içinde

Bir Doğal Afet: Orman Yangınları

Deprem, heyelan, sel, erozyon, orman yangınları gibi doğal afetlerle karşılaşmamız bizim için maalesef kaçınılmaz bir durum olabilmektedir.

Bazı doğal afetlerin yaşanmasında yüksek, genç ve kıvrımlı bir ülkeye sahip olduğumuzdan kaynaklanmaktadır.

Bugünlerde karşılaştığımız ya da duyduğumuz doğal afet ise orman yangınlarıdır.

Orman Yangınları

Orman Yangınları, Afad’ın yaptığı sınıflandırmaya göre biyolojik kökenli ve klimatolojik – meteorolojik kökenli bir doğal afettir. Hem doğal olarak meydana gelen  hem de insanlara bağlı meydana gelen orman yangınları vardır. Orman yangınların doğal olarak meydana gelmesi klimatolojik, insanlara bağlı meydana gelmesi ise biyolojik kökenlidir. Aşırı sıcaklık ile kuraklık, klimatolojik bir neden ve sonuçtur. Fakat insanların sebep olduğu orman yangınları biyolojik bir felaket olarak tanımlanıp biyolojik bir kazayla sonuçlanmaktadır.

Türkiye’de orman yangınları, özellikle Nisan ayından başlar Eylül ayın sonuna kadar devam eder. Marmara’nın güneyi, Ege ve Akdeniz gibi Akdeniz iklimi bölgelerinde ormanın fazla olma sebebiyle orman yangınları görülmektedir. Örneğin; Çanakkale ve Balıkesir arasındaki kaz dağları, Muğla Menteşe, Antalya körfezindeki Bey Dağları, Hatay Nur dağları ciddi orman yangınlarına örnek verilebilir. Bu bölgelerde orman fazla olmasının yanında yağış rejiminin de büyük bir etkisi vardır. Yağış rejiminin düzensiz olması orman yangınların bir diğer nedenidir. Yağmurun 6 ay yağması 6 ay yağmaması yağış rejiminin düzensiz olması demektir. Yağmur olmayan dönemlerde var olan ormanlara yangınlar çıkabilmektedir.

21 Haziran akşam saatlerinde Muğla ilinin Marmaris ilçesinde Hisarönü mahallesinde orman yangını çıktı. Şu an havadan 20 helikopter, 14 uçak, karadan 688 personelin yardımıyla yangının şiddeti azaldı. Tarım Orman Bakanı Prof. Dr. Vahit Kirişçi, açıklamasında yangının büyük ölçüde kontrol altına alındığını belirtti. Yangının neden çıktığı henüz bilinmemekle birlikte Marmaris’in Belediye Başkanı Mehmet Oktay açıklamalarında Yangın Yediadalar denilen bölgede başladı. Sabotaj ihtimalinin de oldukça yüksek olduğunu söyleyebiliriz. İfadelerini kullandı. Bunu üzerine yangınla ilgili Muğla Cumhuriyet başsavcı tarafından soruşturma başlatıldı.

Orman Yangınlarını Engellemek için Neler Yapılmalıdır

• Orman Yangınları ile ilgili halk bilgilendirilmelidir. Özellikle yangının çıkma ihtimali yüksek olan yerlerde bulunan insanlar uyarılmalıdır.

• Söndürme araçlarının girebileceği ve yangının sıçramasını engelleyecek, boşluklar oluşturacak kadar orman içine tali yollar yapılabilir.

• Orman yangını sırasında görev alacak çalışanlar önceden müdahale konusunda iyi bir eğitim alıp gerekli bilgilere sahip olmalıdır.

• Ormanların fazla olduğu ve yangın çıkma ihtimali yüksek olan yerlerde gözetleme kulesi bulundurulmalıdır.

• Ormanlarda ateş yakılmamalıdır.

Not: Yangın İhbar Hattı, 177’dir.

Rapor Et

Usta

Hüsne Sürmelioğlu tarafından yazıldı

Hikaye YazarıTestçiEmoji BağımlısıYorumcuÖncüVideo Yapımcısı

Ne düşünüyorsun?

Yorumlar

Bir cevap yazın

    Devlet Bahçeli’den Cem Yılmaz’a eleştiri

    Konya’dan lezzet önerisi