içinde

HavalıHavalı MuhteşemMuhteşem İnanılmazİnanılmaz

Samimiyet Ve Göstergeleri

Bu makaleyi okuduktan sonra samimiyetsizleri tanımaya başlayacaksınız!

Samimiyet, içten olma durumu, kendi gibi olma durumu. ”Ya göründüğün gibi ol! Ya da olduğun gibi görün” derler ya hani; işte öyle bir şey… Sözünün insanı olmak, verdiği sözde durmak, yapamayacağı sözü vermemek, korkmamak, kendi çıkarına da zarar verse doğruyu söylemek, doğruluktan ayrılmamak; samimiyeti tanımlayan temel unsurlardır. Samimiyet konusunda şu tanımlamaları dikkate almak gerekir:

Samimiyet: insanın kendisine davranış biçimidir. Kendi içsel yolculuğunda hakikati örtmeye çalışmadan, egosunun arkasına sığınmadan, duygu ve düşünce akışı içerisinde kişiyi birliğe ve bütünlüğe, yani sonuca götürecek olan merdivenin ilk basamaklarından birisidir samimiyet.

Öncelikle iyi niyet. Diğerleri neyse ondan sonra gelir. İçten ve dürüstçe temas etmek!

Sahici olmak, iç kaynağından gelen, dolambaçsız olmak, var olanı olduğu haliyle yansıtabilmek. İnsanın içinin dışının bir olması, olduğun hali yaşayabilmek, içinden nasıl geliyorsa herkese her şeye karşı öyle olmak ve davranmak.

Samimiyet kişinin kendisiyle özleşmesidir, kendi kendine olma halidir, bu durumda olmayan insanlar, özellikle birtakım fizyolojik belirtiler gösterir:

Söz söylerken sık sık dudaklarını yalamak, elini kolunu bir yerlerine sürerek kaşımak, özellikle arka tarafını kaşımak, tehditvari konuşmak. Vücut dilinin kurallara uygun olarak sergilenmemesi; sözgelimi dua ederken ellerin dua standartlarına uygun olarak kaldırılmaması, ya da herkesten farklı bir şekilde konumlanması, konuşurken kullanılan üslup biçimi, sinirlilik hali, yüzdeki öfke belirtileri, samimi olmamanın en belirgin örnekleridir. Çevrenizdeki kişiler, bir olayı anlatırken gözlerini sizden kaçırıyorsa ve söylediği bir sözü söylemekte zorluk çekiyorsa bilin ki içten değildir.

İçten olmayan insanlar huzursuzdurlar, vicdanları rahat değildir, sürekli aynı şeyi söyleyerek kendilerini kandırmaya, çevrelerini de inandırmaya çalışırlar.

Her yeni günün herkese iç huzuru vermesi dileğiyle…

Editör: Sümeyye Vurucu – 23.09.2022

Bu içerik hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorum yapabilir, oy kullanabilir ya da tepki seçebilirsiniz. Gönderinizi oluşturun!

Rapor Et

Usta

Prof.Dr. M.Fatih Çam tarafından yazıldı

Makale YazarıÖncü

Ne düşünüyorsun?

Yorumlar

Bir cevap yazın

    İşitme Engelli Bireylerin Gözünde Dünya

    Bu Coğrafyada Bir Türküdür Yaşamak