içinde

MuhteşemMuhteşem HavalıHavalı

Le Palais Ideal: Düş Sarayı…

LE PALAİS IDEAL: DÜŞ SARAYI…

Fransa’nın, Charmes beldesinde 1836 yılında dünyaya gelen Ferdinand Cheval, 13 yaşında okulu bırakarak postacı olmuştur. Bir gün rüyasında bir kayanın üzerine saray inşa ettiğini gören Ferdinand, gördüğü rüyadan her ne kadar etkilense de insanların onunla alay edeceğini düşünerek kimseye anlatmıyor. Ancak hafızasına kazınan rüyayı uzunca bir süre görmeye devam ediyor.

Rüyanın ilk kıvılcımının üzerinden 15 sene geçmesinin ardından, Ferdinand her zamanki gibi postaları dağıtmak için yollara koyuluyor. Ayağı taşa takılıp düşen Ferdinand taşın doğal şekline hayran kalıyor ve yanına alarak yoluna devam ediyor.

Taşın güzelliğinden etkilenen Ferdinand bir sonraki gün ve uzun bir süre daha gittiği yollarda benzer taşlar bularak evine getiriyor. Başlarda taşlarla küçük heykel denemeleri yapan Ferdinand Cheval daha sonra rüyasını hatırlamasıyla, gördüğü efsane sarayını evinin bahçesine inşa etmeye karar veriyor.

33 yıl boyunca yollardan topladığı taşları, genellikle geceleri yağ lambası ışığının altında birleştirerek Le Palais Idéal’i inşa ediyor. Sarayın mimari yapısında yıllarca taşıdığı kartpostalların üzerindeki başka tarihi eserlerin görünümünden ilham alıyor. Ancak gördüğünüz üzere saray Helenistik havasıyla bakana bir daha baktıracak türden bir eser.

Birçok kültürün havasını taşıyan sarayın yapısında imparator ve bilim adamlarının heykellerine de rastlanmaktadır. Girişinde bulunan “İnsanlar arasındaki kardeşlik.” mesajıyla bir çağa vurgu yapan eser gerçekten de bir insanlık yapısı ve anlamı niteliğinde.

1924’ te hayata gözlerini yuman Ferdinand, sarayında kendisi için yaptığı mezara gömülmeyi vasiyet etse de Fransız Hükümeti buna karşı çıkıyor. Ve sarayın özel bir köşesinde Ferdinand’a ait, yıllarca taşları taşımak için yanından ayırmadığı el arabası sergileniyor yalnızca.

Rüyalarımızın yol göstericiliğine inanarak kimi zaman sevinçle iyi haberler bekliyor, kimi zaman endişeyle kötü şeyler olacak hissiyle dolanıyoruz. Ancak bir rüyadan ilham almak, özellikle somutluk isteyen insanoğlunun bilinci için gerçekten bir sanatçının harcı olsa gerek. Aslında ilham almak değil, ilham alabilecek bir şeyler bulduğunda onun için mücadele etmek ve o gücü içinde bulmak önemlidir.

Editör: Oğuz Yılmaz – 12.05.2022

Bu içerik hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorum yapabilir, oy kullanabilir ya da tepki seçebilirsiniz. Gönderinizi oluşturun!

Rapor Et

Uzman

Zehra Garipli tarafından yazıldı

Ne düşünüyorsun?

Yorumlar

Bir cevap yazın

    NASA Gelmiş Geçmiş En Güçlü Uzay Teleskobunun Kaydettiği Çarpıcı Görüntüyü Yayımladı

    10

    Pandemide Çalışanlar