içinde

MuhteşemMuhteşem İnanılmazİnanılmaz HavalıHavalı

Yapay Zeka

Yapay zeka nedir?

Yapay Zeka (Artificial IntelligenceI) veya makine zekası, istenen bilgileri sağlamak, analiz sağlamak veya bulgulara dayalı olayları tetiklemek için verileri bağlamsal olarak ayrıştırabilen bilgisayarlar ve robotlar geliştiren alandır. Makine öğrenimi ve sinir ağları gibi teknikler aracılığıyla, şirketler küresel olarak makinelere daha çok insan gibi “düşünmeyi” öğretmeye yatırım yapıyor.

Günümüz dünyasında yaygın bir Yapay Zeka örneği, sohbet robotlarıdır, özellikle şirket web sitelerinde temel müşteri hizmetleri isteklerini işleyen “canlı sohbet” sürümleri. Teknoloji geliştikçe, yapay zekayı neyin oluşturduğuna ilişkin ölçütümüz de gelişir.

Yapay Zeka nasıl çalışır?

Yapay Zeka, nihai sonuca ulaşmak için kullanılan birçok bileşen ve metodolojiye sahip karmaşık bir alandır. Yapay Zeka, insan beyninin düşünme, öğrenme ve karar verme şeklini inceleyerek ve ardından bu biyolojik mekanizmaları bilgisayarlara uygulayarak geliştirildi.

Kodlayıcıların tam girdileri, çıktıları ve mantığı sağladığı klasik hesaplamanın aksine, yapay zeka, bir makineye girdileri ve istenen bir sonucu sağlayarak, makinenin belirlenen hedefine ulaşmak için kendi yolunu geliştirmesine izin vermeye dayanır. Bu, tedarik zinciri lojistiğini optimize etme ve finansal süreçleri düzene sokma gibi genellikle bilgisayarların bir durumu insanlardan daha iyi optimize etmesine olanak tanır.

Yapay zekanın bazı örnekleri nelerdir?

Yapay zeka hemen hemen tüm işletmelerde kullanılmaktadır; Aslında, muhtemelen onunla günlük olarak bir kapasitede etkileşime giriyorsunuz. Chatbotlar, akıllı arabalar, sağlık, bankacılık ve lojistik, tümü üstün bir deneyim sağlamak için yapay zeka kullanır.

Çoğu tüketicinin evine hızla giren bir yapay zeka, Apple’ın Siri’si, Amazon’un Alexa’sı, Google’ın Asistanı ve Microsoft’un Cortana’sı gibi sesli asistanlardır. Bir zamanlar akıllı bir konuşmacının parçası olarak kabul edilen AI donanımlı sesli asistanlar, artık neredeyse insan benzeri bir sanal asistan deneyimi sağlamak için tüm kanal ve cihaz ekosistemlerine derinlemesine entegre edilmiş güçlü araçlardır.

Yapay zekanın avantajları ve faydaları nelerdir?

Yapay zeka, insan hatasını azaltmaya, daha hassas analizler oluşturmaya ve veri toplama cihazlarını güçlü teşhis araçlarına dönüştürmeye yardımcı olabilir. Bunun bir örneği, sağlıklarını yönetmede daha aktif bir rol oynamalarını sağlamak için verileri tüketicilerin eline veren akıllı saatler ve fitness takip cihazları gibi giyilebilir cihazlardır.

Teknoloji girişimlerinin dijital sağlık ve ulaşım gibi sektörleri dönüştürmek için yapay zekayı nasıl kullandığı hakkında daha fazla bilgi edinin.

Yapay zekayı kim icat etti?

Dartmouth Koleji profesörü John McCarthy, “yapay zeka” terimini ortaya attı ve yaygın olarak “yapay zekanın babası” olarak bilinir. 1956 yazında, McCarthy, Harvard, Bell Labs ve IBM’den diğer dokuz bilim adamı ve matematikçi ile birlikte, zamanla gelişirken dili kullanmak ve problemleri çözmek için programlama makineleri kavramını geliştirdi.

McCarthy, yaklaşık 40 yıl boyunca Stanford’da öğretmenlik yapmaya devam etti ve yapay zeka alanındaki çalışmaları nedeniyle 1971’de Turing Ödülü’nü aldı. 2011 yılında vefat etmiştir.

Yapay zekanın geleceği nedir?

Tahmin edebileceğiniz gibi, yapay zeka teknolojisi her gün gelişiyor ve Business Insider Intelligence, yapay zekanın ulaşım ve lojistik, dijital sağlık vb. çeşitli sektörlerin geleceğini nasıl şekillendireceğinin nabzını tutuyor.

Editör: Fatih Düz – 12.06.2022

Rapor Et

Ne düşünüyorsun?

Yorumlar

Bir cevap yazın

    Tarot | Günün Kartı Büyücü

    Müzik Terapisi