içinde

Kabotaj Ve Deniz Bayramı

Kabotaj Ve Deniz Bayramı

Ülkemizde Demokrasi ve Milli Birlik Günü, Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, Zafer Bayramı gibi milli bayramlar kutlanmaktadır. Bu milli bayramlardan biri olarak kabul edilen bir diğer bayram da Kabotaj Ve Deniz Bayramıdır. Kabotaj sözcüğünü incelemek gerekirse sözcük Fransızca kökenlidir. Denizcilik ile ilgili bir terimdir. Anlam olarak bir ülkenin kendi denizlerinde ve limanlarında gemi işletme hakkına ve ayrıcalığına sahip olmasıdır.

İlk önce 1 Temmuz 1926 yılında TBMM tarafından Kabotaj Kanunu kabul edilmiş ve aynı yıl yürürlüğe girmiştir.

Kabotaj Kanunu Hakkında Bilgi

Kabotaj Kanunu, başkanlığını Kazım Karabekir’in yaptığı ve Lozan Antlaşmasına ara verildiği sırada yapılan İzmir İktisat kongresinde çıkartılmıştır. Kongrede ekonomik sorunlar konuşulması bakımından kongrenin bir diğer adı Türkiye Ekonomi kongresidir. Kanun, ekonomi alanında yapılan bir inkılaptır. Daha önce Osmanlı Devletinde kabotaj yoktur. Çünkü Osmanlı Devletinin verdiği kapitülasyonlardan(ayrıcalık) dolayı gemilerde özellikle limanlarda gemi taşıma, insan taşıma, yük taşıma gibi hakların hepsi yabancı devletlerin şirketlerine verilmiştir. Bu ayrıcalık 24 Temmuz 1923 tarihinde imzalanan Lozan Antlaşmasıyla ortadan kalktı. Böylece 1 Temmuz 1926 yılında kabotaj kanunu çıkartılmasıyla kanun gereği kapitülasyonların son kalıntıları temizlenmiş oldu. Kabotaj Kanunu ile Türk karasularda uluslararası dolaşım hakkı Türk denizlerine geçti, limanlardaki gemi ve yolcu taşıma hakkı sadece Türk şirketlerine verildi. Türk vatandaşı; dalgıçlık, kaptanlık, kılavuzluk gibi meslekleri yapabilecektir. Kanun, deniz ticareti ile ilgili olmasıyla birlikte Türk haklarına yönelik olduğu için Atatürk ilkelerinden Milliyetçilik ilkesi ile ilgilidir. Kanunla Bu tür hakların Türklere ait olması da milli ekonomiye önemli ölçüde katkı sağlamıştır.

Daha sonra 1 Temmuz 1935 yılından itibaren kabotaj bayramı kutlanmaya başlanmıştır.2007 yılında ise kabotaj kelimesinin yanına deniz kelimesi dahil edilmiştir. 2007 tarihinden beri Kabotaj Ve Deniz Bayramı adıyla kutlanmıştır. Bayram, milli bayram olarak kutlanıp Türk Denizci Günü adıyla da bilinmektedir.

Neden Kabotaj Ve Deniz Bayramı Kutlanmaktadır?

Kabotaj Ve Deniz Bayramı, Kabotaj Kanunu ile limanlarda gemi ve yolcu taşıma, karasularda dolaşma, gemi işletme hakkına elde etme,  Denizcilik ile ilgili meslekleri yapabilmeyi kutlamak ve gemi işletmecilerini desteklemek amacıyla kutlanmaktadır.

Bu yıl Kabotaj Ve Deniz Bayramı için İstanbul’da Denizcilik Şenlikleri adında söyleşiler, konserler, spor, sergi etkinlikleri düzenlenecektir.

Etkinlikler ile ilgili bilgiler şöyledir

1 Temmuz Kadıköy –  Ayhan Sicimoğlu Ve Latin All Stars konseri

Orta Köy, Bebek, Haliç – Livaneli Orkestrası, İkilem, TNK Ve Rumeli Orhan Kemal konseri

1 Temmuz Cuma Günü Saat 10.00 – 19.00 Su Sporları Festivali  festivalde su topu, yüzme yarışı, plaj futbolu ve plaj voleybolu yapılacaktır.

Denizcilik kültürü, edebiyat, iklim değişikliği, İstanbul’un denizle ilişkisi ile ilgili konularda söyleşiler yapılacaktır.

Ağ örme, taş boyama, halat yapımı atölye bağlamında anlatılacaktır.

Editör: Fatih Düz – 01.07.2022

Rapor Et

Uzman

Hüsne Sürmelioğlu tarafından yazıldı

Makale YazarıTestçiEmoji BağımlısıYorumcuÖncüVideo Yapımcısı

Ne düşünüyorsun?

Yorumlar

Bir cevap yazın

    Gönül Sesi

    Türk Kültüründe “Baba Öldürme” motifi