içinde

Veganlanlara özel Festival : Vegafest

Yaz mevsiminin tüm güzelliği ve enerjisiyle geldiği şu dönemde, sizlere farklı,faydalı ve acayip eğlenceli bir festivalden bahsetmek istiyorum.

Şu anda dünya nüfusunun Yüzde 10’u Vegan / Vejetaryen olarak besleniyor. Türkiye’de ise net bir sayı olmamasıyla birlikte nüfusun ortalama Yüzde 2’sinin bu şekilde beslendiği düşünülüyor.

“Yaşam Dolu Festival” sloganıyla ülkemizde üçüncüsü düzenlenen Vegan Festivali, Türkiye’de ilk ve tek Vegan Festival olma özelliğini taşıyor. Didim Belediyesi tarafından 2 senedir düzenlenen Vegfest geçtiğimiz yıl 60 bin kişi tarafından ziyaret edilmiş ve bu organizasyon SODEM ödülü kazanmıştı. Gelin binlerce insanın katılmış olduğu bu festivalin havasını soluyarak veganlık ve festivalin mottosuna hep birlikte değinelim!

Vegan, Veganlık, Veganizm Nedir?

Vegan kelimesi, 1944 yılında Elsie Shrigley ve Donald Watson tarafından vejetaryen (vegetarian) kelimesinden türetilmiş. Veganizm, et ve süt ürünleriyle birlikte hayvan kaynaklı yumurta, bal, deri, süet, yün ve ipek gibi ürünleri de reddeder.”
Veganlık; Hayvanların gıda, giyim ya da başka amaçlar uğruna maruz kaldıkları sömürü ve zulmün her türlüsünden kaçınan ve ek olarak insanların, hayvanların ve çevrenin yararına, hayvan kullanımını içermeyen alternatiflerin geliştirilmesi ve kullanımını destekleyen bir felsefe ve yaşam biçimi.

Beslenme konusunda, tamamen veya kısmi olarak hayvanlardan elde edilen ürünlerin reddedilmesi anlamına gelir. (Vegan Topluluğu, 1979)

Türkiye’de, Türk mutfağında uygulanabilmesi oldukça zor olan ve tepki çeken Veganlık, empati yapılması da zor bir alan. Klasik olarak tüketilen ana besinlerin birçoğunun muadili ülkemizde de bulunmakta. Veganlar işte tüm bunları stoğunu yapıyor ve öyle besleniyor!  Aslında bulunması çokta  zor olmayan bu eş değer ürünler, sağlık konusunda ne denli aynı etkiyi verir? bilemiyoruz… Her kafadan ayrı bir sesin çıktığı bu konuları işin uzmanına bırakırsak çok daha rahat edeceğiz gibi duruyor!

VegFest Neleri Kapsıyor?

Didim Vegan Festivali’nin sloganı “Yaşam Dolu Festival” yalnızca vegan beslenmeyi anlatmakla sınırlı değil, hayvan haklarını da korumaya yönelik birçok vurgunun yapılacağı bir festival. %100 Vegan ürünlerin çeşitliliğiyle geçecek olan festivalin 4 gün boyunca hiç boş geçen bir saati yok diyebiliriz. Her gün ve saatine program belirleyen Didim VegFest, hem bilinçlendirecek hem de kendi mottolarını sunarak paylaşım içerisinde eğlenecekleri bir ortam.

VeganFest’te yok yok! Uzman bilim insanlarından yöresel tatlara, kutsal yol yürüyüşünden konser ve yarışmalara kadar her şey mevcut!

Derya Uluğ, Pamela, Pınar Keleş gibi sanatçıların konser vereceği festivalde yaşam hakkı savunucusu dernek ve inisiyatifler de yer alacak

Festivalde çocuklar için de etkinlikler düzenlenecek. Geçen yıl 375 katılımcının yer aldığı Didim VegFest’i binlerce insan ziyaret etmişti. Bu sene de 200 binin üzerinde bir sayı beklediklerini belirten Didim Belediye Başkanı CHP’li Ahmet Deniz Atabay, şehrindeki birçok güzelliğin her bakımdan keşfedilmesini gönülden istiyor.

VegFest; Vegan’lığın aslında inanılmaz karıştırıldığı şu dönemde, her fikri ve eylemi anlamak adına katılım gösterildiğinde mutlaka bilinçleneceğiniz bir etkinlik olduğunu belirtmek istiyorum.

Editör: İlkem Baydarlı – 29.05.2022

Rapor Et

Usta

Fatma Temel tarafından yazıldı

Makale YazarıEditör YazarListe UstasıÖncü

Ne düşünüyorsun?

Yorumlar

Bir cevap yazın

    O da senden hoşlanıyor mu?

    İstanbul’un Fethi’nin 569. Yılı