içinde

13 Yıl Boyunca Karanlık Odada Hapis Kalan Kız: Genie Wiley

Henüz 20 aylıkken babası tarafından karanlık bir odaya hapsedilen, 13 yıl boyunca bu odada kalan Genie Wiley’in hikayesi oldukça ilginç bir durum. Doğduğu yıl olan 1957’den itibaren 13 yıl süreyle babası tarafından dışarıdaki dünyadan tamamen izole edilmiş bir şekilde yaşamaya zorlanan güzeller güzeli bir çocukmuş Genie wiley. Bu 13 yıllık süre içinde annesi ve babası küçük kızla hiçbir şekilde iletişimde bulunmuyor. (Ergenlik çağına kadar) Genie, içerisinde yalnıza bir beşik olan karanlık bir odada tam 13 yılını hiç kimseyle iletişim kurmadan, sadece 1 buçuk yaşındayken zihinsel engelli olduğunu düşünen babası onu evin bir yatak odasına kilitlemeye başladı. Dolayısıyla hiçbir dili de öğrenmeden geçiriyor. inanılmaz ötesi bir şey insan beyni için. Aynı zamanda yetersiz de besleniyor tabii. hareket de etmiyor. O odadan çıktığında Genie normal bir insan gibi motor kaslarını hatta normal kaslarını bile kullanamıyormuş. Sadece 1 buçuk yaşındayken zihinsel engelli olduğunu düşünen babası onu evin bir yatak odasına kilitlemeye başladı. Camlar güneş girmemesi ve komşuların bu vahşete tanık olmaması için alüminyum folyo ile kaplanmıştı. Babası sürekli olarak kucağında bir silah ile oturuyor, sık sık Genie’yi bir sandalyeye bağlıyor, küçük kız herhangi bir ses çıkardığında ona kalın bir tahta parçası ile vuruyordu. Genie tam 12 yıl boyunca bu odada kapalı kaldı. Dış dünya ile hiçbir iletişimi olmadı, konuşmayı, koşmayı ya da birçok basit beceriyi öğrenemedi. Sürekli işkence gördü ve aç bırakıldı…

Kıza odasına tıkıldığı günden beri deli gömleği gibi bir şey giydirmişler, ellerini ve ayaklarını da hiç kullanmamış. o güne kadar süt lapasıyla beslenmiş ve babası yavaş yediğinde yemek tasını yüzüne boşaltıyormuş. o yüzden yemekleri hiç çiğnemeye bile alışamamış. Özürlü falan da değilmiş kız; kurtarıldıktan sonra dil öğretilmeye çalışılmış ama bebekken beyni gelişemediği için kelime öğrense bile grameri asla çözememiş. genie wiley 2021 itibarıyla hala hayatta ve 64 yaşında. 4 Kasım 1970’te hemen hemen tamamen kör olan annesi, devlet yardımı almak için başvuru yapınca tüm karanlık ortaya çıktı. Sosyal işlerde çalışan bir görevli aile ile görüşmeye gitti ve Genie’nin durumunda dehşet verici şeylerden şüphelendi.

13 yaşındaki genç kızın altında bez bağlıydı, herhangi bir dil konuşamıyordu ve vücut hareketleri bir bebeğinki ile aynıydı. Sosyal işler çalışanı Genie’yi 6 yaşında otizmli bir çocuk sanmıştı. Sosyal işler müdürlüğünün bu korkunç olayın farkına varması polisi de hareketlendirmişti. Eve giden şerif, tüm perdelerin sürekli kapalı tutulduğunu ve evin karanlık olduğunu gördü. Doktor kontrolü altına alınan 13 yaşındaki Genie’nin, 8 yaşındaki bir çocuğun gelişimini gösterdiği ve sadece 26 kilo olduğu kayıtlara geçti. ABD bilim dünyası için kaçırılmayacak bir fırsat haline gelen bu sıra dışı vaka, ünlendikçe daha çok doktor Genie’nin peşine düştü. 13 yaşına kadar vahşi bir hayvan gibi yetiştirilen bu kızı incelemek istiyorlardı. Bu sırada Genie’nin hem annesi hem de babası çocuk istismarı yüzünden tutuklandı. Fakat baba Clark Wiley mahkemeden bir gün önce kendini vurdu ve ardında şu intihar notunu bıraktı: “Dünya hiçbir zaman anlamayacak.” 

Böylece evin içinde yaşanan dehşet verici olaylar, baba Clark Wiley ile birlikte sonsuza dek yok olmuş oldu. Artık Genie’nin başına gelenleri tam olarak bilmenin hiçbir yolu kalmamıştı. Görme engelli olduğu için annenin tutuklanma süreci ve cezası daha sonra geri çekildi. Genie’nin araştırılması için devlet tarafından bir grup bilim insanı görevlendirilmişti. UCLA dil bilimleri bölümü mezunu Susan Curtiss de işte bu ekipten bir bilim insanı. Hatta Genie ismini bu genç kıza o vermişti. Yaşadıklarını ise şöyle anımsıyor; ‘Ona ‘lambadaki cin’ adını verdim çünkü o da sanki çocukluğunu geçtikten sonra toplumun içine bir lambadan çıkan bir canlı gibiydi. Onunla daha çok ilgilenebilmek için elimizden geleni yaptık. Fakat onlarca bilim insanı sıraya girmiş, çocuk oradan oraya sürüklenmeye başlamıştı.’ Genie 1970’li yıllarda çocuk ve gençlerde gelişim uzmanı Dr. David Rigler’in gözetimi altında işaret dili öğrendi ve 14. yaş gününü Los Angeles Çocuk Hastanesi’nde kutladı. Hükumet, olayın popülerliği geçtikten sonra Genie için harcanan ödenekleri 1974 yılında kesecek ve doktorlar çaresiz kalacaktı. Genie bu noktadan sonra onlarca koruyucu aile, kurum ve bakım evi gezmek zorunda kaldı.  1977 yılında koruyucu ailesi, kustuğu için Genie’ye fiziksel şiddet gösterince genç kızın konuşma yeteneğinin ilerlemesi tamamen durdu. Fakat en dramatik olay henüz yaşanmamıştı… 18 yaşına geldiğinde Genie annesinin yanına gönderildi, annesi ise tüm o işkencelerin geçtiği evde yaşamaya devam ediyordu. Orada yaşadıklarını ise kimse bilmiyor… Travmalarının tekrar tetiklenmesi ile Genie muhtemelen daha da kötüleşti ve zihinsel engellilerin bulunduğu bir kuruma gönderilmesi gerekti.

Kaynak : Genie Wiley – TLC Documentary

Editör: Zehra Garipli – 13.08.2022

Rapor Et

Yazar

Burcu Aydınlı tarafından yazıldı

Makale YazarıEditör YazarÖncüGaleri SahibiListe Ustası

Ne düşünüyorsun?

Yorumlar

Bir cevap yazın

    Hangi kişiliğe sahipsin?

    Hindistan'daki Üç Köyde Gizemli "Uzay Çöpü" Bulundu