içinde

HavalıHavalı

“Eleştiri”; Belki Bir Gün Kıymete Biner.

Günümüz dünyasında yanlış anlaşılan ve aptalca tezlerle eleştiriyi ‘’ eleştiren ‘’ düşüncelere bir yanıt mahiyetiyle eleştiriden bahsetmek istiyorum.

Günümüz dünyasında yanlış anlaşılan ve aptalca tezlerle eleştiriyi ‘’ eleştiren ‘’ düşüncelere bir yanıt mahiyetiyle eleştiriden bahsetmek istiyorum.

Eleştiri sözlük anlamı tam olarak ; bir kişi, eser ya da konuyu doğru ve yanlışlarını göstererek anlatmak amacıyla yazılan kısa metinlerdir. Ben her şeyi bir kenara bırakıp, günümüzde zibilyon tane yapılan film eleştirisiyle bu konuya bir açıklama getirmek gayetindeyim. Bu arada film, kitap, gündelik hayattan olaylar ve daha nice eleştirilerim olucak fakat bu konuda Film eleştirisi nezdinde değineceğim.

İlk olarak, yukarıda bahsettiğim ‘’ aptalca tezler ‘’ ile eleştiriyi kabullenemeyen ya da bir şekil de gereksiz olduğunu iddia eden kitleden bahsedelim. ‘’ Abi beğenmiyorsan  izleme ‘’  yada ‘’ sen sevmiyor olabilirsin ama emeğe saygı göster ‘’ gibi mantıklı görünen ama aslında içi boş argümanlarla gelir bu insanlar genellikle çünkü; çöp bir filmin çok tutulup izlenmesinin bir eleştirmeni rahatsız eden tarafı, yapımcısının çok kazanması değildir. Peki nedir ? Aslında takdire şayan değerli eserlerin bir şekilde bu ‘’ çöp ‘’ eserlerin gölgesinde kalması ve bu şekilde yavaşça kaybolmasıdır. Ne kadar kabullenmesek de dünyanın bir gerçeği maddiyatın gücüdür yani kısacası. Neden basit çöp işler daha çok kazandırırken, sanat eseri kaliteli yapımlar yapsın ki insanlar ? İşte tüm olayın kritik noktası tam da budur. Muhtemelen bu yazıyı okuyan kişiler evinde TV açmaz çünkü ; ülkemiz de şuan ki izleyici kitlesi ‘’ çöp edebiyatın ‘’ esiri olmuş durumda ve hal böyle iken uyduruk Türkiye menşei diziler izlemek istemezsiniz. Haklısınız da !  Yok mu ‘’ Leyla ile mecnunlar ‘’ ‘’ Behzat Ç.ler ‘’ ‘’Suskunlar’’ gibi orijinal kaliteli diziler var ama yeterli değil ve gün geçtikçe daha da azalıyorlar. İşte tam da bu noktada ‘’Eleştirinin” ne kadar kıymetli olduğunu anlamamız lazım. Bu eleştiriler belki bir gün kıymete biner de insanlar bu ‘’ çöp edebiyatından ‘’ kurtulur ve güzel eserlerle buluşur diye yapıyoruz eleştiriyi.

Bir de yanlış anlaşılması durumu var. Bunu yapan da genellikle sözde ‘’eleştirmenler’’ Bir eseri eleştirirken belli bir kitleye hesap verme gereği duyanlardan bahsetmiyorum zaten. Geçenlerde kitlesi olan bir eleştirmen ‘’ 4n1k ‘’ filmi hakkında olumlu şeyler yazdı Bu adam daha önce ‘’ Guardians of the Galaxy ‘’ ve ‘’ Star Wars: Rogue One ‘’ gibi filmleri gömmüş bir arkadaş. Haklı olarak insanlar ‘’ o filmleri beğenmezken ( beğenmesi yada beğenmemesi konumuz değil ) bu çöp (4n1k) filmini nasıl beğenirsin dediler. Arkadaşımız kendisini şöyle ifade etti ; ‘’Gençlik filmleri zaten çöp bir edebiyat wattpad eserleri de öyle ama o filmler arasından düşündüğünüz zaman bu film eli ayağı düzgün bir film sayılır.  İşte bu yüzden film güzeldi.‘’ Bu arkadaşımızın kaçırdığı nokta şu; o zaman tüm konulara öyle girelim ve çöplükleri kendi aralarında kıyaslayıp ona göre değerlendirelim  çünkü eleştiri bu şekilde yapılır ! Böyle bir şey mantıksız olduğu kadar aptalca da. Kimse kusura bakmasın bir iş çöpse çöptür. Bu arkadaşa bir arkadaşı şöyle bir şey söyledi ‘’ Sen koskoca guardians of the galaxyi beğenme 4n1k gibi çöp bir filmi beğen ‘’ . Peki ne dedi ‘’ Ya abi o iki filmi nasıl kıyaslarsın ! guardians of the galaxyin bütçesi 300 milyon.  ‘’ Yani arkadaşımız her filmi bütçesine göre eleştiriyor. Bu nasıl bir mantıktır biz anlamadık arkadaşlar sanki ; ‘’ 12 angry men ‘’ ‘’The man from earth ‘’ ‘’Locke ‘’ gibi filmler inanılmaz bütçelerle çekilmiş gibi konuşuyor . Sanki dünyada hiç küçük bütçeli  ama güzel kaliteli yapım yokmuş zihniyeti beni inanılmaz derecede rahatsız etti. İnsanların dikkatini çekmek için, absürtleşen bu eleştirilerle daha doğrusu hakkını vermeyen boş eleştirilerle karşılaşan insanlar eleştirinin asıl derdini anlamıyor ve bir noktada bunlar yüzünden uzak durmayı yeğliyor.

Eleştiri ne kadar yanlış anlaşılıp sözde ‘’ eleştirmenlerin ‘’ ağzında derdini anlatamasa da, içi boş argümanlar ile karşı çıkılsa da siz siz olun Eleştiriye sahip çıkın okuyun yaşatın.

Editör: Zehra Garipli – 13.08.2022

Rapor Et

Katılımcı

Mesut Yardımcı tarafından yazıldı

Üyelik Yılı

Ne düşünüyorsun?

Yorumlar

Bir cevap yazın

    1. Güzel ve haklı bir yazı. ama eleştiri yerinde dozunda ve iyi niyetle yapılırsa güzeldir ve anlamlıdır. Eleştiri yapmak,sadece eleştirilmesi istenen filmin insanın ya da kitabın eksiklerini yüzüne vurarak ukala bir şekilde, karşı tarafı rencide etmek maksadıyla yapılırsa olmaz,anlamsız olur. Ama yapıcı eleştirilere herzaman ihtiyaç var.

    Yapay Zeka Kanunla Savaştı ve Kazandı

    Sosyal Kaygı İle Baş Etmek