içinde

MuhteşemMuhteşem

Pablo Picasso’nun Guernica Tablosunun Hikayesini Hiç Merak Ettiniz mi?

Guernica, Pablo Picasso tarafından 1937 yılında yapılan, İspanya İç Savaşı sırasında Nazi Almanyası’na ait 28 bombardıman uçağının 26 Nisan 1937’de İspanya’daki Guernica şehrini bombalamasını anlatan; 7,76 m eni ve 3,49 m yüksekliği bulunan anıtsal tablodur.

Tüm zamanların en çarpıcı resimlerinden biri olarak kabul edilen Guernica’nın mimari yine tüm zamanların en çarpıcı ressamlarından biri olarak kabul edilen Pablo Picasso’ya aittir. İspanya iç savaşında yaşanan dramı anlatan resmin hikayesi şu şekilde bilinmektedir; Guernica, İspanya’nın Bask bölgesinde yer alan ve 1937’deki İspanya İç Savaşı’nda cumhuriyetçilerin direniş kalelerinden biri olarak görülen kasabanın adıdır, General Francisco Franco önderliğindeki milliyetçiler, cumhuriyetçilerin aksine ülkenin eski altın günlerine dönmesi için ortodoks katolik değerlerine geri dönmesi gerektiğini düşünüyorlardı.

Siyah, beyaz ve gri renklerle oluşturulan tablo, şiddet ve kaosun insanların ve hayvanların yaşadığı acıyı gözler önüne sermektedir.

Eserin, Franco hükümetinin iktidarda olduğu süre boyunca İspanya’ya girişi yasaklandı.

Ne kadar gerçektir bilmiyorum fakat anlatılan anekdot şudur ki; bir gün Alman bir subayın Picasso’ya “Bu resmi siz mi yaptınız?” sorusu üzerine, Picasso “Hayır siz yaptınız” demesi önemli bir gönderme olarak kabul görmektedir.

Picasso tabloyu İspanya’ya hediye etmiş olsa da yaşadığı sürece yasaktan dolayı Guernica, İspanya’ya girememiştir.

Dolayısıyla dünyaca ünlü her tablonun bir hikayesinin var olduğunu düşünürsek hikayesi olan tablolar arasında Picasso’nun Guernica tablosu da yer almaktadır.

Kübizmin en önemli temsilcilerinden olan Picasso bunun üzerine en ünlü eserlerinden biri olan bu eseri çizmiştir. Eserin içinde yer kalan insanlar hayvanlar ve figürler karmaşık ve çarpıcı bir şekilde çizilmiştir.

Her bir karede farklı olayın yansıtıldığı Guernica, geometrik ve tablo olarak görülürken yağlıboyayla yapılmış olmasına rağmen siyah, beyaz ve gri renkleri kullanan Guernica da gazete fotoğraflarına benzer bir hava yakalayarak ve savaşın sebep olduğu cansızlık vermek istenmiştir.

Guernica, savaş sonucunda oluşan trajedilerinin ve savaşın bireyler üzerindeki acı verici etkilerinin bir özetidir. Tablo zaman içinde, savaşın yarattığı trajedilerin anımsatıcısı, savaş karşıtı ve barış yanlısı düşüncelerin sembolü haline gelmiştir.

Bugün bile savaş karşıtlığı konusunda referans kabul edilen bu resim, Madrid’deki Museo Nacional Centro de Arte Reina Sofía’da sergilenmektedir.

Sanat eleştirmenleri tarafından tarihin en çarpıcı savaş karşıtı tablolarından biri olarak kabul edilen Guernica, Picasso’nun en meşhur tablolarından biri olarak kabul görmektedir.

Picasso’nun İspanya iç savaşını anlattığı bu tablo politikanın ve savaşın resimle aktarılmasının en muhteşem örneğini oluşturmaktadır. Savaşın kaosunu, dehşetini, hüznünü en mükemmel şekilde yansıtan resim olma özelliğini taşımaktadır.

Picasso’nun Guernica’sı sanat tarihinin en önemli ve aynı zamanda en çarpıcı çalışmalarından birisidir.

Editör: Melike Bay – 11.09.2022

Bu içerik hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorum yapabilir, oy kullanabilir ya da tepki seçebilirsiniz. Gönderinizi oluşturun!

Rapor Et

Uzman

vitalis tarafından yazıldı

23, intj, 5w6

Makale YazarıYorumcuÜyelik Yılı

Ne düşünüyorsun?

Yorumlar

Bir cevap yazın

    Daha fazla yorum yükle

    Mültecinin Ağlayan Kalbi

    Pop Müziğine Ne Kadar Hakimsin?