içinde

MuhteşemMuhteşem

Evlenmeden Önce Partnere Mutlaka Sorulması Gereken Sorular

Hepimiz zaman zaman evlenip mutlu bir yuva kurma hayaliyle yaşarız. ‘Ben asla evlenmeyeceğim!’ diyen bir insan bile, nadir de olsa, bu fikri gözden geçiriyordur. Onu bu raddeye getiren şeyin her defasında farkına varınca da ister istemez evlilikten soğuyor bazı insanlar. Haklılar. Peki kısa veya uzun vadede evlenmeyi düşünüyorsanız, hayatınızda böyle biri varsa eğer onu iyice tanıdığınıza emin olmalısınız. İki tarafında birbirine evlenmeden önce sorması ve bunun üzerine konuşması gereken sorular olduğuna inanıyorum. Gelin birlikte bunlar üzerine konuşalım.

• Çiftlerin birbirine sorması gereken ilk soruyla başlayalım. “Çocuk sahibi olmak istiyor musun?” diye sormalısınız mutlaka. Çünkü iki tarafında bunda gönlü olmalı. Belki siz çocuk istiyorsunuz ama partneriniz istemiyor. Bu durumda evlenmeden önce bu konuyu ciddi bir şekilde konuşmak iyi olacaktır.

• Çocuk konusunu hallettikten sonra, iki taraf da istiyorsa şu soru sorulmalı; “Kaç çocuk istiyorsun?” Bu önemli bir soru. Yine iki tarafın arasında vermesi gereken bir karar. Başta bunları konuşmak ileride çıkacak krize engel olacaktır.

“Ailem hakkındaki düşüncelerin neler?” Aile kavramı hepimiz için çok önemli. Evleneceğiniz kişinin ailenize karşı duyduğu sevgi ve saygı çok önemli. Evet belki anlaşmazlıklar olabilir. Sevgi de tamamen şart değil fakat saygı olmazsa olmaz. Bu yüzden evleneceğiniz kişinin aileniz hakkında düşündüğü iyi veya kötü her düşünceyi bilmeniz gerekir.

“Ailelerimizi ne sıklıkla ziyaret edeceğiz?” Yine önemli konulardan biri. Özellikle özel günlerde, bayramlarda vs iki tarafın da ailesi ziyaret edilir. Bu konu bazen çiftler arasında tartışmaya sebep oluyor. İlk önce kimin ailesine gidilmeli gibi düşünceler istenilmese de krize neden olabiliyor. O yüzden bu konuyu mutlaka masaya yatırmalısınız.

“Evlenince nerede yaşayacağız?” Öncelikle bu iki tarafın ortaklaşa vermesi gereken bir karar. İşlerimiz yüzünden bazen başka şehirlerde bulunabiliyoruz. Bu yüzden iki tarafında ortak istediği bir yer olmalı.

“Cinsellikte kesin sınırların neler?” Evlilik de cinsellik de önemli bir kavram. Bunu bu raddeye gelene kadar konuşmak lazım ama eğer konuşulmadıysa da mutlaka konuşulması gereken konulardan biri.

“Öfkenin derecesi nedir, genellikle öfkeni nasıl ifade edersin?” Bununla ilgili de evlenmeden önce bir fikriniz mutlaka vardır. Karşınızdaki kişi, öfkelenince bu öfkesini neyden veya kimden çıkarıyor mutlaka bilmeniz gerek. Tabi ki bu öfkenin derecesi de çok önemli. Hayatınızı her zaman öfkeli biriyle geçirmek istemezsiniz herhalde.

“Bende beğenmediğin, seni rahatsız eden bir davranışım var mı?” Kendinizle ilgili bu soruları da mutlaka eş adayınıza sormalısınız. Belki size söylemediği ama değiştirmenizi istediği şeyler vardır fakat bunları söyleyemiyordur. En başta bunları oturup konuşmak ileride yaşanacak şeyler için çok önemli.

“Benim hakkımda en çok neleri takdir ediyorsun? Değiştirmememi istediğin yönlerim var mı?” Yine iki tarafında birbirine sorması gereken bir soru.

