içinde

MuhteşemMuhteşem HavalıHavalı

Spritüel film ve Belgesel önerileri

Film Önerileri

Awake: Uyanış

“Uyanış” filmi, 1920’li yıllarda Hindu spritüelizmini Batı dünyasıyla tanıştıran Yogananda’nın hayatını konu alıyor. Din ve bilim çerçevesinde birçok konuyu ele alan otobiyografi ve belgesel tarzındaki film, şu anda kabul gören yoga prensipleriyle birlikte yoganın geçmişine, doğu ve batı farklılıklarına odaklanıyor. Binlerce insanın kendi uyanışını, kişisel yolculuğunu ve hayat amacını destekleyen yoga, tüm dünyaya ilham verirken siz de bu filmle aradığınız ilhamı bulabilir, Yogananda’nın hayatıyla farklı kapıları aralayabilirsiniz. Farkındalığınızı artırmak için harika bir film.

Pi’nin Hayatı

Vizyona girdiği tarihte bütün ödülleri almayı başarmış bir film. Herkesin üzerinde de güzel bir etki etmişti. Muhteşem bir film…

Gerçekliği, fanteziyi ve hayal dünyasını bize sorgulatan, bunu da çok felsefik şekilde yapan bir film. Pi’nin hayatının içerisinde; onun yaşadığı o sıkıntılarla birlikte gördüğümüz, “gerçekten Pi’nin yaşadıkları gerçek miydi yoksa değil miydi?” sorusunu sorgulatacak şeyler. İnsan zihni ve evrenin bize verdiği sınırsızlık ve belirsizlik gerçekten çok etkileyici. Bu sıradışı film sizi gerçekten çok etkileyecek.

The Fountain

2006 yapımı bir film ve filmde Hugh Jackman, Rachel Weisz gibi pek çok iyi oyuncu bir araya geliyor. Türkçeye Kaynak olarak çevriliyor. Burada, “hayatın kaynağı, özü” anlamındaki kaynaktan bahsediyor. İlginç bir film. Paralel zamanlarda, paralel evrenlerde geçen bir film. Aşk uğruna neler yapılabileceğini anlatan bir film.

Hasta ve ölüm döşeğindeki karısını kurtarmak için ölümsüzlük ağacını arayan bir bilim adamı. Yaşlanmış, artık hafızasını kaybetmiş karısının hafızasını geri getirmek için ona bir şeyler anlatmaya çalışan bir adam. Duygu ve heyecan yüklü çok güzel bir film.

Yıldızlararası

Yıldızlararası’nda, teknik bilgisi ve becerisi yüksek olan Cooper, geniş mısır tarlalarında çiftçilik yaparak geçinmektedir; amacı iki çocuğuna güvenli bir hayat sunmaktır. Onlarla yaşayan Büyükbaba Donald çocuklara göz kulak olurken, henüz 10 yaşındaki kızı Murph şaşırtıcı bir zekaya sahiptir. Geçmişte bıraktığı bilim insanı kariyerini özleyen Cooper’un karşısına bir gün beklenmedik bir teklif çıkar ve ailesinin, dahası insanlığın güvenliği için zorlu bir karar alması gerekir…

Christopher Nolan’ın, Jonathan Nolan ile kaleme aldığı ve yönetmenliğini sırtladığı filmin yıldız oyunculardan oluşan oyuncu kadrosu bir hayli güçlü dramatik öğeler de içeren filmin senaryosu Fizikçi Kip S. Thorne’nun evrendeki ‘Solucan Delikleri’ teorisinden ilham alıyor. İçinde heyecan, aksiyon sevgi, dram ve bilimkurgu içeren, izlenmesi gereken inanılmaz bir film.

Belgesel Önerileri

The Secret

Sır, spiritüel konulu belgeseller içinde zirvede yer alıyor. Aynı adlı kitabın bir film uyarlaması olan bu film tadındaki belgesel bizlere; öncelikle kurban psikolojisinden çıkmamız gerektiğini anlatıyor. Daha sonra istediğimiz şeylere odaklanarak, düzenli bir şekilde de dile getirmenin, çekim etkisi yaratacağını dolayısıyla; hedeflerimize ve hayallerimize giden yolun mucizevi bir şekilde açılacağını vurgulu bir biçimde ifade ediyor. Ayrıca; pozitif düşünmenin önemini bizlere etkili bir biçimde anlatıyor. Çekim yasasının temel anlayışını kavramanız için ve farklı bir gözle bakabilmeniz için bu belgeseli izlemenizi şiddetle öneririm.

Brene Brown: Cesaret Çağrısı

Kendini geliştirmek ve hayatı anlamlandırmak için; Brene Brown tam anlamıyla bir simge haline gelmiş durumda. Brown, toplum kıtlık, korku ve belirsizlikle tanımlanırken, yaşamdaki konfor alanından çıkmak için gerçekte ne yapılması gerektiğinden bahsediyor. Cesareti konfor alanına tercih etmenin ortaya çıkardığı bedelleri ise mizahi bir anlatımla anlatıyor. Kesinlikle izlenmesi gereken motive edici ve müthiş bir belgesel

The Headspace: Meditasyon Rehberi

İster meditasyon yolculuğunuza başlamak istiyor olun, isterse meditasyonun altında yatan bilim hakkında daha fazla bilgi edinmek isteyin, Headspace ile işbirliği içinde olan bu belgesel de sizin için.

Animasyonlu olan bu 8 bölümlük dizi, nasıl başlayacağınızdan daha sakin, daha net bir zihne, hayata sevmeye, öfkeyle nasıl başa çıkabileceğiniz ve sınırsız potansiyelinize nasıl ulaşabileceğinize kadar her şeyi kapsıyor.

Rapor Et

Usta

Fatma Temel tarafından yazıldı

Hikaye Yazarıİçerik YazarıListe UstasıÖncü

Ne düşünüyorsun?

Yorumlar

Bir cevap yazın

    Güne Astrolojik Bakış | 19.06.2022

    Medeniyetler Şehri “MARDİN”