içinde

Karantina Günlükleri

Merhaba, bu yazıda size şu an yaşamakta olduğum karantina günlerini anlatacağım. Maske yasağı kalktı ve korona ne yazık ki geri döndü. Hakkında eski gibi haberler çıkmada hâlâ aramızda. Ben bir haftadır evde karantina altına yaşıyorum. Allah’a şükür ki benim durumum hafif. Hafif geçiriyor olmamın sebebi bakliyat ve balık yağı tüketiyor olmam. Doktorun söylediğine göre sigara ve alkol almamam da çok etkili olmuş. Gün içinde mutlaka uzun uzun balkon oturmaları yap, dendiği için uzun uzun balkon oturmaları yapıyorum ve gerçekten çok iyi geliyor.

Her gün mutlaka yoğurt ve limon tüketmek gerekiyormuş. Yoğurdu daha yerken boğazımda bir rahatlama oluyor. Şimdi biraz da ne yaşadığımı anlatayım. 1. gün üstüme bir ağırlık çöktü, o gün hava çok sıcaktı ve ben de biraz güneşte kalmıştım o nedenle güneş çarptı sandım. Hemen kendime soğuk bir şeyler yaptım ve biraz dinlenmek için yattım. Saatlerce yatmama rağmen düzelmeyince biraz şüphelendim ama hemen inanmak istemedim. O gece hava aşırı sıcak olmasına rağmen ben kışlık bir hırka giyip yün yorgan da yattım ama bir türlü ısınamadım. Üşüyordum ve titriyordum sabaha kadar büyük bir işkence çektim. Sabah çok erken bir saatte uyandım ve sanki gece o işkenceyi ben çekmemişim gibi dinç uyandım.

Kahvaltıdan sonra tekrar rahatsızlandım, bu defa ateş bastı kıpkırmızı oldum. Ve o gün korona olduğumu öğrendim. On beş gün evden çıkma yasağı verildi. 2. gece de tıpkı ilk gece gibi geçti. Kalın hırka ve yün yorgan altında. Ama sonraki geceler de üşüme ve titreme yok olmuştu. Onun yerini ateş ve kırmızı bir yüz almıştı. Tıpkı üşüme ve titreme gibi oda sadece geceleri oluyor gündüzleri kısmen rahat geçiyordu. Hiç adetim olmamasına rağmen gün içinde uyuyordum. Şu anda tam bir hafta oldu ve kendimi iyi hissediyorum. Yazının başında da yazdığım gibi bol bol limon ve yoğurt tüketiyorum, balkondan içeri girmiyorum. Her yemeğe uysun uymasın kırmızı biber döküyorum (doktor acıyı abart demişti) ve bol bol su içiyorum, bu sayede kısmen rahat bir karantina dönemi yaşıyorum. Bu kolay yöntemlerle karantina günlerini geçirebilmek benim en büyük şansım oldu. Eğer bu kadar hafif bir korona değil de daha ağır yakalansaydım şimdi bu yazıyı yazacak kadar gücüm olmazdı. Allah’a şükür ki çok ağır yakalanmadım.

Ben her zaman çok dikkat ettim, herkes maske takmayı bıraktı ama ben kalabalık ortamlarda hep maske taktım, yanımda kolonya taşıdım belki de bu sayede hafif geçiriyorum. Bence son dönemde tekrar haberleri azda olsa gelmeye başladığı için herkes kendine dikkat etsin. Maske kullanımı tekrar yaygınlaşsın.

Evet ben hafif geçiriyor olabilirim ama unutulmaması gerekir ki bu hastalık çok can aldı ve almaya da devam ediyor. Bana kim bilir nerede ve kimden bulaştı ve bana bulaştıran daha kaç kişiye bulaştırdı? Diğer hastalar da benim gibi şanslı mıydı? Ben farkında olmadan da olsa kendimi koruyan şeyleri tüketiyormuşum ve bu sayede çok etkilenmedim ama benimle aynı kişiden virüsü alan diğer kişiler acaba bakliyat ve balık yağı gibi ürünleri alıyor muydu, alabiliyor muydu? İnsanların başkalarına karşı da sorumlulukları var bunun farkına varabilmek lazım. Herkesin kendini ve yaşadığı toplumu düşünmesi lazım. Yeniden maske ve mesafe kurallarına uygun hareket etmek zorundayız. Yeniden o evlere kapandığımız günler gelmesin diye çok dikkat etmeliyiz.

SAĞLIKLA KALIN…

Editör: Astropower – 13.08.2022

Bu içerik hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorum yapabilir, oy kullanabilir ya da tepki seçebilirsiniz. Gönderinizi oluşturun!

Rapor Et

Usta

panini tarafından yazıldı

YorumcuListe UstasıVideo YapımcısıMakale Yazarı

Ne düşünüyorsun?

Yorumlar

Bir cevap yazın

    Charlie'nin Çikolata Fabrikası Filmi Oyuncuları Kimler? Konusu Nedir? Johnny Depp'in Kısaca Hayatı

    Neyin “Arayış”ı? Lou Andreas-Salomé