içinde

Maymun Çiçeği Virüsü

İngiltere, Portekiz ve İspanya’nın ardından ABD’de, maymun çiçeği virüsünden kaynaklı ilk vakanın Massachusetts eyaletinde görüldüğü açıklandı. Yetkililer maymun çiçeği virüsü vakalarına karşı alarma geçti.

Avrupa’da İngiltere’de ilk kez görülen maymun çiçeği (monkeypox) virüsü, İspanya, Portekiz ve ABD’de de tespit edildi. ABD’de, 2022 yılının ilk maymun çiçeği virüsünden kaynaklı ilk vakanın Massachusetts eyaletinde görüldüğü açıklandı.

İngiltere’de 2 maymun çiçeği (monkeypox) virüsü vakasının daha tespit edilmesiyle 6 Mayıs’tan bu yana tespit edilen vaka sayısı 9’a çıktı. İngiltere Sağlık Güvenliği Ajansı (UKHSA), yeni vakaların virüsünün endemik olduğu bir ülkeyle herhangi bir seyahat bağlantısı olmadığını, bu nedenle bireylerin bulaşma yoluyla enfekte olmasının mümkün olduğunu bildirdi.

İspanya ve Portekiz’de sağlık bakanlıkları, maymun çiçeği virüsü vakalarına karşı alarma geçti.

Orta ve Batı Afrika’da maymundan insana geçen endemik bir virüsün neden olduğu nadir bir hastalık olan maymun çiçeğinin, İspanya’nın başkenti Madrid’de 8, Portekiz’in başkenti Lizbon’da da 5 kişide tespit edildiği açıklandı.

Madrid’deki hastaların sağlık durumlarının iyiye gittiği bilgisi paylaşıldı.

İspanya Ulusal Mikrobiyoloji Merkezi de Madrid’de tespit edilen 8 vakanın maymun çiçeği virüsü olduğu konusunda ortak bir görüş olmasına rağmen kesin sonuçların analizlerin tamamlanmasının ardından belli olacağını duyurdu.

Maymun çiçeği virüsü Avrupa’da ilk olarak 15 Mayıs’ta İngiltere’de 4 kişide tespit edilmiş, ardından 17 Mayıs’ta Portekiz’de 5 kişide bu virüsün görüldüğü, 15 kişinin de şüpheli durumda gözetim altına alındığı belirtilmişti.

Maymun çiçeğinde, deride döküntü ve kabarıklıklar, ateş, sırt ve kas ağrıları, şişmiş lenf düğümleri en yaygın belirtiler olarak biliniyor.

Editör: Fatih Düz – 12.06.2022

Rapor Et

Taraftar

Ramazan Adsan tarafından yazıldı

AnketörMakale YazarıEditör YazarÖncü

Ne düşünüyorsun?

Yorumlar

Bir cevap yazın

    Süpernova Patlamasından Doğan Bir Yıldız: Evrenin Anka Kuşu… Nötron Yıldızı Hakkında Bilmediğiniz 10 Gerçek

    Ormanda "Yolunu Kaybetmiş, Üzgün" Teslimat Robotu Twitter'da Gündem Oldu