içinde

Etkili bir özgeçmiş (CV) nasıl yazılır?

Etkili bir özgeçmiş, bir profesyonel olarak sizinle ilgili tüm önemli bilgileri kısa ve net bir şekilde sunmalıdır. Biçim ve içerik her ikisi de önemlidir. Özgeçmiş yapısının ayrıntılarına dalmadan önce, öncelikle ne iletmeye çalıştığınızı net bir şekilde anlamak isteyeceksiniz. Ayrıca, işveren için neyin önemli olduğuna odaklanmanız ve özgeçmişinizi role göre uyarlamak için elinizden gelen her şeyi yapmanız da önemlidir.

Özgeçmişinizi yazmadan önce işverenin bakış açısını dikkate almaya çalışın. Ne bilmek istiyorlar? Bu soruyu yanıtlamak, işverenle ilgili olacak bilgilere odaklanmanızı sağlayacaktır. Bu da onların dikkatini çekme şansınızı artırır.

Belirli bir role başvururken, iş tanımını dikkatlice okuyun. Bu, özellikle işverenin ne aradığını anlamanıza yardımcı olacaktır. Daha fazla içgörü toplamak istiyorsanız, neyin tekrar tekrar ortaya çıktığını görmek için birden fazla iş tanımını inceleyin. Bu, rolü daha geniş bir şekilde anlamanıza yardımcı olacaktır. Potansiyel işvereninizin ihtiyaçlarını anlamanın bir başka harika yolu, deneyimlerini ve içgörülerini paylaşabilecek endüstri profesyonelleriyle ağ iletişimi görüşmeleri planlamaktır.

İşverenle ilgili olan şeylere odaklanmanın, sizin için önemli olan ancak doğrudan rolle ilgili olmayan becerileriniz ve deneyimlerinizle ilgili ayrıntıları atlamak anlamına gelebileceğini unutmayın. Özgeçmişinize neleri dahil etmeyeceğinize karar vermek, neyi dahil edeceğinize karar vermek kadar önemli olabilir. Alakasız bilgiler, okuyucunun dikkatini dağıtabilir veya kafasını karıştırabilir, bu da potansiyel olarak özgeçmişinizi atma olasılığını artırır.

Özgeçmişinizi başvurduğunuz her işe göre uyarlamanız önemlidir. Hedef rolleriniz aynı genel gereksinimlere sahip olsa bile – ve becerileriniz ve deneyiminiz geniş ölçüde uygulanabilir olsa bile – niteliklerinizin sırasını iş tanımındaki sıraya uyacak şekilde ayarlamanız gerekir. Bu şekilde, her işveren için en önemli olanı en üste koyarsınız.

Yapabiliyorsanız, iş tanımının dilini eşleştirmeye çalışın. Örneğin, işe alma etrafında oluşturulmuş bir özgeçmişiniz varsa ve bir yetenek edinme rolü için başvuruyorsanız, özgeçmişinizde “işe alma”yı “yetenek edinme” ile değiştirin. İşverenin terminolojisine geçmek, sizinle ilişki kurmalarına yardımcı olabilir. Bu yaklaşım aynı zamanda özgeçmişinizi iş tanımıyla eşleştirmek ve özgeçmişinizin bir işe alım görevlisine iletilmesi veya atılması gerekip gerekmediğini belirlemek için anahtar kelimelere dayanan otomatik yazılımlar tarafından filtrelenmenizi önlemeye yardımcı olabilir.

İpucu: Özgeçmişlerin geleneksel olarak şahıs zamirleri kullanılmadan üçüncü şahıs ağzından yazıldığını unutmayın.

İlk işini arayan ve henüz tanımlayacak profesyonel deneyimi olmayan kişiler özgeçmişlerini nasıl dolduracakları konusunda zorluk yaşayabilirler. Durum böyle olduğunda, işverene zorlukların üstesinden nasıl geldiğinizi, sorunları nasıl çözeceğinizi göstermenin bir yolu olarak kurs çalışmaları, ders dışı etkinlikler, gönüllü çalışma ve yaşam deneyimleri (seyahat, bakıcılık ve daha fazlası) gibi profesyonel olmayan deneyimlerden yararlanabilirsiniz.

Rapor Et

Ne düşünüyorsun?

Yorumlar

Bir cevap yazın

    Dünya mutfağının en lezzetli tarifleri

    Koi Balığı Efsanesi, Azim ve Başarı Simgesi