içinde

Bilgiyi Zırhsız Savaştıran Fırat Devecioğlu Kimdir?

Kendimizle barışalım. önce kendimizi sevelim. sonra da kendimizi, kendimiz gibi olduğumuz için sevenleri sevelim…

Evet , tam olarak ” bilgiyi zırhsız savaştıran yazar” olarak tanınmakta Fırat Devecioğlu. Yüzündeki samimiyeti yazılarına yansıtan ve öne sürdüğü şaşırtıcı özdeyişleriyle ilgileri toplayıp aynı zamanda sosyal medyada da pek çok takipçisi olup hakkında sık sık konuşulan örnek bir yazardır. Girişimcilik kariyerinin yanı sıra sosyoloji ve felsefeye olan merakı Devecioğlu’nu hep bir adım daha önde olmasını sağlamıştır.

Fırat Devecioğlu, çağımızın güncel konuları ile ilgili sık sık yazılar yazmış ve bunlardan en güzel miras olarak ise şimdilik ” Yüzleşme” adlı kitabı ile rafların baş mankeni olmuştur.  Bu kitabında üzerinde durduğu konu ‘mutsuzluk’tur. Mutsuzluğu, ” Dünya’yı en çok sevmeyenlerin yönetmesi” olarak yorumlayan Devecioğlu modern zaman insanının yaşama dair korkularını bireyin içindeki ‘güçlü’ algısı ile bastırmaya çalıştığını ve nbunlara bağlı olarak kendileri ile ‘yüzleşme’ eğilimleri sonucunda “mutsuz” olduklarını dile getirmektedir.

Modern zaman tuzağı; “Sevdiğin işi yap”

Devecioğlu, Modern Zaman Tuzağı; ” Sevdiğin İşi yap” başlıklı yazısında ise yine bakmak ve görmek arasındaki farkı bizlere farkettirmektedir. İnsanların birbirlerine her fırsatta aslına bakılırsa ‘düşüncesizce’ vurguladıkları ” sevdiğin işi yapmalısın” cümlesinin altında yatan korkunçluğu Devecioğlu bizim yerimize düşünmüş ve şunları söylemiştir;

“Sevdiğin işi yapmalısın” düşüncesi modern çağın kendini gizlemeyi en iyi şekilde başarmış, sömürü kapılarını sonuna kadar açan sinsi bir aracı.

“Sevdiğin işi yap” diyerek tavsiyelerde bulunan iş sahibinin, şirketinin varlığı için, birçok tek düze ‘sıkıcı’ iş, görmezden geldiği insanlar tarafından yapılıyordur. Bu düşünceye göre, yoruluyorlarsa sevdiği işi bulmaları gerekir! Sevdiği işi bulabiliyorsa, o zaman da öncelikle düşük ücrete ses çıkarmamalılar, sonuçta sevdiği işi yapıyorlar!

Ne diyorduk böyle zamanlarda ” Keşke haklı olmasaydın”.

Peki Fırat Devecioğlu şuan ne mi yapıyor?

Gazetelerde manşet, raflarda başrol ve işinde gözde olmakla meşgul:) Ha bir de tabii sahiplendiği kedisi Marlacık ile yeni ufuklara yelken açmaya devam ediyor.

Sevilay Kocabey

Editör: Zehra Garipli – 13.08.2022

Bu içerik hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorum yapabilir, oy kullanabilir ya da tepki seçebilirsiniz. Gönderinizi oluşturun!

Rapor Et

Ne düşünüyorsun?

Yorumlar

Bir cevap yazın

    Deneysel Fotoğrafın Ortaya Çıkışı ve Gelişimi

    Elon Musk'tan Yeni Coca-Cola Hamlesi: "İçine Uyuşturucu Koyacağım"