içinde

NASA Ay’da Turp Yetiştirmeyi Başardı

ABD aya sayısız insansız hava aracı gönderdikten sonra ilk defa 1969 yılında Neil Armstrong aya ilk ayak basan insan oldu. Şu sözleri sarf etmişti: “Benim için küçük, insanlık için büyük bir adım.” Haklıydı da…

İnsanlık için en büyük devrimlerden birisiydi uzaya çıkmamız. Günümüze kadar birçok gelişmeler oldu. Bilmediğimiz, ya da doğru sandığımız şeyler değişmeye başladı.

Yakın zamanda NASA, ilk turp ekinlerini Uluslararası Uzay İstasyonunda yetiştirdi. Led ışıklar, sensörler ve 180’in üzerinde kamera ile bitki araştırması için iklim kabininde yetiştirildi. Turplar, Plant Habitat-02 adlı deneyde(mikro-yerçekimi şartlarında) yerleştirildi. Astronotların uzun süreli görevleri için, NASA’ın uzayda bitki yetiştirme planlarının bir parçasıydı bu. NASA yetiştirme süresi daha kısa olduğu için bu görevde turpları seçti. Turplar özellikle mikro-yerçekimi araştırmalarında sıkça üzerinde çalışılan “fare kulağı teresi” adlı bitkiye benzemesiyle dikkat çekiyor. Turp hasadının 2021 yılında dünyaya geri döneceği bildirilmişti.

 

ŞUANA KADAR UZAYDA YETİŞTİRMEYİ BAŞARDIĞIMIZ BİTKİLERİN BAZILARI

Arabidopsis(yabani bir ot), Mizuna marulu, Cüce buğday, Yumuşak buğday, Brassica rapa(şalgam), Pirinç, Lale, Kalanşo, Keten, Soğan, Bezelye, Turp, Marul, Buğday, Sarımsak, Salatalık, Maydanoz, Dereotu, Domates, Tarçın fesleğeni, Patates ve Kirli hanım çiçeğidir.

Konuyla ilgili akıllılara kazınmış filmlerden birisi ise “The Martian-Marslı” dır. (2015 yapımı)
Konusu
“Mars gezegenine astronotların gönderildiği bir görevde, Mark Watney isimli astronot şiddetli bir fırtına sonrası öldü sanılarak ekibi tarafından terk edilir. Fakat Watney hayattadır ve kendisini Mars’ta yapayalnız bulur. Elindeki sınırlı olanaklarla, zekasını ve dayanıklılığını kullanarak dünyaya yaşadığına dair bir sinyal göndermeye çalışır. Milyonlarca mil uzakta NASA ve uluslararası bilim insanları durmaksızın bu ‘Marslı’nın eve dönmesi için uğraşırken, ekip arkadaşları da tehlikeli bir kararın eşiğine gelecektir.”

Filmde Mars gezegeninde tek başına yaşamak zorunda kalan karakterimiz, Marsta patates bitkisini ve su üretmeyi dener. Gübre olarak kendi gübresini kullanır. Şuanda günümüzde böyle bir şeyin olması bir bakıma imkansız olmasına rağmen güzel bir şekilde kurgulanmıştır.

Marslı filminin bilimsel analizini Mars’ı Dünyalaştırmak (Terraforming) yazısını okumak isterseniz: link

İzlemek isteyenler için filmin fragmanı ??

Editör: Melike Bay – 06.09.2022

Bu içerik hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorum yapabilir, oy kullanabilir ya da tepki seçebilirsiniz. Gönderinizi oluşturun!

Rapor Et

Usta

Melike Bay tarafından yazıldı

Liste UstasıMakale YazarıTestçiModeratörYorumcuÜyelik Yılı

Ne düşünüyorsun?

Yorumlar

Bir cevap yazın

    Bilinmeyen Bir Kadının Mektubu: Mutlak Aşk Mümkün Müdür?

    Senin İyiliğin İçin