içinde

Karaciğer Yağlanması

KARACİĞER YAĞLANMASI

Vücudumuzda önemli bir organa sahip olan karaciğer, fazla yağları depolayarak karaciğer yağlanması sorununa dönüşür. Özellikle obezite, şişkinlik, mide bulantısı ve kusma karaciğer yağlanmasının başında gelen belirtilerdir. Spor yaparak, düzenli bir şekilde diyet uygulayıp face food gibi yiyeceklerden kaçınmak karaciğer yağlanması tedavisi için önemli ölçüde fayda sağlar.

Karaciğer yağlanması konusuna geçmeden önce karaciğer hakkında bilgi vermek gerekecektir.

Karaciğer , yediklerimizi besin maddesine çevirerek yağ depolayan vücudumuzda da son derece önemli bir yer tutan bir organdır.

Bu makalede karaciğer yağlanmasının belirtileri, sebepleri, nasıl oluşu, evreleri ve karaciğer yağlanmasına neler iyi gelir? Ne yapılmalıdır ? Soruları başlıklar halinde açıklanacaktır.

Karaciğer belirtileri

Karaciğer belirtilerinin en başında obezite, şişkinlik gelmesiyle birlikte mide bulantısı ile kusma karaciğer yağlanmasının belirtileri arasında kendilerini gösterirler. Hatta otizmli çocuklarda, sara nöbeti geçiren insanlarda eğer karaciğer yağlanması ile ilgili sorunları var ise mide bulantısı, kusma belirtilerin ilk kısmında yer alırlar.

Karaciğer yağlanmasının sebepleri ve nasıl oluşur?

Karaciğer yağlanması, vücudumuzdaki besinlerden gelen fazla yağlar, karaciğerde toplanır. Böylece karaciğer, fazla yağları biriktirir. Depolar. Metabolizma da düzenli ve iyi bir şekilde çalışmadığı zaman karaciğerdeki biriken yağlar, karaciğer yağlanması soruna neden olur. Karaciğer yağlanmasının sebepleri, kaynaklarına bakıldığında bu sebeplerden ilki Alkolün kullanımıdır. Alkol kullanımın yanında kırmızı et , patates kızartması, face food gibi yiyeceklerin fazla tüketimi, kola gibi zararlı ve asitli içeceklerin içilmesi karaciğer yağlanmasının nedenleri arasındadır.

Karaciğer yağlanmasının evreleri

Karaciğer yağlanması; birinci, ikinci, üçüncü, dördüncü olmak üzere dört evreden oluşur. Bunlardan ilki karaciğer yağlanması sorunun en hafif evresi olarak tabir edilir. Bu evredeki insanlar için karaciğer önemli bir sorun teşkil etmez. İkinci evrede karaciğer yağlanmasına bağlı olarak  karaciğer, enfeksiyon biriktirir. Üçüncü evre, son evreden önce önemli bir sorun hale gelip tehlikeli olan evredir. Çünkü bu evrede bağ dokuları kanda dolaşır. Karaciğerdeki hücreler zarar görüp karaciğer bu evrede kendini belirgin bir şekilde gösterir. Dördüncü evre, yağlanmanın son evresidir. Alkolden kaynaklanır. Önemli derecede tehlike arz eden bir evredir. Alkolden meydana geldiği için siroz hastalığına yol açar.

Karaciğer yağlanmasına neler iyi gelir? Neler yapılmalıdır?

Karaciğer yağlanmasının tedavisi için ilk başta obeziteden kurtulmak, şişkinliği gidermek gerekir. Düzenli olarak spor yapılırsa, iyi bir diyet uygulanırsa obeziteden, şişkinlikten kurtulmak mümkündür. Spor ve diyetin yanında su içmek de fayda sağlayacaktır. Günde 6-8 bardak su içmemiz karaciğerdeki depolanan yağları temizler. Kırmız et yerine daha çok ıspanak, pırasa, enginar, kereviz, pazı gibi sebzeli yemeklere yönelmek lazımdır. Fazla kilo almamak için  hamur işlerinden de uzak durmak gerekir. Mandalina, portakal, greyfurt yani içerisinde çok miktarda asit bulunduran meyveleri de fazla tüketmemek gerekir. İçerisinde asit bulunan meyvelerin çok sık tüketimi karaciğer yağlanması açısından sakıncalıdır.

SONUÇ

Sonuç olarak karaciğer yağlanması, Karaciğerin yağ depolamasıyla oluşur. Yukarıda bahsedildiği gibi dört evreden oluşur. Birinci evre en hafif evre olup en tehlikeli evre dördüncü evredir. Karaciğer yağlanmasında en hafif evre bile insanlara sağlık açısından çok önemli olmasa da  bir rahatsızlık teşkil eder. Bundan dolayı yenilen yemeklere dikkat etmek gerekir. Spor, diyet, su içmek karaciğer yağlanmasının tedavisinde kullanılır.

Editör: Fatih Düz – 31.05.2022

Rapor Et

Uzman

Hüsne Sürmelioğlu tarafından yazıldı

Makale YazarıTestçiEmoji BağımlısıYorumcuÖncüVideo Yapımcısı

Ne düşünüyorsun?

Yorumlar

Bir cevap yazın

      Düşünce Tarzın Hangi Filozofa Benziyor?

      Kızılderili öğretileri ve Kızılderili burçların özellikleri