içinde

MuhteşemMuhteşem İnanılmazİnanılmaz

Kenevir Gibi Yararlı Bir Bitki Neden Yasak?

Kenevir bitkisi bilinenin aksine çok amaçlı bir bitki .

Kenevir Cannabaceae familyasına ait, tek yıllık bitki cinsidir. Saplarında bulunan lifler iplik, dokuma ve kumaş yapımında, hamurlu kısmı ise kâğıt yapımında kullanılan kenevir, insanlık tarihinin en eski bitkisel ham madde kaynaklarından biri olarak biliniyor.saplarında bulunan bu liflerle iplik dokuma ve kumaş yapımda kullanılabilir olması ve en sağlıklı giysilerin bu bitkinin iplikeri ile olması ona rağmen üretiminin yasak olması .

Kenevir üretimi dünyanın pek çok ülkesinde yasaklı bulunmaktadır. Türkiye’de de uyuşturucu sınıfında yer aldığından dolayı yasakladır.

Kenevir neden yasaklandı şu özelliklerine bakın Türkiye’yi zengin eder

TÜRKİYE’de kenevir üretimi 1940’lı yıllarda yasaklandı peki halk arasındaki ismiyle kendir gerçekte neden yasaklandı biliyor musunuz, şimdi okuyacaklarınızla nedenini öğreneceksiniz.

TÜRKİYE’de kenevir üretimi yıllardır yasak. Şimdi üretimin yeniden başlaması gündemde. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan halk arasında ‘kendir’ olarak bilinen kenevir için yeşil yaktı. Kenevir ‘uyuşturucu’ özelliği sebebiyle yasaklanmış olsa da bu mucize bitkinin sıradışı faydaları ve özellikleri var. Kenevir elli bin sınayi ürününde kullanılabiliyor ve yağından 250 cins ilaç elde edilebiliyor. Sadece ilaç sanayisindeki yeri bile düşünüldüğünde kenevir üretiminin Türkiye’de neden baskılandığını anlamak zor değil. Peki Türkiye’de kenevir yasağı ne zaman ve nasıl başladı, şu anda durum ne? İşte kenevir hakkında hiç bilmediğiniz sıradışı tablo:

KENEVİR NEDEN YASAKLANDI? : Dünyanın bir çok ülkesi gibi Türkiye’de de kenevir üretimi yıllarca yasaktı. Bu yasak da 1940’lı yıllarda ABD tarafından Türkiye’ye dayatıldı. Yasağın görünen yüzünde ‘uyuşturucu’ özelliği olsa da perde arkasında çok daha farklı oyunlar vardı. Kenevirin kullanım alanlarını ve ilaç sanayisindeki eşsiz yerini göz önüne aldığımızda mevzu anlaşılıyor.

DÜNYADA KİM NE KADAR KENEVİR ÜRETİYOR? : En güncel verilere göre, Fransa 84 bin, Çin 15 bin 860’a yakın, Şili bin 475, Ukrayna 553, Türkiye ise sadece 1 ton kenevir üretti. Türkiye’nin kenevir üretimi genel olarak lif ve tohum amaçlı kenevir ekimini kapsıyor. Türkiye’de kenevir yasağı 2016 yılında çıkarılan bir yönetmelikle kısmen kaldırıldı. 19 ilde Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’ndan izin alınması koşuluyla, kenevir üretilebilmeye başlandı. Ancak bu üretim özellikle erkek kenevir konusunda çok düşük. 2017’de ülke genelindeki kenevir üretimi 70 dekar alanla sınırlı kaldı.

100 MİLYAR DOLAR GELİR ELDE EDEBİLİRİZ : ASAM uzmanı Yunus Ekşi kenevir üretiminin 19 ille sınırlı kalmaması gerektiğini belirtiyor ve şu önemli bilgiyi veriyor: -“Ülkemizde çok atıl topraklar var ve bu topraklarda yetiştirilmesi gerekir. Bu, ciddi bir şekilde istihdam oluşturacak, köye dönüş projesini gerçekleştirecek, şehirlerdeki yoğunluğu azaltacak, modern şehirlerin oluşturulmasının zeminini hazırlayacak, yurt içinde yeni ticari ağların oluşumunu sağlayacak milli bir projedir. Dolayısıyla Türkiye’ye 10 yıl gibi kısa bir sürede 100 milyar dolar gibi bir getiri gelebilir”

ERKEK KENEVİR BİR ÜLKEYİ ZENGİN EDER : Erkek kenevirden plastiğin ham maddesi olan doğada çözülebilir organik biyopolimer üretilebiliyor. Bu madde de biyoplastik, ambalaj sanayi, kozmetik ve hatta oyuncağa kadar pek çok ürünün üretiminde kullanılıyor. Yani petrolden üretilen yüksek maliyetli pek çok ürünün düşük maliyetli üretiminin önünü bu bitki açabilir. Kenevirin erkeğinin 50 bin sanayi ürünü elde edilebilirken, yağındansa 250 çeşit ilaç yapılabiliyor. Dolayısıyla Türkiye kenevir üretimine geçtiğinde özellikle ilaç sektöründe ciddi bir sıçrama elde edebilecek.

