içinde

HavalıHavalı MuhteşemMuhteşem

Pygmalion Etkisi nedir?

Siz de bazen kendinizi bir kısır döngünün içindeymiş gibi hissediyor musunuz? Ya da bir şey başınıza gelmeden önce bunu hissetmişliğiniz oldu mu? Mutlaka bunun başıma geleceğinden emindim gibi bir cümle kurmuşsunuzdur daha önce. Gelin hep birlikte bu durumun neden gerçekleştiğini öğrenelim.

Kendini Gerçekleştiren Kehanet olarak da bilinen Pygmalion Etkisi, beklentilerimizin ve önyargılarımızın şekillendirdiği düşüncelerimizin hayatımıza yansımasıdır. Kendi hakkımızdaki düşüncelerimiz, başkalarının bizim hakkındaki düşünceleri inançlarımızı oluşturur. İnançlarımız da davranışlarımızı etkiler ve bu durum bir döngü içinde devam eder, durur.

Örneğin kendimiz hakkında sevilmeye layık olmadığımız fikrindeyizdir ve bu fikir ailemiz, arkadaşlarımız, partnerlerimiz tarafından oluşturulmuş yanlış bir inançtır. Oluşan inancı bir süre sonra benimseriz ve artık hayatımıza bizi sevmeyen, değersiz hissettiren insanları çekeriz. Sonra aldatılır, istismar edilir ve sevilmeyiz. Bu durumda inancımız davranışımızı etkilemiştir ve onu desteklemiştir. Bunun farkına varmadığımız için de bir kısır döngüde yaşamaya çalışırız.

Fakat düşüncelerimizin hayatımızı ve davranışlarımızı etkilediğinin farkına varırsak eğer bu durumdan kurtulabilir ve döngüyü kırabiliriz. Ancak bu şekilde hayatımız hakkında daha çok söz sahibi olabilir ve hayatımızı daha iyi yaşayabiliriz. İster bu duruma enerji deyin ister çekim yasası veya kendini gerçekleştiren kehanet.. Düşüncelerimiz, inançlarımızı ; inançlarımız da davranışlarımızı doğurur. Başımıza gelenlerle de inançlarımızı pekiştirir, zaten bunlar hep benim başıma gelir gibi sözcüklerle de kendimizi teselli etmeye çalışırız.

Belki bu yanlış inanç kalıplarımızın farkında olursak eğer inançlarımızı değiştirebilir ve kendimizi yeniden inşa edebiliriz ayrıca hayatımıza hak ettiğimiz sevgileri de alabiliriz.

Rapor Et

Meraklı

Büşra Kurt tarafından yazıldı

Hikaye YazarıListe UstasıTestçi

Ne düşünüyorsun?

Yorumlar

Bir cevap yazın

    Sizce en güzel medya yayın platformu hangisi?

    Bill Gates’in gençlere tavsiye ettiği bazı kitaplar