“Seni bana çeken ne oldu?” Sizde görüp hangi özelliğinize aşık oldu bilmek istersiniz diye düşündüm.

“Evlilik de sadakat ve bağlılık senin için ne ifade ediyor?” Diğerlerini unutun en üzerinde durulması gereken bir konu. Aldatma potansiyeli olan biriyle kim evlenmek ister ki? O yüzden iyice emin olmadan bir adım atmamak da fayda var.

“Hangi konularda kıskançsın?” Olabildiğince bu konuda anlaşmak gerek. Aşırı kıskançlık, baskılar ayrılmalara kadar gidiyor çünkü.

“Ne kadar para kazanıyorsun, işin uzun vadede iyi bir iş mi?” gibi soruları zaten bu raddeye kadar biliyor olmanız gerek. Sadece iki tarafın da gelir durumu bir aileyi kalkındıran şeydir. Özellikle günümüzde buna çok dikkat ediliyor.

“Bir yere ya da kişiye büyük bir borcun var mı?” Sizden gizlenen bir borcun aylar, yıllar sonra ortaya çıkmasını istemiyorsanız oturup bunu konuşmanız gerekiyor.

“Tasarruf yapmayı sever misin, yoksa çok harcayan birisi misin?” Artık bir aile kurulduktan sonra bekarken yapılan para savurganlığına bir son verilmeli.

“Evlenmeden önce evlilik sözleşmesi yapmalı mıyız?” Evet gerçekten artık bu sözleşme bile o kadar normal geliyor ki. Özellikle nişanlı çiftler arasında konuşulan bir konuymuş.

“Tartışmalardan kaçmak için yalanlar söyler misin?” Bazı insanlar bu yönden bakmayı tercih eder ve böylece ilişkilerini kurtarabileceklerini düşünürler. Ama ister beyaz ister pembe yalan olsun, yalanın her türlüsü asla kabul edilemez.

“Eve giriş çıkış saatlerini konuşmamız gerekiyor mu sence de?” İster iş isterseniz de arkadaşlarınızla birlikte olun. Bence eşlerin bu konularda birbirlerine haber vermeleri gerekir.

“Arkadaşlarım hakkındaki düşüncelerin nelerdir?” Eşinizin arkadaşlarınız hakkındaki olumlu/olumsuz düşüncelerini önemseyin.

“İkimiz de çalışırken eve yardımcı birini alacak mıyız?” Genelde çok sorulmayan ama ileride sorun yaratabilen bir durum.

“Ev işlerinde, yemek konusunda ve çocuk bakımında ortaklaşa hareket edecek miyiz?” Beyler bunların hepsini eşinize yüklemeyin lütfen. Bu herkesin ortaklaşa yapması gereken bir durum.

“İleride ne olacağını bilemeyiz. Bu durumda boşanmayı düşünür müsün?” Konuşması zor olan bir konu ama tartışmanız gerek.

“İkimizin de karşıt fikirleri olduğu durumlarda ne yapacağız?” Bu durumda her şeyi dengelemeniz gerekiyor. Uzlaşmak iyi bir fikirdir.

“Seyahat etmekten, tatile çıkmaktan hoşlanır mısın?” Birlikte yapacağınız aktiviteler kişiler için çok önemlidir. Eşinizi yalnız bırakmazsınız sanırım.

Benim sorulması gereken sorular olarak düşündüklerim bunlardı. Daha çok soru var elbette. Peki siz ne eklemek isterdiniz?

Editör: Zehra Garipli – 17.10.2022

Bu içerik hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorum yapabilir, oy kullanabilir ya da tepki seçebilirsiniz. Gönderinizi oluşturun!

Rapor Et

Usta

dilarakllr tarafından yazıldı

Moda Tasarım öğrencisi

YorumcuTestçiMakale Yazarı

Ne düşünüyorsun?

Yorumlar

Bir cevap yazın

    Neslinin Tükendiğine Sevineceğimiz 10 İlginç Hayvan

    “Dünyayla Benim Aramda” Dizisi Hakkında Bilmeniz Gerekenler