içinde

Modernizm Akımı Nedir?

Modernizm kuramının hem sözlük hem de terim anlamı bulunmaktadır.

Sözlük ve Terim anlamına bakacak olursak ;

Modernizm; sözlük anlamıyla yeni, hemen, şimdi anlamına gelmektedir. Latince kökünden olup Latincede modernus olarak kullanılmaktadır. Terim anlamı ise çağdaş anlamına gelmektedir. Yani eskiyi reddeden gelenekselliğin dışına çıkıp yeniliği savunan, yenilikçi bir fikir akımıdır.

Avrupa’da, Rönesans ve Reform hareketlerinin yaşandığı bir dönemde 17.yüzyılda varlığını göstermeye başlamıştır. Fransa’da ortaya çıktığı kabul edilmektedir. Daha sonra 18.yüzyıldan 20.yüzyıla kadar devam etmiştir.  Edebiyat, resim, mimari, felsefe, müzik gibi daha birçok alanda gelişme gösteren bir sanat akımıdır. Modernizm ile ilgili çalışmalar; Kant, Descartes, Jean Jack Rousseau gibi düşünürler tarafından yapılmış olup akımın gelişmesinde önemli katkıları vardır.

Modernizm yazını, Hem Türk hem de Dünya Edebiyatında kullanan bir kuram olmuştur. birçok yazar da  Modernizm akımından etkilenmişlerdir.

Oğuz Atay, Orhan Pamuk, Adalet Ağaoğlu, Yusuf Atılgan, Sait Faik Abasıyanık, Pınar Kür, Nezihe Meriç, Bilge Karasu, Rasim Özderen Türk edebiyatında Modernizmin önemli temsilcilerindendir.

Franz Kafka, James Joyce, Marcel Proust, Virginia Woolf ise Dünya edebiyatında Modernizmin önemli temsilcilerindendir.

Oğuz Atay’ın Tutunamayanlar, Orhan Pamuk’un Kara Kitap, Adalet Ağaoğlu’nun Bir Düğün Gecesi , Yusuf Atılgan’ın Anayurt Oteli, Sait Faik Abasıyanık’ın Mahalle Kahvesi, Son Kuşlar, Pınar Kür’ün Bir Cinayet Romanı, Nezihe Meriç’in Alagün Çocukları, Bilge Karasu’nun Kılavuz, Rasim Özeren’in Çok sesli Bir Ölüm, Gül Yetiştiren Adam adlı eserler Modernizm akımının  eserleridir.

Dünya Edebiyatında Joyce James’in Ulyses, Virginia Woolf’un Mrs. Dalloway, Kendine Ait Bir Oda, Franz Kafka’nın Dönüşüm adlı eserler Modernizm akımının eserleridir.

Editör: Fatih Düz – 23.05.2022

Rapor Et

Uzman

Hüsne Sürmelioğlu tarafından yazıldı

Makale YazarıTestçiEmoji BağımlısıYorumcuÖncüVideo Yapımcısı

Ne düşünüyorsun?

Yorumlar

Bir cevap yazın

    Gençlere hayati öneriler

    Ekonomik/Finansal Terimlere Ne Kadar Hakimsiniz?