılmazİnanılmaz MuhteşemMuhteşem

Hangi Rüya İle Amel Edilmeli, Hangi Rüyalar Şeytanidir?

Daha önce rüyalarımızı neden hatırlamayız konusu üzerine konuşmuştuk. Bu sefer de gördüğünüz rüyaların hangisi gerçek, hangisi şeytani? Bunları birlikte öğreneceğiz. Sırayla gidelim ve unutmayalım ki rüyalar meselesi Ledün ilimlerinden bir ilim olup sorgulanmaya gelmez. Peygamber Efendimiz (sav) bile sahabenin bazı sorularını cevaplamamış, sessizliğini koruyup sadece tebessüm etmiştir. Şimdi esas konuya geçebiliriz.

1) Koku

Rüyada koku olmaz sevgili dostlar. Eğer rüyanızda çok güzel bir şeyin yahut çok kötü bir şeyin kokusunu alıyorsanız o rüyaya itibar etmemenizi tavsiye ederiz. O rüya kesinlikle şeytan kandırmacasıdır, yalan bir rüyadır ve de hiçbir hükmü yoktur. Böyle rüyalarla amel etmeyiniz. Zira sizi boşuna oyalar.

Neden rüyada koku yoktur peki? Bu soruya merhum Münir Derman hocamız cevabına gelin bir bakalım.

“Göz bir alettir, dışarıdaki bir cisimden gelen ziya dalgaları o cismin şeklini göz içine ve oradan dimağa götürür, biz o cismi görürüz… Nasıl gördüğümüz, o belli değil… Belli olur; göreni bilirsen… Fakat cismin dışarıda olduğunu görürüz, içimizde değil….

Kulak bir alettir, dışarıdan ses dalgaları kulağa, oradan dimağa gider, nasıl duyarız meçhul.. Fakat sesi daima çıktığı yerde duyarız, kulağımızda değil…

Burun bir alettir, bir yerden koku dalgaları burnumuza kadar gelir, kokuyu burnumuzda duyarız, görme ve işitme gibi dışarıda değil…

(Gören), (duyan), kokuyu alan kim?.. (Ben kulum ile görür, işitirim) kokuyu alırım değil…

Bu küçük misali halletmeye bak… Bunun hallinde fetih vardır.”

2) Gölge

Eğer rüyanızda herhangi bir şeyin gölgesini görüyorsanız bilin ki bu da şeytan aldatmacası bir rüyadır. Rüyada gölge olmaz. “Niye olmaz? Koku meselesini açıkladın madem, bunun da mantığını açıkla” dediğinizi duyar gibiyim. Elbette mantıklı bir sebebi var. Zira Ledün ilimlerinin bazılarının açıklanmasına izin verilmiştir. Yine büyüklerimizden birinin sözünü alıntılama yapalım. M. Talat Uzunyaylalı “İnsanın bedeni ruhsal hakikatin gölgesidir. Oysa insan ruhunun/hakikatinin gölgesi yoktur; ruh güneş gibidir; bedense ruhla gözüken bir gölgedir!” diye çok güzel bir yorumda bulunmuştur.

Düşünün sevgili okurlar, ateşin gölgesi yoktur. Işığın yahut nurani olan bir şeyin gölgesi olmaz. Beden fani, ruh ise nuranidir. Ruhlar aleminde elbette gölge kavramından bahsedilemez. Nitekim her gece uykuya dalan ruhun melekut aleminde dolaşması durumuna rüya adını veriyorsak şayet, rüyada gölge görülmesi ne itibar edilebilecek, ne de amel edilebilecek bir şey değildir.

3) Küfretmek

Rüya ilk insandan bu yana görülen bir şeydir. İlk insanın devrinde konuşma eylemi bile doğru düzgün yoktu. Küfür etme kavramı en son ki zaman diliminde ortaya çıkan bir olgu olup rüyada itibar edilmemesi gereken bir yer kaplamaktadır.

Son olarak da kerahat vakitlerinde (Güneş doğarken, tepedeyken ve batarken) uyumamanızı tavsiye ederiz. Rüyalarla ilgili daha çok sırra vakıf olmak için bizleri takip etmeye devam ediniz.

Editör: Fatih Düz – 24.10.2022

Bu içerik hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorum yapabilir, oy kullanabilir ya da tepki seçebilirsiniz. Gönderinizi oluşturun!

Rapor Et

Ne düşünüyorsun?

Yorumlar

Bir cevap yazın

    1. Bu tarz yazılar çok ilgimi çekiyor ve sizin her içeriğinizi ilgiyle takip ediyorum. Rüyalarda neden koku almadığımız benim de çok dikkatimi çekti acaba uykuda gidilen ruhani alanda kokular yok mu yada belki de uykuda bir yere gitmiyoruz da bilinçaltının hazırladığı görüntüleri mi beyin izliyor? Rüya sırlı bir alan ve bu konuda kaynaklarda çok az bilgi var maalesef.

    En Çok Kullanılan Dört Yönetim Biçimi

    Haftalık Astroloji Yorumları ve Tarot Kartları | 24 Ekim – 31 Ekim