İLAÇSIZ YETİŞİYOR : Kenevir Cannabaceae familyasına ait, tek yıllık bitki cinsidir. Saplarında bulunan lifler iplik, dokuma ve kumaş yapımında, hamurlu kısmı ise kâğıt yapımında kullanılan kenevir, insanlık tarihinin en eski bitkisel ham madde kaynaklarından biri olarak biliniyor. Ana vatanı Orta Asya olan kenevir yapı olarak sert, çalımsı, gövde içi boş, palmat yapraklı, dioik ve tek yıllıktır. Bunun yanından lifleri dayanıklı ve oldukça uzundur. Bu özelliği nedeniyle çuval, halat çanta, ağ yapımı gibi alanlarda sıklıkla tercih edilir. Kenevir çok güçlü bir bitkidir ve böcekleri uzak tuttuğundan üretiminde ilaç kullanımına neredeyse hiç ihtiyaç duyulmaz.

YAPRAKLARI İLAÇ : Kenevirin yaprakları ise ilaç ve kozmetik sektöründe değerlendiriliyor. Kenevirin yaprakları ve liflerinin yanı sıra tohumları da değerlendiriliyor. Kenevir tohumları, oldukça yağlı olması açısından yakıt ve oldukça besleyici olması açısından da gıda olarak kullanılmaktadır. İşte kenevirin sıradışı özellikleri:

İpliği antibakteriyeldir. İpliğinden yapılan kumaşlar medikal sanayi dahil yüzlerce yerde kullanılabilinir. *Ateşe dayanıklıdır. Bu materyalden yapılan evler yalnız sağlıklı değil daha güvenlidir.

*Kenevirden suntadan sağlam tahta (fibreboard) yapılır. *Ses geçirmez mataryeldir.

*Kenevir elyafı inşaatlarda izolasyon malzemesi olarak kullanılır. *Keneviri izolasyon maddesi olarak kullandığınızda yakıt tüketimini azaltır.

*En büyük özelliklerinden biri de 20 dönümlük ağaçlarla kaplı bir orman kadar oksijen üretebiliyor olmasıdır. Sadece bir dönümlük kenevir alanı bile 4 dönümlük ağaçlarla kaplı bir alana eş değer olabiliyor. *Derine inen kökleri toprağın havalandırılmasını sağlar

*Kenevirin kağıda dönüştürme olayı birçok kişiyi şaşırtan olaylar arasında. Bir kenevirin kağıda dönüşmesi 8 kez olabiliyor. Ağaç ise sadece 3 kez kağıda dönüştürebilir. Kenevir 4 ayda yetişir, bir ağaç ise 20-50 yılda…

-Kenevir, gerçek bir radyasyon temizleyicidir. *Bataklık kurutmada çok etkilidir.

*Kenevir dünyanın her yerinde yetiştirilebilir ve çok az suya ihtiyaç duyar. Ayrıca kendisini böceklerden koruyabildiği için tarım ilacına da ihtiyaç duymaz.

*Tohumu omega kompleksleri bakımından zengin ve besleyicidir. Tohumunun yağı bir çok hastalığa iyi gelir.

*Kenevirden yapılmış doğal çimentodan su karıştılıp kalıplara dökülerek inşaat tuğlası yapılır. *Tuğladan, betondan daha hafiftir ve daha sağlamdır. *600 yıl dayanır

KENEVİR TÜRKİYE’DE NERELERDE YETİŞEBİLİYOR : Kenevir Türkiye’de Kastamonu, Samsun, Kocaeli, Adana, Amasya, Kayseri, Sivas, İzmir ve Kütahya yörelerinde iklim olarak yetiştirilmeye uygundur.

Düşünün bu kadar çok amaçlı bir bitki .

Editör: Zehra Garipli – 13.08.2022

Bu içerik hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorum yapabilir, oy kullanabilir ya da tepki seçebilirsiniz. Gönderinizi oluşturun!

Rapor Et

Taraftar

Sevgi Bozdağ tarafından yazıldı

Makale YazarıÜyelik Yılı

Ne düşünüyorsun?

Yorumlar

Bir cevap yazın

    Teknoloji Bağımlılığı

    Güne Astrolojik Bakış | 11.05.2022