içinde

Adalet eşitlik mi demek?

Adalet ne demektir gerçekte? Hak sahibine hakkının verilmesidir öyle değil mi? Öylesine adalet, eşitlik mi oluyor? Hemen inceleyelim.

Klasik bir örnek verelim. Örneğin biz iki kardeşiz, ben felçli iken sen çok sağlıklısın. Babamız her sabah bizi bakkala gönderiyor. Gitmeyeni dövüyor. Bize eşit davrandı öyle değil mi? Peki adaletli davranmış oldu mu? Hayır! O halde adalet, eşitlik demek değildir.

Hayatımızın her yönüne bu örnek doğrultusunda bakabiliriz. Adaletin ne olduğunu, aslında eşitlik olmadığını öğrendiğimize göre esas sorumuza geçebiliriz. Bizi yaratan Yaratıcı adaletli mi peki? Hemen onu da inceleyelim. İnsan vücudu 26 hassas maddeden oluşmuştur.

Bir tanesi bile eksik olsa vücudumuzda hastalıklar meydana gelir. Yokluk kötülük getirdi. Bir bina düşünelim. Tek bir tuğlasının yokluğu binanın yıkılmasına sebebiyet verir. Yokluk kötülük getirdi. Bir toplumda hırsızlığın, tecavüzcü olmasının nedeni, etik olarak bakıldığında ahlak yokluğudur. Yokluk yine kötülük getirdi. Bir eşya yahut bir şeyin yanlış imar edilmesi, yanlış yapılması bilgi eksikliğidir.

Yokluk tekrar kötülük getirdiBütün iyilikler varlıktan, bütün kötülükler de yokluktan gelir. O halde şu soruyu sorabiliriz. Yaradan bizleri mutlak yokluk sahasından mutlak varlık sahasına attıysa mutlak iyilik yapmış olmuyor mu?

O vakit kimse Yaradan’a hak iddia edebilir mi? Aklını potansiyel ölçülerde kullanabilen her insan bu soruyu çok net cevaplayabilir.

Rapor Et

Katılımcı

yaprak epli tarafından yazıldı

Hikaye Yazarı

Ne düşünüyorsun?

Yorumlar

Bir cevap yazın

      En uzun gün

      Kişilik kayması