içinde

Görünenin Aslı

İnsanın sevdikleriyle geçirdiği her bir dakika meğerse bir ömre bedelmiş. En sevdikleriniz için girdiğiniz her rol bir sınıf daha atladığınız okulmuş meğer. Basit gibi gelir. Komik gibi dursa da bugün çok şey öğrendim. Zamanımın tümünü onunla yaşayabileceğim bir yeğenim var. Bu gerçekten büyük bir şans. Daha 2.5 yaşında. Her şeyden habersiz sanırsınız. Oysa çok şeyin farkında. Arabalarını ve polis olup beni kovalamayı çok seviyor!

Yine poliscilik oynadığımız keyifli bir gündü. İlginç bir şekilde oyuna dalmıştım. Ta ki oynadığımız oyunun aslında hep yaşadığımız bir hayat karmaşası olduğunu fark edene kadar. Bana büyük ve hızlı arabasını verdi. Kendi küçük ve yavaş arabasını aldı. Laminantımız asfalt oldu. Güya arabalarımız yarışacaktı. Çok eğlendik, kendimizi fazla kaptırdık. Bu defa çarpışan arabalar oynamak istedik. Ve bakın aslında neyi fark ettik. Çok hızlı ve büyük olan araba çok yavaş ve küçük olan arabaya kolaylıkla çarpıyordu. Çok yavaş ve büyük araba ona karşı gelmeyen küçük arabayı tekrar alt etti. Bu kez yavaş ve küçük araba önce başladı önce hızlandı ama tekrar kaybetti. Çok hızlı ve büyük araba çok fazla hızlandığı için kaza yaptı. Küçük ve yavaş olanın şoförü değişince bu defa büyük ve hızlı arabadan kaçmayı bildi. Toparlayacak olursak ilk durumda hız ve güç kazandı. İkinci durumda güç cesaretsizliği kazandı. Üçüncü durumda teknik hata görmezden gelinerek yola çıkıldığı için güç tekrar kazandı. 4. durumda alışılmışlık rahatlığı doğurdu ve güç kaybetti. Son durumdaysa küçük ve yavaş olan arabanın şoförü, aslında biz ve zihnimizde kurduğumuz her şey değişince ve şekillenince büyük ve güçlü gözüken zorluklara, karşı gelinebildi.

Yorumlarıma gelince; hayatta her zaman sizden daha iyiler olacak, en iyiler olacak. Görünenin aslı, “Sen istediğin şeyi yapmakta özgürsün seni mutlu edecek olan şey bu, bir sıralamada veya bir yarış halinde görme kendini.” Herkes her şeyi yapamaz. Görünenin aslı “Yalnızca yapabildiklerin için yaşa ve bunun için çaba sarf et daha faydalı ve daha başarılı olacaksın.” Zamanını en doğru şekilde kullanmayı bil. Görünenin aslı, “Önce davranmak ve hızlı olmak seni en başta bencilliğe sürükler bunu yapma sakinliğini ve motivasyonunu koru.” Yapabildiklerine değil yapamadıklarına odaklan. Görünenin aslı, “Yapamadıkların sadece zaman kaybıdır doğru bildiklerin için yaşa mücadeleni bunun için ver.” Düz bir hayat felsefen iyi kararların seni başarıya götürür. Görünenin aslı “Bakış açını değiştirmekten korkma yanlışlarını düzeltmen bir kaç saniyeni alacak.”

İnsan bir yılda yaş almazmış, insanı yaşadıkları büyütürmüş. Kırgınlıkları can olurmuş bedenine. Sevinçleri tutku, çığlıkları cesaret. Sahip olduklarımız değilmiş ki mesele. Hayatın mecbur kıldığı hiç bir şey değil. Mesele ne düşündüğümüzdeymiş. Nasıl baktığımızda. Gözünle gördüğün sahte olanmış. Gönlüyle hissederse doğruyu bulurmuş insan. Ne kadar tatlı bir tesadüf, çok kıymetli bir hayat dersi. Teşekkürler teyzecim…

Editör: Ayşe Tunç – 05.09.2022

Bu içerik hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorum yapabilir, oy kullanabilir ya da tepki seçebilirsiniz. Gönderinizi oluşturun!

Rapor Et

Katılımcı

knisanrr tarafından yazıldı

Makale Yazarı

Ne düşünüyorsun?

Yorumlar

Bir cevap yazın

    Mayerling Faciası: Cinayet Mi İntihar Mı?

    Haftalık Astroloji Yorumları ve Tarot Kartları | 05 Eylül – 12 Eylül