içinde

MuhteşemMuhteşem HavalıHavalı İnanılmazİnanılmaz

Meşhur Yalanlar

Bugünkü konumuz, dillere pelesenk olmuş, hiçbirimizin yabancısı olmadığı, söylendiği anda ne olduğu anlaşılan hoş, ‘boş’ sözler ya da yalanlar.

En bilinenlerden başlayarak gidelim: ‘bakarız ya da düşünürüz!’ birini bekletmek kadar, günah olan bir davranış, hiç ilgilenmeyeceği bir konuda söz vermek anlamına gelen; ‘bakarız ya da düşünürüz’ lafı birinden bir şey istediğinizde, size söylenecek bir söz, söylendiği anda umudunuzu kesin, yalana inanmayın, beklemeyin. Çünkü en büyük ızdırap birini veya bir şeyi beklemektir.

İkinci sözümüz, herkesin bildiği ya da duyduğu bir magazin sözü: “o sadece benim bir arkadaşım!” İnsan gerçekten arkadaşı olan birisi için sadece kelimesini kullanarak arkadaşlığını basitleştirir mi? İnanır mısınız siz bu lafa? Benim bildiğim Kadir bile inanmaz! Bu söz, özellikle bir ilişkiyi sonlandırdıktan sonra, olası yeni ilişki için söylenir. Kısa süre sonra da doğruluğu anlaşılır. Bir ilişkiden henüz çıkmış birisi, yeni tanıdığı birisiyle veya yakın çevresiyle ödünleme mekanizması kurarak bir ilişkiye başlar, genellikle ilişkiye başladığı kişinin de ya bitmiş ya da bitmekte olan bir ilişkisi vardır. Dolayısıyla söz söylendiğinde komediye dönüşür.

İlişkileri, yılan hikayesine dönmüş çiftler: “ne zaman evleneceksin?” sorusuna, “daha vaktimiz var, bakalım, önümüzdeki günler ne gösterecek?” ya da ”evlenmeyi düşünmüyoruz”.

Politikacı vaatleri yalan sözlerin başında gelir. Hatta bazen öyle ileri giderler ki: “Kayseri’ye deniz getireceğim!” vaadi bile bir vakıadır.

“Ben idareyi ele aldığımda “hiçbir çocuk yatağa aç girmeyecek!”

Ne kadar inanılır bir söz değil mi? Her çocuğu nasıl ve ne şekilde doyuracak buna müsait bir bütçe var mı?

Bazen de eldeki imkanlar kullanılarak abartılı krediler açılabilir. Bunların hepsi masum insanları kandırmaya yönelik yalan sözlerdir. En güzel sözü eski bir Milli Eğitim Bakanı söylemişti. “Şu okullar olmasa, Milli Eğitim’i ne güzel idare ederim?”

Siz siz olun, yalan söylemeyin, boş yalanlara da asla inanmayın.

Herkese mutlu günler

Editör: Sümeyye Vurucu – 21.09.2022

Bu içerik hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorum yapabilir, oy kullanabilir ya da tepki seçebilirsiniz. Gönderinizi oluşturun!

Rapor Et

Usta

Prof.Dr. M.Fatih Çam tarafından yazıldı

Makale YazarıÖncü

Ne düşünüyorsun?

Yorumlar

Bir cevap yazın

    Müziğin Sesini Duyuyor Musun? Bakalım Sen Hangi Türkçe Şarkısın?

    Bu Norveçli Kadın Donarak Öldükten Sonra Hayata Döndü