içinde

MuhteşemMuhteşem HavalıHavalı KomikKomik

“SIR” Romanımı İnceliyoruz: Ece Altaylıgil

Romanımı, aylarca verilmiş emeklerin ardından elimde tutabilmenin gururuyla sizlere tanıtmak istiyorum.

Öncelikle romanımın, diğer yazılmış olan romanlardan farkı zamansal döngüdür. Geçmiş ile geleceğin harmanlanmasıyla, bir nefeste bitebilecek akıcı diliyle, genç veya yaşlı her kesime hitap edebileceğimiz bir üslup ile sizlere sunulmuştur.

Kısa bir röportajdan alıntılarımı sizlerle paylaşmak istiyorum.

1. Yazar olmadan önce bu yola girme kararını nasıl verdim?
-Kitap okumayı ve film seyretmeyi çok sevdiğim için bir gün uyandım ve neden olmasın? dedim. Bu yola bu cümleyle başladım ve yoldaki tüm taşlara rağmen yürümeye devam ettim.

2. Yazarlık serüvenim nasıl ilerliyor?
-İçimdeki kitap aşkı daha fazla büyüyor, sevgim ve serüvenim de buna doğru orantılı yükseliyor.

3. Eserim hakkında kısa bir bilgi verecek olsam ne söylerdim?
-Her insanın olduğu gibi eserimdeki kahramanımın da sırları var. Romanımda geçmiş ve gelecek algısını harmanlayarak okuyucularımı etkilemek istedim. Unutmamak lazımdır ki bazı sırlar vardır, asla gün yüzüne çıkmazlar. Bir tanesi de romanımda sizleri bekliyor.

4. Eserimi yazarken neler hissettim?
-Eserim benim uykusuzluğum, bilgisayar başından kalkmayışım, kendimi cümlelerimde nefes alarak hissettiğim bir dünyam.

5. Eserim bir obje olsaydı ne olurdu?
-Kesinlikle Zaman Küresi. Sonundan çok memnun olsam da karakterlerimin zamanlarına gidip anı değiştirerek yaşamak isterdim.

6. Kısaca Ece Altaylıgil kimdir?
-Ben Ece Altaylıgil. 1 Nisan 1995 yılında Küçükçekmece’de doğdum. Hem anneyim, hem eşim, hem öğretmenim hem de yazarım. Aktif olarak İngilizce öğretmenliği yapmaktayım. Bir romanım ve iki çocuk kitabım var.

Piyano çalmayı ve yabancı dil egzersizleri yapmayı çok seviyorum.

7. Bu yolda yürümenin ne gibi zorlukları var?
-Her yol taşlıdır. Üzerine halı serip geçmek de sizin elinizde, tek ayak üzerinde zıplayarak geçmek de. Benim zorluklarım zamansaldı. Ona rağmen eserime zaman ayırıp, onunla ilgilenebilmeyi başardığım için çok mutluyum. Aylarca süren emeğimi somut olarak gördükten sonra ise yaşadığım zorlukları geride bırakmanın verdiği haz tarif edilemez.

8. Kendim ve eserim için hedeflediğim yolda mıyım?
-Hedeflediğim yolda olduğuma inanıyorum. Henüz yolun en başındayım ama kalemimi ilk elime aldığımda yaşamış olduğum heyecan, hala içimde mevcut.

9. Son olarak okurlarıma neler söylemek isterim?
-Her sırrımız birer taş olsaydı, üzerinde yüzdüğümüz deniz dile gelip konuşsaydı, yaşadığımız anılar yeniden canlansaydı, yine aynı şeyi yapar mıydık? Benim cevabım her zaman evet olurdu. Romanımda bu soruyu sürekli kendinize soracağınıza eminim.
Bence herkesin bedeninden bir parça eserimin sayfalarında geziyor. Sizleri ilk sayfadan bekliyor olacağım. Ayrıca, romanımın arka kapak yazısını da sizlere sunuyorum.

Bazı anlar vardır sadece an olarak kalır, bazı anlarsa ömür boyu hatırlanır. Acısı hep sızlatır, düşüncesi ağrıları azaltır, bazen de her daim yaşatır.

Hiç olmadık zamanda beklenmedik bir şey olur ya hani, bizimkisi de öyleydi. İmkansızdı ama hep olacak gibiydi. Geçmiş yedi yılımın ardındaki hislerim bir anda gün yüzüne çıktı. Rüzgar penceremden yön değiştirmek istiyordu. Lakin kaderim öyle demiyordu. Diyebilseydi belki de denizim daha renkli, taşım daha da parlak olurdu. Sırlarım denizde yüzüyordu, bense başladığını zannettiğim anılarımın bittiğine şahit olarak boğuluyordum. Tek sırrım sen değildin ama son da olmayacaktın.

Sevmenin ve sevilebilmenin taşınızı aydınlatması dileğiyle.

Mimoza Global’e sevgilerimi iletiyorum.

Ece Altaylıgil

Editör: Fatih Düz – 27.08.2022

Bu içerik hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorum yapabilir, oy kullanabilir ya da tepki seçebilirsiniz. Gönderinizi oluşturun!

Rapor Et

Danışman

Ece Altaylıgil tarafından yazıldı

İngilizce öğretmeni, 3 kitap yazarı ve anne.

Ne düşünüyorsun?

Yorumlar

Bir cevap yazın

    Felci Tersine Çevirmek, Omurilik Yaralanmalarından Sonra Dokuyu Onarmak İçin ‘Dans Eden Moleküller’ Kullanılıyor

    H.P Lovecraft ve Lovecraftian Korku