içinde

HavalıHavalı MuhteşemMuhteşem İnanılmazİnanılmaz ÜzgünÜzgün

Sosyal medya yalanları

Eğer bazı haberleri ya da genel olarak haberleri, haber bültenlerinden bile izleseniz, başka bir kanaldan, başka bültenden, “doğru mu, değil mi?” diye kontrol edersiniz, ama siz siz olun sosyal medyadan aldığınız hiçbir habere güvenmeyiniz, çünkü tamamen yalan tamamen, art niyetli tamamen sabote edici, bir hal aldı. Toplumsal ahlak düzeyi, maalesef insanları yalan söylemeye, fesat üretmeye, elverişli hale getirdi. Gerek iktidar kesimi, gerekse muhalefet kesimi, maalesef doğru dürüst davranmadığı için; Türkiye Düşmanları başta olmak üzere sosyal medyayı eline geçiren zevat veya telefon tuşlarının, bilgisayar klavyesinin başındaki insanlar, adeta oturma organlarından dışarı zerkettikleri gaz gibi, sözüm ona haber üretiyorlar.

Az önce: bilmem nerenin kuşu, bir tweet atmış: “falanca görevinden istifa ettirildi.” Kanalı açıyorum, bakıyorum, o falanca görevinin başında, haber sunuyor. Sözüm ona bir ekonomist: “görün bakalım, dolar ne olacak!” diye dolar seviyor, açıyorum, bakıyorum dolar düşme eğilimine girmiş. Dolar sever, Türkiye Düşmanı, masum insanların, moralini bozmak için; sözüm ona ekonomist, yalan haber üretiyor ve insanların, masum insanların moralini bozuyor, ya haber bültenleri…

Tabii hayat pahalı, alım gücü düşük, ama değişen ekonomik şartlar malların fiyatlarını anormal hale getirdi, mallar, sözcüğünü kullanıyorum: çünkü hem alışverişte kullanılan maldan, hem de ekonomiye zarar veren dev mallardan bahsediyorum; ancak kimse eskiden perperişan olanlar, gene perperişan, ama eskiden kıt kanaat getirenler, yine kıt kanaat getiriyorlar, zenginler yaşamlarını değiştirmediler; onlar da, başka bir medyanın peşinde ya popolarını sergiliyorlar, ya bikinilerini, ya da yeni sevgililerini, yatak odalarını, görüyorsunuz; bilmeye ne hacet zengin yaşamlarını hiçbirisi demiyor ki: “bu ülkede fakir var, bu ülkede yaşlı var, yoksul var, el uzatalım.”

Eskiden zekat ve fitre verenler, gene zekatlarını veriyorlar, yardımlarını yapıyorlar, ancak bir kesim var ki, yan gelip yatıyor, şiştikçe şişiyor, zenginleşiyor; geniş ağızlarını, yaya yaya ya komedi yapıyorlar! Bizim çağın gençliği ve çocukluğu, Cüneyt Arkın da hayat bulmuştur  Cüneyt Arkın: toplumsever, doktor, aktör, şair, ressam; büyük bir vatansever evlattır. Onun bu özelliğini şimdi kullanan kullanana, ama Cüneyt Arkın bir değerdir. Cüneyt Arkın bu ülkenin şansıdır, Cüneyt Arkın gençliğin çocukluğun ve adamlığın hatırasıdır.

İyisiyle, kötüsüyle herkesin ona sahip çıkması artı bir değerdir, bir buluşma noktasıdır. Keşke bu tür karakterler çok olsa! Sosyal medya yalanlarına inanmayınız, kendinizi sosyal medyanın çılgın dünyasından arındırınız; eskiden biz camdan cama anlaşırdık, eskiden sokaklarda satılan gazetelerden haberleri alırdık ve o gazetelerde yayınlanan haberleri tamamına yakını doğruydu, şimdi doğru haber bulabileceğiniz kanal sayısı bile bir elin parmaklarını geçmez. Hele Twiter var ya, ruh sağlığınızı kaybedersiniz! Arınma arınma, arınma, herkese arınma!

Editör: Fatih Düz – 29.06.2022

Rapor Et

Usta

Prof.Dr. M.Fatih Çam tarafından yazıldı

Makale YazarıÖncü

Ne düşünüyorsun?

Yorumlar

Bir cevap yazın

      İlk kez duyacağın ufuk açıcı 47 bilgi

      Ailenin içindeki kültür