içinde

HavalıHavalı

Vejetaryen ve Veganlar İçin Güzel Haber ”Bitki Bazlı Et Alternatifleri Büyüyor”

Bitki bazlı etin ‘hayvansal ürünlerden daha sağlıklı ve daha sürdürülebilir’ olduğu bulundu.

Yeni bir çalışmanın yazarları, hayvansal ürünlere bitki bazlı diyet alternatiflerinin, yerini almak üzere tasarlandıkları hayvansal ürünlerle karşılaştırıldığında çevre ve insan sağlığı için daha iyi olduğunu söylüyor.

Vejetaryen ve veganların bütün etli yemekleri pişirebilmeleri için etkili çözüm.

Future Foods’da yayınlanan yeni bir makalede , bu yiyeceklerin ” hayvansal ürünlerin tadını, dokusunu ve genel yeme deneyimini çoğaltmak için özel olarak formüle edildiğinden” , et ve süt ürünlerine olan talebi azaltmak ve insanları teşvik etmek için çok etkili bir yol olduğunu savunuyor.

Bath Üniversitesi’ndeki psikologlar tarafından yürütülen araştırma, bitki bazlı et ve süt alternatiflerinin “tüketici tercihlerini ve davranışlarını dikkate alan daha sağlıklı ve çevresel açıdan daha sürdürülebilir bir çözüm sunduğu” sonucuna varıyor.

Bitki bazlı gıdaların sağlık ve çevresel etkileri ile tüketici tutumlarını inceleyen 43 çalışmayı yapıldı.

Tat, doku ve fiyat

Bir çalışma, bitki bazlı et ve süt ürünleri tüketen tüketicilerin neredeyse %90’ının genelde et terci edenlerin  kullanım konusunda esnek olduğunu buldu, bir diğeri, işlenmiş ete benzer tat, doku ve fiyata sahip bitki bazlı ürünlerin etin yerini alma şansının en yüksek olduğunu buldu.

Bath Üniversitesi’nden raporun yazarı Dr. Chris Bryant, “Bitki bazlı ürünlerin tüketicilerin istediği tat, fiyat ve rahatlık açısından  “üç temel öğeye hitap ederek talebi hayvansal ürünlerden nasıl uzaklaştırabildiğini giderek daha fazla görüyoruz . “dedi.

Daha az sera gazı emisyonu

Makale ayrıca, bu bitki bazlı ürünlerin, değiştirdikleri hayvansal ürünlerden daha düşük seviyelerde sera gazı emisyonlarına neden olduğunu buldu. Alman sığır eti tüketiminin %5’ini bezelye proteini ile değiştiren bir makale, CO2 emisyonlarını yılda sekiz milyon tona kadar azaltabileceğini buldu . Bir diğeri, dana eti burgerleriyle karşılaştırıldığında, bitki bazlı burgerlerin %98’e kadar daha az sera gazı emisyonu ile ilişkili olduğunu buldu.

“Bu inceleme , sera gazı emisyonları, su kullanımı ve arazi kullanımı açısından hayvansal ürünlere kıyasla çok daha sürdürülebilir olmanın yanı sıra , bitki bazlı hayvansal ürün alternatiflerinin de çok çeşitli sağlık yararları olduğuna dair çok güçlü kanıtlar gösteriyor.”

Daha az tarım arazisi ve daha az su

Rapor yazarları, bitki bazlı ürünlerin genellikle çok daha az tarım arazisi gerektirdiğini , daha az suya ihtiyaç duyduğunu ve hayvansal ürünlere göre daha az kirliliğe neden olduğunu öne sürüyor.

Bitki bazlı ürünlerin sağlıklılığına odaklanan araştırmalar, hayvansal ürünlere kıyasla daha iyi beslenme profillerine sahip olma eğiliminde olduklarını ortaya koydu ve bir makale, İngiltere’nin Besin Profili Modeline dayalı alternatifler olarak ,geleneksel et ürünlerinin %40’ının bitkisel ürünlerin sadece %14’üne kıyasla ‘daha az sağlıklı’ olarak sınıflandırıldığını buldu.

kilo vermek ve kas kütlesi oluşturmak

Diğerleri, bitki bazlı et ve süt ürünlerinin kilo vermek ve kas kütlesi oluşturmak için iyi olduğunu ve belirli sağlık koşullarına sahip insanlara yardımcı olmak için kullanılabileceğini buldu. Gıda üreticileri, bitki bazlı gıdalara yenilebilir mantarlar, mikroalgler veya spirulina gibi bileşenler ekleyerek amino asitler, B ve E vitaminleri ve antioksidanlar gibi özellikleri artırabilir. İşleme ve bileşenlerde gelecekteki yeniliklerin daha fazla beslenme iyileştirmesine yol açması muhtemeldir.

