içinde

HavalıHavalı

Ruh ve Müzik

Sizler de müzik ile yatıp, şarkı ile kalkan insanlardan mısınız?

Doğduğumuz andan itibaren, özellikle de bizi sakinleştirmek ve uyutmak için ebeveynlerimizin kulaklarımıza fısıldadıkları ninnilerin, şu an daha çok müziği sevmemizdeki ilk sebep olduğunu biliyor muydunuz? O halde yazımıza başlayabiliriz.

Müzik ruhun gıdasıdır, besleyicisidir. Bizler ruhumuzu besledikçe kendimizi daha genç tutabiliriz. Müzikten uzaklaştıkça, yaşamın daha zor ve sıradan olacağını hiç düşünüp hayal edebilir misiniz? Yolculuklarda, canınızın sıkkın olduğu anlarda, kendinizi verimli hissedemediğiniz iş tempolarında, kutlama yaptığınız anlarda, kısacası müzik her anımızda ve her yerde var! Peki sen ne kadar müzikte varsın?

Mesela kendinizi müziğe bırakıp, günlerce sürecek olan bir teknede yolculuk yapmak ister miydiniz.. Belki de vereceğimiz tek cevap “Evet” olmalı. Çünkü yoruluyoruz. Hayattan, çalışmaktan, belki de hiçbir şey yapmamaktan. Sonuç olarak yoruldukça kendimize yükleniyoruz. Yüklendikçe de kendi içtiğimiz suyumuzda boğuluyoruz. Lakin boğulmak istediğimizden değil, nefes alamadığımızdan. Bize iyi gelecek olan tek şey, su ve müzik. Kendimizi dinlendirdikçe, ruhumuz da dinlenecektir.

Dolayısıyla kendinizi mutlu etmek için sebep aramak yerine, kulaklarınızı ödüllendirmelisiniz. Bu kendinize yapacağınız en büyük iyilik olacaktır. Çünkü ruhunuz size bağlıdır. Bu bağlılık bazen iyi bazen de iyi olamayan durumlara eşlik etmektedir. Müzik sizin ilacınız, en yakın arkadaşınız olursa hayat her zaman size gülecektir. Çünkü siz ne zaman, neyi yapacağınızı herkesten daha iyi biliyorsunuz. Hayatınıza renk katmak istediğiniz anlarda, huzuru nerede bulacağınızı hissetmelisiniz. Bazen kelimeler ve bireyler bu durumda yetersiz kalabilir. Fakat ritimler ve notalar isteklerinizden daha fazlasını size sağlayacaktır. O nedenle kime sarılacağınızı iyi düşünmelisiniz. Kendinizi yalnız bırakmamalısınız. Her sesin bir anlamı vardır. Siz bu anlamların yaratıcısısınız. Kendinizi, en çok da ruhunuzu ödüllendirin.

Peki siz hangi tür müziklerden hoşlanıyorsunuz? Her gün müzik dinliyor musunuz? Cevaplarınızı yorumlara bırakabilirsiniz. Müzikle, ruhunuzu serbest bırakmanız dileğimle.

Editör: Zehra Garipli – 02.09.2022

Bu içerik hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorum yapabilir, oy kullanabilir ya da tepki seçebilirsiniz. Gönderinizi oluşturun!

Rapor Et

Danışman

Ece Altaylıgil tarafından yazıldı

İngilizce öğretmeni, 3 kitap yazarı ve anne.

Ne düşünüyorsun?

Yorumlar

Bir cevap yazın

    Distopya mı Ütopya mı? | Cesur Yeni Dünya Romanından Siz Hangi Sebeple Ürkeceksiniz Bakalım

    Modayla Cinsiyet Kalıplarına ve Toksik Masküleniteye Karşı Gelmek