içinde

Yalnızlık Hâpsi

Nedir yalnızlık? Etrafımızda hiçbir insanın olmaması mı yoksa yüzlerce insanın  olup bizim olmamamız mı? Bana öyle geliyor ki, ikinci tercih daha çok rağbet görür.

Çünkü bir insan anlaşamadığı mekanın ve zamanın yabancısıdır. Her insan sevilmekten çok anlaşılmayı istiyordur belki de! Tanımadığımız bir şeye ilgi duymak su yüzüne şekil çizmekten farksızdır. Şekil oluşur; şekil kalmaz, silinir, kaybolur.

Uzun süredir yalnız yaşıyor, hayatımdaki olağan gelen işleri kendi başıma yapıyorum. Yalnızlık çok büyük psikolojik rahatsızlıkların üremesine sebebiyet veren içten pazarlıklı bir virüstür. Çünkü hiç kimseyle tartışma içine girmemek, soru sormamak, yardım almamak ilk bakışta kulağa hoş gelse de pek de sanıldığı gibi bir durum değildir. Öncelikle hiç kimseyle konuşmamak problemle karşılaştığınızda probleminizi doğru ifade edememenize sebebiyet verebilir, bu da rahatsızlığınızın içten içe, damlaya damlaya, sessiz – sedasız büyümesine yol açar.

,Peki yalnız yaşamak zorunda kalırsak ne yapabiliriz? İşte birkaç ipucu:

1- Dışarı çıkın. Doğayı ve gökyüzünü inceleyin. Nefes egzersizleri yapın.

2- Doğada bulunan canlıları dikkatli gözlerle izleyin. Mümkünse onlarla temas kurun.

3- Gün içinde rutin akışkanlar edinin. Yürüyüş yapmak, alışverişe gitmek, arkadaşlarla kahve içmek, erken uyanmak, ılık suyla duş almak vb.

4- Arkadaşlarınızla online veya mümkünse “yüz yüze” bir araya gelmeye gayret edin.

5- Kendinize küçük alışkanlıklar edinin. Spor egzersizleri, şınav veya mekik çekmek. Bol bol su için. Çok fazla ve yemek yemeyin. Ağır yemeklerden ve yağlı, asitli içeceklerden uzak durun.

Bizim bakış açımızdan yalnızlıkla baş edebilmek pek de mümkün değil. Ancak yine de bu sıkıntıdan kaçmadan, bununla baş edebilmenin yollarını aramalıyız. Kolay olmadığını biliyoruz ancak hapishanede kendimize uğraş edinebilmeyi öğrenmeliyiz.

Rapor Et

Taraftar

Furkan Toprak tarafından yazıldı

1999 yılında Mersin'de doğdum. 22 yaşındayım. Çukurova Üniversitesi İletişim Bilimleri 2. sınıf öğrencisiyim. 2018 yılında Harran Üniversitesi'nde Türk Dili ve Edebiyatı Bölümünü kazanmıştım; devam edemedim. Ardından bir süre bekleyip Çukurova Üniversitesi'nde İletişim Bilimleri bölümüne kaydoldum. Küçükken bir trafik kazası geçirdim. Bu durum sağlığım açısından fizikdel gelişimimi olumsuz etkiliyor. Hedefim bu sitede yazılar yazarak, fotoğraflar paylaşarak farkındalık yaratmak olacaktır.

Hikaye Yazarı

Ne düşünüyorsun?

Yorumlar

Bir cevap yazın

    Zayıflamayı hızlandıran Detoks Suyu tarifi

    Başkadır baba olmak…