içinde

MuhteşemMuhteşem

Bir Honoré de Balzac Eseri, Vadideki Zambak Hakkında Bilmemiz Gerekenler

Bugünkü yazımda çok keyifle okuduğum bir eser olan Vadideki Zambak eseri hakkındaki görüşlerimi paylaşacağım. Öncelikle eserin yazarı olan Honoré de Balzac’tan kısa bir şekilde bahsedeceğim.

Honoré de Balzac, 20 Mayıs 1799 yılında Fransa’da doğmuştur. Roman türünde büyük yapıtlar ortaya koymuş bir yazardır. Romantizmin egemen olduğu bir dönemde Realizmin öncüsü olan Honoré de Balzac çoğunlukla eserlerini bu yönde oluşturmuştur. Romanlarında zamanın olaylarını büyük bir gerçeklik tablosu içinde vermiş olduğu görülen yazarın yazdığı romanlarının kurgu dünyasına her tabakadan insanın girmesine izin vermektedir.

Honoré de Balzac’ın eserlerinde her sınıftan, meslekten, her yerleşim biriminden, her yaştan insan hikayeleri bulunmaktadır.

Honoré de Balzac’ın birçok romanı bulunmaktadır, bazı romanları ise şunlardır; Goriot Baba, Tılsımlı Deri Jugenie Grandet, Vadideki Zambak, Mutlak Peşinde bu romanlara örnek olarak verilebilir.

Yazarın bu romanları arasında Vadideki Zambak eserine değineceğiz. Yazarın, İnsanlık Komedyasının “Taşra Yaşamından Sahneler” bölümünün bir romanıdır. İlk olarak 1835’te Revue Paris gazetesinde yayınlanmış, 1836 yılında da tam anlamıyla tamamlanmıştır. Vadideki Zambak’taki olaylar 1809-1836 yılları Fransası’nın taşrasında ve Paris’ inde geçmektedir. Yazarın diğer romanlarının aksine bu  romanın kahramanları sıradan insanlar değil, soylulardır. Vadideki Zambak romanının konusunu aşk oluşturmaktadır.

Roman Fransa’nın Tours kasabasında geçmekte olup romanın asıl kahramanı Feliks de Vandenesse, anne ve baba sevgisinden uzak, kardeşleri tarafından küçümsenen, baskı altında bir çocukluk geçirmiş, zengin ve soylu bir ailenin küçük oğlu olan bir genç karakterdir. Feliks bir baloya davet edilir baloda hiç tanımadığı güzel bir bayanın omuzları Feliks’i büyülemiş ve dayanılmaz bir arzuyla bu omuzları öptükten sonra bu kadına aşık olmuştur. Tam anlamıyla bu olaylarla roman başlamaktadır.

Gerçekçi roman türünün ilk örneği sayılan Vadideki Zambak romanı, romantik bir aşk romanı okumak isteyenlerin tercih edebileceği eserlerden biri olma özelliğini taşımaktadır. Bu tarzdaki romanları okumayı sevenler için güzel bir tavsiye olduğunu düşünüyorum. Romanda geçen hikâye 19.yüzyılı anlatmış olmasına rağmen okuyucuya sanki günümüzü anlatıyormuş gibi sarmakta olup bu şaheseri okumaya başladığınızda neden bir dünya klasiği olduğunu anlamakta hiçbir zorluk çekmeyeceğinize emin olabilirsiniz.

Romanı okurken kimi zaman uzun anlatımlar, var olan detaylar okuyucuyu yer yer sıksa da konudaki derinlik ve süslü anlatımların yerinde kullanımı kitabın kalitesini arttırmaktadır. Romanda verilmek istenen mesaj okuyucuya doğru bir şekilde iletilmesi sağlanmıştır.

Romanda yer alan durum betimleri kimi yerlerde ağır bassa da olay betimlemeleri en ince ayrıntısına kadar anlatılmış olması kitabı yazınsal açıdan üst seviyeye çıkarmıştır.

Süslü ve yoğun anlatım tarzıyla yazılmış eserleri sevenler için ideal bir başyapıt olduğunu düşünüyorum Vadideki Zambak romanının.

Daha önce Fransız edebiyatından okuduğunuz bir eser yoksa Fransız edebiyatına başlamak istiyorsanız tercih edebileceğiniz ilk eserlerden biri olduğunu düşünüyorum.

Ben romanı okurken oldukça duygusal bir durum içinde hissetmiştim kendimi. Sonlarına doğru gözyaşlarınızı tutamayabilirsiniz.

Okumayanlar için güzel bir tavsiye olduğunu düşünüyorum.

Şimdiden keyifli okumalar, sevgiyle kalın!

Editör: Fatih Düz – 13.09.2022

Bu içerik hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorum yapabilir, oy kullanabilir ya da tepki seçebilirsiniz. Gönderinizi oluşturun!

Rapor Et

Uzman

vitalis tarafından yazıldı

23, intj, 5w6

Makale YazarıYorumcuÜyelik Yılı

Ne düşünüyorsun?

Yorumlar

Bir cevap yazın

    Bu Dünyadan Bir Jean Luc Godard Geçti, Sevgili İzleyiciler!

    Türkiye’nin Esrarengiz Bilim Kurgu Yazarı | Orkun Uçar