içinde

MuhteşemMuhteşem

Yalnız Kalmayı Öğrenirseniz, Düşünmeyi De Öğrenirsiniz

Elit olmaktan korkmayın! 

Yıllar önce raflarda gördüğüm bir derginin bu başlığı dikkatimi çekmişti. Tereddüt etmeden aldım elime dergiyi. Bunu diyen adam nasıl biridir diye merak ettim. Adını ara ara duysam da tamamen onu tanımam biraz zaman aldı. Yaşadığı coğrafyayı, medeniyeti, aile kavramlarını iyi bilen ve biz gençlerin de iyi bilmesini isteyen biri. Onunla konuşurken veya eğer onu dinliyorsanız coğrafyadan, fenden, bilimden misaller vermesini bekleyin bence. Ya da bir şehzadenin yaşam tarzını, eğitiminden bilgiler elde edinin. 15-16. yüzyıllarda ki Osmanlı hayatını dinleyin ondan. Bence asla sıkılmazsınız.

Beni soracak olursanız ben asla sıkılmam zaten. Yayın esnasında her seferinde çalan telefonu ile: “Böyle cahil soru mu olur?” sözleri ile hepimizin aklına tek isim geliyor değil mi?

İlber Ortaylı.

Avusturya’da 1947 senesinde dünyaya geldi. Kısa bir süre sonra Türkiye’ye geldi ailesi ile birlikte. İlk okul ve orta öğretimini Ankara’da gördü. Ve 1969 da dil, tarih ve coğrafya fakültesinde Yeniçağ kürsüsüne başladı. Tanzimat sonrası mahalli idareler adlı tezi ile doktor unvanını kazandı. Yedi yıl Topkapı Sarayı müzesinin başkanlığını yaptı aynı zamanda. Benim dikkatimi çeken ama bir o kadarda üzen şey İlber hocanın otuz bin civarında kitabı olduğu. Ama bunların beş bini Galatasaray üniversitesine bağışlamış ve maalesef 2013’te çıkan yangında yanmışlar.

İlber hocanın en sevdiğim yanı; geçmişi asla reddetmemesidir. Ona göre geçmiş asla yok olmaz aslında. Bizi biz eden, bizi var eden geçmişimizdir. Tarih bilgisi ona göre bilinmesi gereken en önemli ilimdir. Ama onunla birlikte mutlaka 25 yaştan önce dil öğrenilmesini de söyler. Okulda, metroda, iş yerlerinde yeni kişilerle tanışmamızı önerir. Hatta ona göre mesleğinizin dışına çıkan hangi konular varsa onlarla ilgilenin de der. Sadece iş konusunda değil tabi ki. İlgi alanınıza girmeyen bir kitap, bir müzikal, bir tiyatro gibi sayacak olduğumuz bir çok şeyle ilgilenin der.

O “farklı insanlar arayıp bulun ki, yaşamınız değişsin” der. Entelektüel kimliğe bürünmesini tavsiye eder herkese. Entelektüel kimlik aslında üstüne vazife olmayan işle uğraşanlara denir. Yani bir kişi doktor veya mühendis olsa bile ressamlığa ilgi duymasıdır. Veya herhangi başka bir işlere merak duyması. Elit bir kişiliğe sahip olmak bence bu. Seçkin olmak, özel olmak, kendine ait olmak diye tanımlıyorum kendimce.

Ona göre merak etmek önemli birde. Merak edin der İlber Ortaylı. Her alana, her bilgiye aç olun ister. Şehirler gezip görülmesini, yalnız kalıp düşünülmesini söyler. İnanın kendisine değer katmasını da söyler aynı zamanda. Ona göre gezintiye çıkmak bir simit bir su ile de mümkün olabilir. Yaşamları, coğrafyaları, kültürleri bilmek insana kendini hissettirir benim de kanaatimce. İlber hocayı dinlerken ben sıkılmam demiştim. Evet sıkılmam. Ve onu her dinleyişimde bir bilgiyi yeniden öğrenecek olduğumu bilirim. Kitapları ile, konferansları ile ve varlığı ile ülkemizin en önemli kişiliklerinden İlber Ortaylı. bence onu tanımayan kalmasın…

Osmanlı toplumunu merak edenler varsa, tarihi çok sevip ama nereden okumaya başlasam diyenler varsa aranızda, İlber hoca bu işin ehlidir diyebiliriz. İstanbul sokaklarını karış karış dolaşmış, şehirleri ve ülkeleri gezip görmüş bir kişiliktir o. Onu dinlerken Rönesans döneminden, Rus kültürüne, Osmanlı mutfağından, milattan öncesine kadar gidebilirsiniz. Haremin inceliklerini, enderunda yetişen paşaları, sancak beyliği için görevlendirilen şehzadelerin eğitim sistemine, padişahların siyasetine kadar her türlü konulara vakıf, tecrübeli ve saygın kişi.

Ben, İlber hocayı çok sevdim. Peki ya siz?

Editör: Zehra Garipli – 25.09.2022

Bu içerik hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorum yapabilir, oy kullanabilir ya da tepki seçebilirsiniz. Gönderinizi oluşturun!

Rapor Et

Taraftar

Nisanur Oyan tarafından yazıldı

Makale Yazarı

Ne düşünüyorsun?

Yorumlar

Bir cevap yazın

    1. İlber Hoca “Yaşayan Tarih” diyebiliriz. Felsefe, Tarih, Sanat, Edebiyat… Ve daha fazlası. Esprili halleri, sıcakkanlı yapısıyla Türkiye’ye Tarihi sevdirmiş bir entellektüel. Günümüzdeki en iyi aydınlardan biri. Konferanslarda bulunduğu şehirle ilgili bilgi vermesi de kişinin yaşadığı şehre kıymet vermesini sağlıyor.

    Stresin Sebep Olduğu Bir Hastalık: Zona

    Dünya Genelde Yuvarlak; Biraz Da Düzdür