içinde

MuhteşemMuhteşem

Türk Futbolu

Yıllardır gelişemeyen Türk futbolu, hep aynı sözcüklerle aynı söylemlerle ve öğrenilmiş çaresizliğin bir örneği olan, neredeyse alt liglerde bile yabancı oynatılan, bir trajedi, içler acısı bir durum, iflasa giden futbol kulüpleri, özellikle 4 büyük kentin takımı, yaptıkları ülke çıkarları ile bağdaşmayacak transferler, cari açık gündemde iken, bu transferlere göz yuman ülke yönetimi, top yekün spor kamuoyu, bir çöküşü oluşturmuştur.

Diğer dallarda çok başarılı olduğumuz bir dönemde, futbolda sefilleri oynamaktayız, oynanan oyun traji-komik, nasıl komik? Kara komiklik devam ederken, hakemler görevden alınıyor, tahkim kararı bozuyor ama hakemleri göreve atamıyorlar! Bunun başında duran kişiyi de, kimse görevden almıyor.

Utanmıyor ondan sonra elit hakemlerimizi devre dışı bırakıyoruz! Dünya Kupası’na gidecek tek temsilcimizi, tek gururumuzu kendi kendimize harcıyoruz. Son yılda meydana gelen olaylarla acaba nasıl bir durum ortaya çıktı? Bir aklı evvel çıkıp önce yurt içinde, sonra da UEFA, FIFA’da liglerin önlerse, hakemler yargıya başvurup tazminat talep ederse, kulüpler hakem fiyaskosundan dolayı yargıya başvurup hak isterse, bunun altından nasıl kalkacaklar? Ferhat Gündoğdu bu cezaları ödeyebilecek mi? Çok merak ediyorum hukuk yolu açılacak mı? Şimdi de çözümleri gündeme getirelim: her halükarda takımlara yabancı kuralı veya yerli kuralı getireceğimize, mesela 24 yaş altı 8 futbolcu zorunludur kuralı getirsek nasıl olur? Acaba altyapı yapı yapılandırması yapmayan kulüplere Lig Lisansı verilmese nasıl olur? Acaba televizyonda yorum yapanlar için hakemlere mahkeme yolu açsak nasıl olur acaba? Haksız yere suçlanan hakemler veya bir iki yanlıştan dolayı olayın tek suçlusu gibi görünen hakemler mahkeme yoluna başvursalar seslerini çıkarsalar nasıl olur acaba?

Futbolun çözüm yolları: İngiltere’de, İspanya’da, İtalya’da, Portekiz’de, Belçika’da Hollanda’da yapılanlardır! Oralardan hoca getirmek, altyapı hocası getirmek öğretmen getirmek, artı lisanssiz olanlara teknik direktör payesi vermemek bu işle ilgilenenleri eğitim almaya zorlamak, diploma ve sertifika almaya zorlamak çözüm yoludur. Ayrıca ülkemizde aşağı yukarı her ilde bir futbol lisesi açılması, akademik eğitimin yanında futbol eğitiminin verilmesi, spor ve beden eğitimi derslerinin güçlendirilmesi, okulların bahçelerinin spora uygun hale getirilmesi, Millet Bahçelerinin bu manada düzenlenmesi açık çözüm önerileridir. Sorun ortada, çözüm ortada. Devletin kanun çıkarmak yerine, yaptırım uygulaması şarttır. Kasa olayını sağlamak yerine, kasa zorluğu sağlamak durumundadırlar! Güzel günlere🤲

Editör: Fatih Düz – 12.06.2022

Rapor Et

Usta

Prof.Dr. M.Fatih Çam tarafından yazıldı

Makale YazarıÖncü

Ne düşünüyorsun?

Yorumlar

Bir cevap yazın

      En büyük olmak için neler yapmalı?

      Burçların tarihi değişti mi?