içinde

Altın Budist Tapınağı: Shwedagon Pagodası

Altın Budist Tapınağı: Shwedagon Pagodası

Güneydoğu Asya’da bulunan Myanmar ülkesinin başkenti Yangon’daki altınla kaplanmış Shwedagon Pagodası geçmişi 2600 yıl öncesine dayanıyor. Budist tarzda bir tapınak ve dini hac yeri bulunan bir kült binasıdır. Pagoda, Budistlerin dinî yapılarına verdiği bir addır.

Yangon’daki Shwedagon Pagoda topraklarında, burası kutsal olduğu için ayakkabılarla yürümek yasak. Buda’nın bir kez bu toprak üzerinde çıplak ayakla yürüdüğüne inanılmaktadır. Ek olarak, stupa sadece saat yönünde hareket edebilir. Stupa’nın kaidesi altın plakalarla kaplı tuğlalardan yapılmış. Tabanın üstünde sadece keşişlerin ve diğer erkeklerin erişebileceği teraslar yer alıyor.

Stupa’nın çan şeklindeki kısmındaki taç sembolü, gerçek elmas ve yakut ile süslenmiş. Üzerinde 76 karatlık elmas bulunan tomurcuğun hemen önünde bayrak şeklinde bir kanat var. Stupa’da görülen altın, tuğla yapıyı kaplayan ve geleneksel perçinlerle tutturulan gerçek altın plakalardan yapılmış. Hükümdarların yanı sıra ülkenin her yerinden insanlar da Pagoda için altın bağışlamışlar. Bu gelenek günümüzde de sürüyor. Yüzyıllar içinde bağışlanan tonlarca altınla kaplı Shwedagon Pagoda, 25 asırdır Myanmar‘daki en kutsal anıt.

51 metre yükseklikteki Singuttara Tepesi üzerine inşa edilen 112 metre yüksekliğindeki Pagoda, Yangon kentine de hâkim bir görünümde. Yangon’daki binaların azami yükseklikleri imar düzenlemeleriyle sınırlandırılmış olması, Shwedagon Pagodasının kent siluetinde öne çıkmasını sağlıyor.

Kutsal sayılan Shwedagon Pagodasında, Buda’nın elbisesinden parçaların, saçının da aralarında bulunduğu Budizm’in kutsal öğeleri de yer alıyor. Efsaneye göre, tapınak dört Buda’nın kalıntılarını kendi içinde tutar. Yani, Buda Kakusandhi’nin kadrosu, Conagamana’nın Buddha’sının su filtresi, Kassapa’nın tunik kısmı ve Gautama Buddha’sının sekiz saçı. Stupa’nın sekizgen tabanının köşelerinde sunak yer alır ve her biri haftanın belirli bir gününü sembolize eder. “Kendi” sununuza bir teklif getirirseniz, o zaman dilek gerçekleşir.

Tarih boyunca istilalara uğrayan tapınak ve bulunduğu ülke, 2007 yılında rahipler öncülüğünde çıkan ayaklanmada askerler tarafından kapatılmış ve birçok rahip öldürülmüştür. En son olarak bilinen ise Myanmar’da darbeye karşı yapılan protestolardan dolayı halkın gördüğü sert muameleyi eleştirin BM ve birçok insanın hayatını kaybettiğidir.

!İNTERNET KAYNAKLARI DİKKATE ALINARAK HAZIRLANMIŞTIR.

Editör: Fatih Düz – 12.06.2022

Rapor Et

Usta

Zehra Garipli tarafından yazıldı

Ne düşünüyorsun?

Yorumlar

Bir cevap yazın

    Edebiyat bilgi testi

    Türkiye Tarihi Miraslarını Ne Kadar Tanıyorsun Hadi Test Edelim!