içinde ,

Gündeme Dair Bilimsel Haberler, Laboratuvarda Ahşap Üretmek ve Havadan Tatlı Su Çekebilen Jel 

Laboratuvar Ortamında Ahşap Üretilebileceği Açıklandı: Gelecekte Çevre Dostu Ev ve Mobilya Yapımında Kullanılabilir

Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nden (MIT) bilim insanları laboratuvarda ahşap üretilebileceğini açıkladı. Bu malzemenin gelecekte çevre dostu evler ve mobilyalar yapmada kullanılabileceği belirtildi.

İklim değişiklikleri, yüksek karbon ayak izi, ormansızlaşma gibi şeyler, gezegenimizin ve canlı türlerinin geleceğini ciddi bir şekilde tehdit etmeye devam ediyor. Bu nedenle de bilim insanları daha sürdürülebilir bir gelecek için adımlar atmaya çalışıyor.

Hepimizin bildiği gibi dünyanın akciğerlerinin yok olmasına neden olan ormansızlaşma gün geçtikçe daha da kötü hâl alan bir sorun. İnsanların her yıl on milyon hektar kadar ormanlık alanı yok ettiği belirtiliyor. Ağaçları kendi yararımıza kullanmamız, gezegenimiz için büyük önem arz eden bu alanların zarar görmesine sebep oluyor. İşte bu konuda araştırma yürüten bilim insanları, ormansızlaşmaya karşı mücadelemize yardımcı olabilecek bir yöntemin var olabileceğini açıkladı.

Laboratuvarda ahşap üretmek mümkün olabilir

Laboratuvar ortamında ürün yetiştirmek uzun zamandır gündemde olan bir konu. Bilindiği üzere hayvanları korumak için gelecek yıllarda yapay etlerin yaygınlaşması bekleniyor. Şimdi ise Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nde (MIT) bulunan bilim insanları, laboratuvar ortamında ahşap üretilebileceğini belirtti.

Uzmanlar, yaptıkları açıklamalarda ahşap benzeri bir malzemenin laboratuvarda üretilebileceğini, bunun da ağaçlara zarar vermeyen çevre dostu evler inşa etmede; hatta sürdürülebilir mobilyalar üretmede bile kullanılabileceğini aktardı.

Araştırmacılar, henüz bu tarz bir ahşabın laboratuvarda ortamında nasıl yetiştirilebileceğini tam olarak çözemediklerini belirtse de konu hakkında önemli adımlar attıklarını aktarıyor. Buna göre uzmanlar, Zinnia elegans (kirli hanım) isimli bir çiçeğin genç yapraklarındaki hücreleri, bazı besinleri ve iki hormon kullanarak bunun mümkün olabileceğini ifade ediyor.

Enerji tüketimini ve atıkları azaltabilir

Ek olarak malzemenin geleneksel ahşaptan daha kullanışlı olabileceği belirtiliyor. Açıklamalara göre bu ürünün; sertliğinin ve yoğunluğunun kimyasallar yoluyla değiştirilmesi ve 3D biyobaskı teknikleri ile herhangi bir şekle sokulması mümkün olabilir. Araştırmacılardan Ashley Beckwith de yaptığı açıklamalarda bu materyalin ihtiyaca göre yetiştirilebileceğini; bunun da enerji ve atık miktarını azaltabileceğini söylüyor.

Beckwith son olarak bu tarz araştırmaların ve ormanların geleceğimiz için oldukça önemli olduğunu belirterek şunları sözlerine ekliyor: “Ağaçlar ve ormanlar, iklim değişikliğiniyönetmemize yardımcı olmak için harika bir araç. Bu nedenle bu kaynaklar konusunda dikkatli stratejik olmak, ileriye dönük toplumsal bir gerekliliktir.”

Havadan Tatlı Su Çekebilen Jel 

Hepimizin bildiği üzere gezegenimiz, gün geçtikçe daha sıcak hâle geliyor. Tarımsal talepler, iklim değişiklikleri, yüksek karbon emisyonları ve kirlilik gibi nedenler hem Dünya’nın hem de canlıların geleceğini ciddi bir şekilde tehdit ediyor. Ayrıca bu faktörlerin gelecekte daha da kötüleşebileceği ve su kıtlığı gibi korkunç sonuçlara yol açabileceği aktarılıyor.

Düşük masraflı olması nedeniyle herkes tarafından kullanılabilecek

Açıklamalara göre bilim insanları jeli, bitkilerde bulunan selülozun bir türevinden, yenilebilir bir bitki olan konjaktan elde edilen bir liften ve lityum klorür tuzu ile oluşturdu. Sıvı malzemelerin karıştırılarak bir kaba döküldüğü, iki dakika beklemeye bırakıldığı ve ardından ince bir tabaka hâlinde dondurularak kurtulduğu ifade edildi. Çalışmada, 1 kilogramlık jeli yapmak için gereken malzemelerin oldukça düşük bir maliyete sahip olmasına da dikkat çekildi.

Kimya mühendisi Youhong Guo da bununla ilgili açıklamalarında “Bu jelin sentezi çok basit” ifadelerini kullanarak ürünün herkes tarafından kullanılabileceğini vurguladı. Jel tabakalarının kurutulduktan yaklaşık 20 dakika sonra neme doyduğunu belirten araştırmacılar, içilebilir sıvı elde etmek için jelin ısıtıldığını sözlerine ekledi.

Son olarak jelin, diğer emici malzemelere göre oldukça verimli bir şekilde suyu emdiği, suya zararlı kimyasallar eklenmediği ve tekrarlanan kullanımlarla bozulmadığı belirtildi. Ancak, testlerin miligramlık jeller ile yürütüldüğü; sonuçların kilogram olarak tahmin edildiğini belirtmekte fayda var. Uzmanlar da konu hakkında daha fazla çalışmaya ihtiyaç olduğunu, su kıtlığı konusunda önlemlerin artırılması gerektiğini vurguladı.

Bahsi geçen araştırma, geçtiğimiz günlerde Nature Communications isimli akademik dergide yayımlandı.

Editör: Zehra Garipli – 03.10.2022

Bu içerik hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorum yapabilir, oy kullanabilir ya da tepki seçebilirsiniz. Gönderinizi oluşturun!

Rapor Et

Usta

Fatma Temel tarafından yazıldı

Makale YazarıEditör YazarListe UstasıÖncüÜyelik Yılı

Ne düşünüyorsun?

Yorumlar

Bir cevap yazın

    Yaşlı Bir Kadın Kılığına Giren Genç Adam, Da Vinci’nin Mona Lisa Tablosuna Pasta Fırlattı

    Sen hangi Ezel karakterisin?