Yazarlar, ete kıyasla bu ürünlerin sağlık yararları olsa da, genel kalori tüketimi ve egzersiz/aktivite seviyeleri dahil olmak üzere birçok kişisel faktörün sağlığı etkileyeceğini vurgulamaktadır.

süreçlerle yenilik yapmak için muazzam bir potansiyel

“Bitki bazlı üreticilerin son yıllarda kaydettiği inanılmaz ilerlemelere rağmen, lezzetlerini, dokularını ve nasıl pişirdiklerini geliştirmek için hala büyük bir potansiyel var. Besin özelliklerini iyileştirmek için malzemeler ve süreçlerle yenilik yapmak için muazzam bir potansiyel de var – örneğin vitamin içeriğini artırarak.”

Dr. Bryant, bu iyileştirmeleri gerçeğe dönüştürmek için artık daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulacağını ve üreticilerin daha lezzetli, daha sağlıklı ürünler üretebilmelerini ve tüketicilere et talebini azaltma olasılığı daha yüksek olan sürdürülebilir seçenekler sunabilmelerini sağlayacağını öne sürüyor .

Bitki bazlı et alternatifleri büyüyor ancak hayvan eti endüstrisini etkilemek için yeterli değil

Bitki bazlı et alternatifleri, pandeminin başlangıcından bu yana %200’den fazla büyüyen, gelişmekte olan bir endüstridir. Kentucky Üniversitesi tarım ekonomistleri, bu ürünlere yönelik tüketici talebini ve bunun et endüstrisini, özellikle sığır etini nasıl etkileyebileceğini inceliyorlar.

Bitki bazlı et alternatifleri , tadı, kokusu ve kırmızı ete benziyor, ancak bezelye, patates ve soya fasulyesi gibi bitkilerden yapılıyor. Et sevenlere hitap etmek için tasarlanmıştır. 2018’de, endüstrinin küresel satışları 10 milyar dolardı ve ekonomistler, endüstrinin 2026 yılına kadar satışlarda 30 milyar doları aşacağını tahmin ediyor.

İngiltere’den Shuoli Zhao ve Yuqing Zheng, Applied Economics Perspectives and Policy’de yakın zamanda yayınlanan bir makalede , tüketicilerin bitki bazlı et alternatiflerini denediğini, ancak mevcut hayvan eti talebinin yerini alacak bir oranda olmadığını tespit etti.

Ohio Eyalet Üniversitesi’nden Zhao, Zheng ve işbirlikçileri Wuyang Hu ve Wisconsin Üniversitesi’nden Lingxiao Wang, 2017’den 2020’ye kadar Amerika’daki bakkal ve marketlerden toplanan Nielsen satış verilerini analiz etti.

Ulusal Sağlık Enstitüleri Ulusal Çeviri Bilimlerini Geliştirme Merkezi tarafından finanse edilen araştırma, tüketicilerin yalnızca küçük bir yüzdesinin bitki bazlı et alternatiflerini denediğini buldu. Bitki bazlı et alternatiflerinin hayvan eti yerine geçmesi amaçlanırken, araştırmacılar tüketicilerin hayvan etinin yanı sıra genellikle bitki bazlı et alternatiflerini satın aldıklarını ve bunun yerine bitki bazlı et alternatiflerini tavuk, hindi ve hindi eti yerine kullandıklarını buldular.

İngiltere Tarım, Gıda ve Çevre Koleji’nde yardımcı doçent olan Zhao, “Şu anda hayvan eti satışlarının bir kısmının yerini alacak bitki bazlı et alternatiflerine yönelik talep henüz mevcut değil” dedi.

İngiltere doçent Zheng, “Pazar büyüse de, bitki bazlı et alternatifleri taze et pazar payının sadece %0,5’ini oluşturuyor” dedi.

İndirimdeyse deneme olasılıkları daha yüksek

Bitki bazlı et alternatifleri, yüksek işlemden geçmeleri nedeniyle çoğu zaman diğer et seçeneklerinden daha az pahalıdır. Araştırmacılar ayrıca, tüketicilerin bitki bazlı et alternatiflerini indirimdeyse deneme olasılıklarının daha yüksek olduğunu buldular.

Zhao, ”  Bitki bazlı et alternatif endüstrisi, hala gelişmekte olan ve şu anda yüksek fiyatlar nedeniyle tüketici dostu bir seviyede olmayan yeni bir endüstridir.” dedi.

Editör: Astropower – 12.08.2022

Bu içerik hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorum yapabilir, oy kullanabilir ya da tepki seçebilirsiniz. Gönderinizi oluşturun!

Rapor Et

Uzman

Indium tarafından yazıldı

YorumcuMakale Yazarı

Ne düşünüyorsun?

Yorumlar

Bir cevap yazın

    En Çarpıcı 10 Tarihi Dizi Önerisi

    Acı Bir İnfaz | Bir İdam Mahkumunun Son Günü