içinde

HavalıHavalı MuhteşemMuhteşem İnanılmazİnanılmaz

3 Haziran Dünya Bisiklet Günü

3 HAZİRAN DÜNYA BİSİKLET GÜNÜ

Çocukluğumuzdan bu günlerimize kadar bizim için önemli bir yere sahip olan bisiklet, sadece iki tekerlekli bir ulaşım aracı değil çocukluk eğlencemizdir. Özellikle parklarda, sahil kıyılarında yaptığımız bisiklet yarışları, çocukluk günlerimizdeki vazgeçilmez bir eğlence aracı olmuştur.

Bisiklet, en eski icatlardan olup insanlar tarafından sevilen icatlardan biridir.

Bisikletin tarihi ise şöyledir:

Bisikletin Tarihi:

Bisikletin ilk resmini 1974 tarihinde Rönesans Döneminde yaşamış İtalyan, Hazerfan Döneminin ünlü ressamlarından Leonardo Da Vinci çizmiştir. Daha sonra 1818 yılında Alman Baron Karl Von Drais, koşu makinesi olarak adlandırdığı, insan gücünün bulunduğu bisikletin patentini aldığı kabul edilmiştir. Arapça ’da deracce olarak kullanılmıştır. Bisiklet sözcüğü de Fransa’da ortaya çıkmıştır. Günümüzde de kullanmaya devam ettiğimiz bir kelimedir.

Türleri:

Dağ bisikleti, şehir bisikleti, yol bisikleti tur bisikleti gibi türleri vardır. Pedallı, motorsuz, iki tekerlekli, üç tekerlekli, vitesli, vitessiz, elektrikli bisikletler de bulunmaktadır.

Kullanıldığı Alanlar Ve Faydaları:

Bisiklet; sadece ulaşım alanında değil sağlık, askeri, sosyal, ekonomik alanlarda da oldukça faydalı bir icattır.  Askeri bakımından özellikle 2. Dünya Savaşında Fransa, İngiltere, İtalya gibi Avrupa ülkeleri ordunun hızı arttırılması için bisikleti kullanmaya yönelmişlerdir. Sosyal açıdan bakıldığında her yaşta insanın yararlanabileceği için insanları bir araya getiren, çevreye iyi gelen ve sosyalleşmeyi arttırmaya yönelik bir faaliyet haline gelmiştir. Ekonomik olarak düşük, ucuz, uygun maliyetli bir araçtır.  Bu tür alanların yanında da sağlık alanında önemli ölçüde faydaları bulunmaktadır. Zinde olmayı sağlaması, kemikleri güçlendirmesi, stresi azaltması, vücuttaki depolanan yağları azaltması, kas gücünü arttırması, koordinasyonu geliştirmesi obezite, diyabet, kalp hastalıkları, kanser gibi hastalıkları önlemesi, koruması bisikletin sağlık açısından faydaları olarak örnek gösterilebilir.

TÜRKİYE BİSİKLET FEDARASYONU

Türkiye’deki bisiklet faaliyetlerini yürüten ve bu konularda her türlü düzenlemeyi yapmak, kararlar almak, uygulamakla yetkili bir kurumdur. 2021 yılından beri kurumun başkanlığını Emin Müftüoğlu yapmaktadır.  Bisikletle tanışmamızın 200.yılı olmakla birlikte BMGK (Birleşmiş Milletler Genel Kurulu) tarafından 2018 tarihinden itibaren 3 Haziran Dünya Bisiklet Günü olarak kutlanmaktadır. Türkiye Bisiklet Federasyonu Başkanı Emin Müftüoğlu da sosyal yaşamda katkısı bulunan ve insanları bir araya getiren bisiklet için de çeşitli etkinlikler yapmaktadır. Bu yıl yapılacak etkinlikler arasında benim bisikletim hashtag ile fotoğraf yarışması, Bisiklet turu organizasyonları, okullarda güvenli bisiklet kullanımı ve trafik eğitimi, online bisiklet ve trafik eğitimleri adlı etkinlikler yer alacaktır.

Online olarak katılacak isimler : Suat Turgay, Süleyman Okur, Pınar Arpınar Avşar, Rahime Çelen, Sadık Keleş, Dr. Kenan Güler, Mutlu Kadri Erçevik, Nadir Yavuz, Mustafa Karakuş, Av. Fatih Erdöl, Av. Elif Merve Ertekin, Ozan Canyurt adlı kişiler online bisiklet etkinliğe katılacaklardır.

Editör: Fatih Düz – 02.06.2022

Rapor Et

Uzman

Hüsne Sürmelioğlu tarafından yazıldı

Makale YazarıTestçiEmoji BağımlısıYorumcuÖncüVideo Yapımcısı

Ne düşünüyorsun?

Yorumlar

Bir cevap yazın

    Renkler Neden Bu Kadar Önemli? Pazarlamada Renklerin Kullanımı

    Sevgisi ve sadık olmasıyla insanlara büyük ders veren, dünyanın en vefalı hayvanı “Hachiko”